Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Za projektem stoi TEEMA (Taiwan Electrical and Electronic Manufacturers' Association) – jedna z najważniejszych organizacji gospodarczych na Tajwanie, zrzeszająca blisko 3 tysiące firm z branży elektronicznej i elektrotechnicznej, w tym światowych gigantów takich jak Foxconn. Projekt otrzyma również wsparcie administracji Tajwanu.
Co oznacza ta inwestycja?
To szansa na zagospodarowanie terenów, które pierwotnie miały zostać wykorzystane przez Intela. Powstanie parku technologicznego może przyciągnąć do Miękini kolejnych producentów elektroniki, firmy z sektora nowych technologii oraz dostawców komponentów, tworząc wokół inwestycji nowy ekosystem przemysłowy.
Dla gminy oznacza to nowe miejsca pracy, zarówno bezpośrednio w firmach działających w parku, jak i u lokalnych podwykonawców, a także wzrost wpływów podatkowych do budżetu samorządu oraz rozwój infrastruktury drogowej i technicznej. Inwestycja zwiększy również atrakcyjność terenów inwestycyjnych i może przyciągnąć kolejnych inwestorów.
Na projekcie skorzysta Dolny Śląsk. Wrocław od lat rozwija sektor nowych technologii i elektroniki, a obecność firm zrzeszonych w TEEMA może wzmocnić współpracę z lokalnymi uczelniami oraz centrami badawczo-rozwojowymi, a także przyciągnąć kolejne zagraniczne przedsiębiorstwa.
Jeśli projekt zostanie zrealizowany zgodnie z planem, Miękinia może stać się jednym z najważniejszych ośrodków przemysłu elektronicznego w Europie Środkowej, a teren po niezrealizowanej inwestycji Intela zyska nowe strategiczne znaczenie.
Mapa: Mapa: uMap / © OpenStreetMap contributorsNajpopularniejsze teraz
-
Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław
-
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]
-
Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór
-
Zielony ring wokół Starego Miasta wreszcie spójny. Nowe przejście przy Bastionie Sakwowym otwarte!
-
Mieszkańcy Wrocławia mogą ponownie ubiegać się o najem mieszkania w ramach Społecznej Agencji Najmu
-
Polanica-Zdrój, czyli sztuka kurortowego umiaru
-
Święto miłośników historii na wrocławskich torach! Wyjątkowy krakowski skład typu N debiutuje w stolicy Dolnego Śląska
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Średniowieczny epos i słowiański świt. Wyjątkowy weekend w Leśniczówce Kamionna
-
Gdzie nad wodę koło Wrocławia? Naturalne kąpieliska koło Wrocławia [LISTA MIEJSC]
-
Kiedyś myślałem, że jest już dla mnie za późno - mówi aktor, Janusz Chabior.
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Chińska platforma zakupowa otwiera centrum dystrybucyjne pod Wrocławiem
-
MPWiK Wrocław wzmacnia cyfrowe bezpieczeństwo wodociągów
-
Piwo pod chmurką we Wrocławiu? Gdzie można legalnie pić alkohol na dworze? [MAPA, LISTA MIEJSC]
Najpopularniejsze
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]
Na zamkniętą dla regularnego ruchu pasażerskiego w połowie lat 90-ty linię kolejową nr 310 w za nieco ponad rok mają wrócić pociągi. Prace rewitalizacyjne na trasie z Łagiewnik do Piławy Górnej są już na zaawansowanym etapie. Nowe tory pojawiają się na kolejnych odcinkach, budowane są też perony i przystanki.
Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór
Od kilku lat widzimy ponowną tendencję do powrotu miasta nad rzekę. Nadodrzańskie wały to nie tylko miejsce do spacerów i przejażdżek rowerowych, ale to też przestrzenie, które popołudniami zaczynają tętnić życiem. Niezobowiązująca atmosfera, gwar i muzyka pozwalają oderwać się od codzienności. Marina Kleczków również zaprasza na ciekawe wydarzenia kulturalne i rozrywkowe.