W zeszłym roku Wrocław odwiedziło 7 mln turystów. Z jakich krajów najczęściej przyjeżdżali?
7 mln turystów w 2025 roku odwiedziło Wrocław. To rekordowy wynik w historii miasta. Na pobyt z co najmniej jednym noclegiem zdecydowała się ponad połowa odwiedzających. To wyniki badania firmy Beeline Research and Consulting, która przyjrzała się zachowaniom wrocławskich turystów.
Liczba turystów odwiedzających Wrocław w 2025 roku szacowana jest na 7 mln osób. To wynik rekordowy w historii stolicy Dolnego Śląska, który w ciągu roku został poprawiony o ok. 6%, czyli o 400 tys. osób.
– 7 milionów gości we Wrocławiu to wspaniały wynik i dowód na to, że Wrocław staje się coraz mocniejszym punktem na turystycznej mapie Polski. Dużo więcej osób niż rok wcześniej zdecydowało się zostać w naszym mieście przynajmniej na jedną noc – to aż 56% wszystkich naszych gości. To bardzo dobra wiadomość dla lokalnego sektora turystycznego, w którym pracuje około 8% wszystkich zatrudnionych, ale także dla wszystkich mieszkańców i mieszkanek – większy ruch turystyczny to więcej środków, które trafiają do naszego budżetu m.in. na realizację nowych inwestycji i remonty istniejącej infrastruktury – komentuje wyniki Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Badanie przeprowadzone przez Beeline Research and Consulting zostało oparte m.in. na danych liczby użytkowników sieci komórkowych, co sprawia, że wykazuje ono realną, a nie szacunkową liczbę turystów.
Autorzy badania poza samą liczbą turystów zbadali m.in. to, skąd przyjechali. Wrocław wciąż najchętniej odwiedzany jest przez turystów krajowych (88%). Wśród turystów zagranicznych prym wciąż wiodą Niemcy, których w 2025 roku na ulicach Wrocławia pojawiło się ponad 272,6 tys. Drugą najchętniej odwiedzającą nas nacją są Czesi (63,7 tys. osób). Podium zamykają turyści z Wielkiej Brytanii (38 tys.). Wrocław był też chętnie odwiedzany przez Norwegów (22 tys.) oraz Włochów (19 tys.).
Badacze wyliczyli też, że wszyscy turyści odwiedzający Wrocław mieli łącznie zostawić w sklepach, hotelach, restauracjach i innych punktach na terenie Wrocławia blisko 4,95 mld zł.
Eksperci policzyli, że aż 3,9 mln turystów we Wrocławiu pozostało na co najmniej jedną noc. 1,6 mln osób wybrało nocleg w hotelu (pierwszy raz udało się w tej kwestii przekroczyć wynik sprzed 2019 roku).
– W ostatnich latach – od pandemicznego krachu w turystyce – we Wrocławiu sukcesywnie rosła liczba turystów. Po raz pierwszy jednak udało nam się przebić wynik z 2019 r., gdy we wrocławskich hotelach nocowało 1,35 mln osób. Oznacza to, że rok 2025 był najlepszym w historii Wrocławia zarówno pod względem liczby turystów krajowych, jak i zagranicznych – a także pod względem liczby noclegów, które przekładają się na konkretne korzyści dla miasta. Według szacunków nasi goście wydali we Wrocławiu 4,95 mld zł, a do budżetu miasta trafiło co najmniej 10% z tego, czyli 495 mln zł – podsumowuje Radosław Michalski, dyrektor Departamentu Marki Miasta Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Mimo wzrostu liczby turystów, Wrocław wciąż walczy o wejście na podium najbardziej turystycznych miast w Polsce. Niekwestionowaną liderką, jeżeli chodzi o liczbę zakwaterowanych turystów, pozostaje Warszawa, która przyjęła ponad 5,5 mln gości. Za nią uplasował się Kraków z liczbą blisko 3,3 mln osób. Wrocław wciąż prowadzi zaciętą rywalizację o trzecie miejsce z Gdańskiem. W 2025 roku stolica Dolnego Śląska musiała jednak tu ustąpić pomorskiemu kurortowi, w którym zameldowało się 1,68 mln osób, podczas gdy we Wrocławiu było to 1,59 mln osób. Warto zauważyć, że w rozbiciu na miesiące, Wrocław wyprzedził Gdańsk w tej kwestii w październiku oraz grudniu.
Urzędnicy z magistratu z nadzieją spoglądają w przyszłość i zauważają, że wg danych GUS różnica w liczbie turystów między Wrocławiem i Gdańskiem w 2025 r. wyniosła już tylko ok. 84 tys. osób, czyli niemal dwa razy mniej niż rok wcześniej. Przekonują, że wpływ na rosnącą popularność Wrocławia mają różnego rodzaju inicjatywy promujące ciekawe spędzanie wolnego czasu w naszym mieście.
– Rok 2025 to przede wszystkim ogromny sukces wrocławskiej gastronomii – Wrocław zadebiutował w przewodniku Michelin z rekordową w historii Europy liczbą 22 restauracji z rekomendacjami w przewodniku. Rekordowe wyniki to również efekt krajowych i zagranicznych kampanii turystycznych ostatnich lat, częstej obecności na targach i wydarzeniach w kraju i za granicą oraz zwiększonej liczby wizyt studyjnych dla dziennikarzy, influencerów czy touroperatorów – w 2025 r. wspólnie z Wrocławską Organizacją Turystyczną, Dolnośląską Organizacją Turystyczną, Convention Bureau Wrocław i partnerami zorganizowaliśmy ich aż 50 – wylicza Alfred Wagner, zastępca dyrektora Wydziału Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz prezes Wrocławskiej Organizacji Turystycznej.
Wyzwaniem dla osób zajmujących się turystyką we Wrocławiu w najbliższym czasie będzie m.in. kwestia poprawy obłożenia obiektów hotelowych. Z badania wynika, że w ubiegłym roku wyniosło ono 62,1% i było niższe niż rok wcześniej (65,1%).
– Choć całościowo możemy mówić o dużym sukcesie turystycznym Wrocławia, to słyszymy sygnały od branży hotelarskiej, że 2025 rok był trudniejszy od poprzedniego w zakresie wzrostu zysków – przyznaje Radosław Michalski, dyrektor Departamentu Marki Miasta Urzędu Miejskiego Wrocławia. – Czynniki, które wpłynęły na tę zmianę, to m.in. wzrost liczby hoteli (5 nowych hoteli i łącznie 573 nowe pokoje), nieznany przyrost tzw. apartamentów czy popandemiczna zmiana zwyczajów: mniej turystyki grupowej czy przeniesienie części konferencji i spotkań do przestrzeni wirtualnej. Zadanie poprawienia tych statystyk stawiamy przed sobą w tym i kolejnych latach we współpracy z Radą Turystyki, Convention Bureau i całą wrocławską branżą hotelarską – zapowiada dyrektor.
Pełny raport dostępny jest na stronie: https://wroclaw.travel/wp-content/uploads/2026/03/Prezentacja-Ruch-Turystyczny-we-Wroclawiu-2025-Rada-Turystyki.pdf
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą?
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE]
-
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej
-
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny”
-
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
Najpopularniejsze
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
2 września funkcjonowanie rozpocznie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Docelowo uczyć się ma tam 1200 dzieci.