Wrocławska radna jeszcze przed wyborami może stracić mandat
Wszystko wskazuje na to, że radna Dorota Galant z Nowoczesnej, podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej Wrocławia zostanie pozbawiona mandatu. Przewodniczący rady na wniosek wojewody wszczął postępowanie, które wykazało, że utraciła ona możliwość dalszej pracy w tym organie.
Dorota Galant w poprzednich wyborach samorządowych dostała się do rady z listy Koalicji Obywatelskiej, po rozłamie w koalicyjnym klubie przystąpiła do opozycyjnej wobec prezydenta Sutryka Nowoczesnej.
Potrzebę zbadania zasadności jej zasiadania w radzie pod koniec stycznia zauważył wojewoda dolnośląski, który zlecił przewodniczącemu rady przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego. Według wojewody radna miała wyprowadzić się z Wrocławia, co zgodnie z przepisami powinno wiązać się z wygaszeniem mandatu.
Przeprowadzone przez miejskich urzędników czynności wykazały, że Galant faktycznie przemeldowała się.
– Prezydent Wrocławia pismem z dnia 7 lutego 2024 roku potwierdził, że Radna nie jest zameldowana na pobyt stały na terenie Gminy Wrocław i nie figuruje w Rejestrze Wyborców. Natomiast Wójt Gminy Kobierzyce pismem z dnia 8 lutego 2024 roku potwierdził zameldowanie Radnej na terenie gminy Kobierzyce. Radna Dorota Galant w złożonym wyjaśnieniu z dnia 12 lutego 2024 roku oświadczyła, że podjęła decyzję o zmianie miejsca zamieszkania do Gminy Kobierzyce. Jak wskazała, obecnie zamieszkuje jeszcze w swoich obu nieruchomościach, zarówno we Wrocławiu jak i w Kobierzycach, ponieważ jest w trakcie przeprowadzki. W świetle powyższego Radna nie wykazała przebywania w znaczeniu fizycznym pod oznaczonym adresem w zamiarze stałego pobytu na terenie Gminy Wrocław, wskazując jedynie na uboczny charakter jej obecności, co pozwala na sformułowanie wniosku, że w tym miejscu nie skupia się jej centrum życiowe i rodzinne – czytamy w uzasadnieniu wniosku o wygaszeniu mandatu.
Warto również wspomnieć, że polityk Nowoczesnej w tych wyborach kandyduje do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, w dokumentach PKW sama wskazała swoje miejsce zamieszkania jako Bielany Wrocławskie.
Głosowanie nad wygaszeniem mandatu Dorocie Galant odbędzie się w przyszły czwartek, 14 marca podczas sesji Rady Miejskiej Wrocławia.
Biuro RMW ujawnia, że podobne postępowanie było prowadzone też wobec radnej Agnieszki Rybczak z klubu Platformy Obywatelskiej, ale w tym przypadku na razie nie znaleziono podstaw do wygaszenia mandatu.
Najpopularniejsze teraz
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław
-
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór
-
Zielony ring wokół Starego Miasta wreszcie spójny. Nowe przejście przy Bastionie Sakwowym otwarte!
-
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.
-
Śladami pierwszych zdań. Wyjątkowy szlak polskiego piśmiennictwa we Wrocławiu
-
Mieszkańcy Wrocławia mogą ponownie ubiegać się o najem mieszkania w ramach Społecznej Agencji Najmu
-
Panowie, czas na przegląd. Przy Hali Stulecia rusza akcja zdrowotna połączona z pomocą dzieciom
-
Kiedyś myślałem, że jest już dla mnie za późno - mówi aktor, Janusz Chabior.
-
Święto miłośników historii na wrocławskich torach! Wyjątkowy krakowski skład typu N debiutuje w stolicy Dolnego Śląska
-
Czy zarabiasz więcej od przeciętnego Polaka? Są nowe dane GUS
-
Gdzie nad wodę koło Wrocławia? Naturalne kąpieliska koło Wrocławia [LISTA MIEJSC]
найбільш популярний
Цікаві місця поблизу Вроцлава, які необхідно відвідати
Географічне розташування Вроцлава відкриває багато переваг, зокрема і можливість відвідати історичні місця, пам’ятки культури, архітектури та природні дива.
Безкоштовна допомога у підготовці до НМТ (ЗНО) 2023 для українських старшокласників-випускників у Польщі
Фундація «Незламна Україна» розпочала безкоштовний навчальний процес для українських старшокласників-випускників у Польщі - курс підготовки до НМТ

