Radni przypomną prezydentowi, że już prawie od roku nie możemy jeździć pociągami na biletach MPK

Bartosz Senderek • 2022-04-27 Radni przypomną prezydentowi, że już prawie od roku nie możemy jeździć pociągami na biletach MPK

Na sesję rady miejskiej wróci temat budowy kolei miejskiej we Wrocławiu. Projekt uchwały zobowiązującej prezydenta Jacka Sutryka do podjęcia działań zmierzających m.in. do ponownego wprowadzenia jednego biletu na pociąg i tramwaj, został zgłoszony przez klub Nowej Nadziei. Podobne rozwiązanie było już rozważane we wrześniu ubiegłego roku, jednak przepadło głosami koalicji rządzącej miastem.

Bilety wrocławskiej komunikacji miejskiej były honorowane w pociągach Kolei Dolnośląskich i POLREGIO do 1 lipca 2021 roku. Wtedy upłynęła dotychczasowa umowa na mocy, której Gmina Wrocław rekompensowała spółkom kolejowym straty wiązane z tym, że pasażerowie korzystający z biletów MPK nie płacili za przejazdy pociągami w granicach miasta. W ostatnim półroczu funkcjonowania tego rozwiązania magistrat przekazał kolejarzom 9 mln zł.

Później miasto zażądało od spółek kolejowych zmiany systemu naliczania tej opłaty. Rozmowy w tej sprawie prowadzone były przez kilka miesięcy i zakończył się fiaskiem, co sprawiło, że od zeszłorocznych wakacji wrocławianie posiadający bilet okresowy na MPK nie mogą już korzystać z przejazdów pociągami.

Takie zakończenie spotkało się z niezadowoleniem miejskich aktywistów i radnych miejskich z klubów opozycyjnych. Na kilka miesięcy przed pierwszą rocznicą zerwania współpracy, o sprawie chcą przypomnieć radni miejscy z klubu Nowa Nadzieja, którzy chcą by na najbliższej sesji, radni raz jeszcze przedyskutowali odrzuconą głosami koalicji rządzącej uchwały Akcji Miasto ws. Wrocławskiej Kolei Miejskiej.

– Przez rok od zaorania kolei miejskiej we Wrocławiu w tej sprawie nie zadziało się nic. Trwa konsekwentne zwijanie transportu zbiorowego we Wrocławiu: niedługo mija rok od kiedy zaorana została kolej miejska, zaczyn kolei miejskiej w naszym mieście. Mozolnie i przez lata budowany system został przez prezydenta poświęcony w imię politycznej wojenki toczonej przez ratusz – mówi Piotr Uhle, przewodniczący Nowej Nadziei.

Klub złożył do rady miejskiej projekt uchwały, który miałby zobowiązać prezydenta Wrocławia do podjęcia działań mających na celu włączenie przewozów kolejowych do systemu komunikacji miejskiej. Według autorów projektu, takie rozwiązanie ma być realną alternatywą dla przejazdu samochodem z Leśnicy do centrum Wrocławia.

– W korkach stoją mieszkańcy zachodniej części Wrocławia pozbawieni szybkiego dojazdu do centrum tramwajem i pozostawieni bez transportowej alternatywy – przekonuje radny Michał Górski.

Przypomnijmy, że pierwotnymi autorami tej uchwały byli aktywiści ze stowarzyszenia Akcja Miasto. Dokument ten trafił do rady miejskiej w drodze obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, jednak został odrzucony głosami radnych Forum Jacka Sutryka. Podobna uchwała dotycząca kolei aglomeracyjnej została złożona też w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, gdzie została jednogłośnie przyjęta przez wszystkie kluby.

Najpopularniejsze

Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
przeczytaj więcej
Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław

Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław

Od 1 lipca 2026 r. mieszkańcy wrocławskich osiedli TBS muszą spodziewać się podwyżki czynszów. Spółka tłumaczy, że pierwsza od czterech lat zmiana stawek to konieczność podyktowana rosnącymi kosztami utrzymania budynków.
przeczytaj więcej
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]

Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]

Na zamkniętą dla regularnego ruchu pasażerskiego w połowie lat 90-ty linię kolejową nr 310 w za nieco ponad rok mają wrócić pociągi. Prace rewitalizacyjne na trasie z Łagiewnik do Piławy Górnej są już na zaawansowanym etapie. Nowe tory pojawiają się na kolejnych odcinkach, budowane są też perony i przystanki.
przeczytaj więcej
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

We Wrocławiu pojawił się nowy typ oszustwa. Ktoś podając się za pracownika agencji aktorskiej wysyła do mieszkańców SMS z propozycją zagrania w filmie lub serialu, tym samym wyłudzając od nich dane osobowe i inne informacje.
przeczytaj więcej