Radni przypomną prezydentowi, że już prawie od roku nie możemy jeździć pociągami na biletach MPK
Na sesję rady miejskiej wróci temat budowy kolei miejskiej we Wrocławiu. Projekt uchwały zobowiązującej prezydenta Jacka Sutryka do podjęcia działań zmierzających m.in. do ponownego wprowadzenia jednego biletu na pociąg i tramwaj, został zgłoszony przez klub Nowej Nadziei. Podobne rozwiązanie było już rozważane we wrześniu ubiegłego roku, jednak przepadło głosami koalicji rządzącej miastem.
Bilety wrocławskiej komunikacji miejskiej były honorowane w pociągach Kolei Dolnośląskich i POLREGIO do 1 lipca 2021 roku. Wtedy upłynęła dotychczasowa umowa na mocy, której Gmina Wrocław rekompensowała spółkom kolejowym straty wiązane z tym, że pasażerowie korzystający z biletów MPK nie płacili za przejazdy pociągami w granicach miasta. W ostatnim półroczu funkcjonowania tego rozwiązania magistrat przekazał kolejarzom 9 mln zł.
Później miasto zażądało od spółek kolejowych zmiany systemu naliczania tej opłaty. Rozmowy w tej sprawie prowadzone były przez kilka miesięcy i zakończył się fiaskiem, co sprawiło, że od zeszłorocznych wakacji wrocławianie posiadający bilet okresowy na MPK nie mogą już korzystać z przejazdów pociągami.
Takie zakończenie spotkało się z niezadowoleniem miejskich aktywistów i radnych miejskich z klubów opozycyjnych. Na kilka miesięcy przed pierwszą rocznicą zerwania współpracy, o sprawie chcą przypomnieć radni miejscy z klubu Nowa Nadzieja, którzy chcą by na najbliższej sesji, radni raz jeszcze przedyskutowali odrzuconą głosami koalicji rządzącej uchwały Akcji Miasto ws. Wrocławskiej Kolei Miejskiej.
– Przez rok od zaorania kolei miejskiej we Wrocławiu w tej sprawie nie zadziało się nic. Trwa konsekwentne zwijanie transportu zbiorowego we Wrocławiu: niedługo mija rok od kiedy zaorana została kolej miejska, zaczyn kolei miejskiej w naszym mieście. Mozolnie i przez lata budowany system został przez prezydenta poświęcony w imię politycznej wojenki toczonej przez ratusz – mówi Piotr Uhle, przewodniczący Nowej Nadziei.
Klub złożył do rady miejskiej projekt uchwały, który miałby zobowiązać prezydenta Wrocławia do podjęcia działań mających na celu włączenie przewozów kolejowych do systemu komunikacji miejskiej. Według autorów projektu, takie rozwiązanie ma być realną alternatywą dla przejazdu samochodem z Leśnicy do centrum Wrocławia.
– W korkach stoją mieszkańcy zachodniej części Wrocławia pozbawieni szybkiego dojazdu do centrum tramwajem i pozostawieni bez transportowej alternatywy – przekonuje radny Michał Górski.
Przypomnijmy, że pierwotnymi autorami tej uchwały byli aktywiści ze stowarzyszenia Akcja Miasto. Dokument ten trafił do rady miejskiej w drodze obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, jednak został odrzucony głosami radnych Forum Jacka Sutryka. Podobna uchwała dotycząca kolei aglomeracyjnej została złożona też w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, gdzie została jednogłośnie przyjęta przez wszystkie kluby.
Najpopularniejsze teraz
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław
-
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór
-
Zielony ring wokół Starego Miasta wreszcie spójny. Nowe przejście przy Bastionie Sakwowym otwarte!
-
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Śladami pierwszych zdań. Wyjątkowy szlak polskiego piśmiennictwa we Wrocławiu
-
Mieszkańcy Wrocławia mogą ponownie ubiegać się o najem mieszkania w ramach Społecznej Agencji Najmu
-
Panowie, czas na przegląd. Przy Hali Stulecia rusza akcja zdrowotna połączona z pomocą dzieciom
-
Kiedyś myślałem, że jest już dla mnie za późno - mówi aktor, Janusz Chabior.
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Święto miłośników historii na wrocławskich torach! Wyjątkowy krakowski skład typu N debiutuje w stolicy Dolnego Śląska
найбільш популярний
Нова Пошта - у місті Вроцлав
Мешканцям міста Вроцлав нарешті стали доступними послуги Нової Пошти.
Цікаві місця поблизу Вроцлава, які необхідно відвідати
Географічне розташування Вроцлава відкриває багато переваг, зокрема і можливість відвідати історичні місця, пам’ятки культури, архітектури та природні дива.
Безкоштовна допомога у підготовці до НМТ (ЗНО) 2023 для українських старшокласників-випускників у Польщі
Фундація «Незламна Україна» розпочала безкоштовний навчальний процес для українських старшокласників-випускників у Польщі - курс підготовки до НМТ


.jpg)