Wrocław: Miasto sfinansuje 8 projektów samorządów uczniowskich. Co w ramach nich powstanie?

Wroclife • 2024-06-04 Wrocław: Miasto sfinansuje 8 projektów samorządów uczniowskich. Co w ramach nich powstanie?

Wrocławski magistrat sfinansuje 8 z 12 projektów zgłoszonych przez samorządy uczniowskie wrocławskich szkół ponadpodstawowych. Wśród nich znalazły się budowy stref relaksu, nowych roślinności, remonty stołówek oraz organizacja imprez.

Uczniowie swoje projekty mogli zgłaszać w ramach konkursu wspierana aktywności samorządów uczniowskich. O finansowanie starało się 12 szkół. Osiem projektów o wartości ok. 10 tys. zł każdy zostało przyjętych do realizacji.

Nagrodzone projekty to:

  • Liceum Ogólnokształcące nr I (m.in.: strefa relaksu, nowe rośliny),

  • Liceum Ogólnokształcące nr XII (m.in.: nowe wyposażenie i mural w stołówce, nowe rośliny),

  • Zespół Szkół nr 8 (m.in.: zewnętrzna strefa relaksu i organizacja festiwalu kreatywności, ekran projekcyjny),

  • Liceum Ogólnokształcące nr VI (m.in.: rozbudowa radiowęzła szkolnego i sprzętu do tworzenia treści multimedialnych),

  • Elektroniczne Zakłady Naukowe (m.in.: modernizacja i doposażenie przestrzeni dla samorządu uczniowskiego),

  • Liceum Sztuk Plastycznych (m.in.: strefa wypoczynku wewnątrz szkoły),

  • Zespół Szkół Budowlanych (wyposażenie grupy teatralnej – nagłośnienie, instrumenty muzyczne, kostiumy, scenografia, udział w warsztatach teatralnych),

  • Zespół Szkół nr 1 (m.in.: rozbudowa strefy wypoczynku, nowe głośniki, mikrofon, wyjazd integracyjny).

Dzięki przyznanym środkom, uczniowie będą mogli korzystać z nowych stref wypoczynkowych, które były najczęściej zgłaszanymi pomysłami. Ponadto przyznaliśmy dofinansowanie na imprezy i wycieczki integracyjne, wyposażenie radiowęzła, pomieszczenia samorządu uczniowskiego i zazielenianie terenów na zewnątrz szkoły – opowiada Mateusz Całkowski, członek komisji jury, radny Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia.

Dla uczniów ważne było przede wszystkim to, że robią coś dla swojej uczniowskiej społeczności według własnego pomysłu. Przykładowo w LO nr VI odnowiony zostanie radiowęzeł oraz zakupiony sprzęt do realizacji materiałów w social mediach.

Cieszymy się, że dzięki temu konkursowi mieliśmy wpływ na to, co powstanie w naszej szkole. To była oddolna inicjatywa, którą już od dłuższego czasu chcieliśmy zrealizować, a teraz nadarzyła się okazja na jej sfinansowanie i z niej skorzystaliśmy – mówi Tomasz Peternek z samorządu uczniowskiego Liceum Ogólnokształcącego nr VI. – Będziemy mieć m.in. nowy radiowęzeł i sprzęt do nagrywania, by relacjonować w social mediach, co ciekawego dzieje się w naszej szkole. Chcemy także przeprowadzać wywiady z nauczycielami oraz nagrywać szkolne podcasty – dodaje.

Konkurs - finansowany z miejskiego budżetu - przeprowadzono wśród samorządów uczniowskich szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez miasto. Jego organizatorem była Młodzieżowa Rada Miasta Wrocławia.

Chcemy w ten sposób wspierać aktywność samorządów uczniowskich, współpracę między młodzieżą oraz promować działania społeczne w szkołach. To ważne, aby młodzież czuła, że ma realny wpływ na to, co dzieje się w ich placówkach i chciała się w życie szkoły angażować – podkreśla Monika Dubec z Wydziału Komunikacji Społecznej UM we Wrocławiu.

Zwycięskie projekty mają zostać zrealizowane do końca listopada.

Najpopularniejsze

Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
przeczytaj więcej
Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław

Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław

Od 1 lipca 2026 r. mieszkańcy wrocławskich osiedli TBS muszą spodziewać się podwyżki czynszów. Spółka tłumaczy, że pierwsza od czterech lat zmiana stawek to konieczność podyktowana rosnącymi kosztami utrzymania budynków.
przeczytaj więcej
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]

Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]

Na zamkniętą dla regularnego ruchu pasażerskiego w połowie lat 90-ty linię kolejową nr 310 w za nieco ponad rok mają wrócić pociągi. Prace rewitalizacyjne na trasie z Łagiewnik do Piławy Górnej są już na zaawansowanym etapie. Nowe tory pojawiają się na kolejnych odcinkach, budowane są też perony i przystanki.
przeczytaj więcej
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

We Wrocławiu pojawił się nowy typ oszustwa. Ktoś podając się za pracownika agencji aktorskiej wysyła do mieszkańców SMS z propozycją zagrania w filmie lub serialu, tym samym wyłudzając od nich dane osobowe i inne informacje.
przeczytaj więcej