Ruszyła Wrocławska Akademia Klimatu. Młodzi wrocławianie dowiedzą się, jak ich wybory wpływają na klimat

Wroclife • 2026-02-26 Ruszyła Wrocławska Akademia Klimatu. Młodzi wrocławianie dowiedzą się, jak ich wybory wpływają na klimat

W stolicy Dolnego Śląska ruszyła właśnie kolejna edycja Wrocławskiej Akademii Klimatu. To inicjatywa, podczas której młodzi mieszkańcy miasta – bez moralizowania, ale w oparciu o wiedzę naukową i konkretne działania – mogą dowiedzieć się, jak ich codzienne wybory i przyzwyczajenia wpływają na klimat.

Nowy cykl wydarzeń rozpoczął się w czwartek rano w Kinie Nowe Horyzonty. Uczestnicy akademii mogą wziąć udział w pokazach filmów proekologicznych oraz dyskusjach z ekspertami i partnerami projektu. Treści przekazywane w ramach Akademii, choć są bardzo ważne, podawane są w przystępny sposób, pozwalający lepiej zrozumieć omawiane zagadnienia.

Wrocławska Akademia Klimatu to przestrzeń rozmowy o faktach – opartych na nauce, a nie na emocjach czy uproszczeniach. W świecie dezinformacji i klimatycznych fake newsów młodzi ludzie potrzebują rzetelnej wiedzy i narzędzi do jej interpretacji. Chcemy, aby wychodzili z tych spotkań nie tylko poruszeni filmem, ale przede wszystkim wyposażeni w kompetencje, które pozwolą im podejmować świadome decyzje jako konsumenci, obywatele i przyszli liderzy – mówi Grzegorz Dukielski, prezes Fundacji Green Festival, organizatora projektu.

Wrocławska Akademia Klimatu prowadzona jest w partnerstwie z Miastem Wrocław i wybranymi miejskimi spółkami, m.in. MPWiK Wrocław i MPK Wrocław.

To inwestycja w przyszłość miasta. Edukacja ekologiczna nie jest już tylko dodatkiem do programu nauczania, ale ważnym elementem rozwoju miasta. Młodzież, która uczestniczy w Akademii, to pokolenie, które już za kilka lat będzie podejmować decyzje – jako przedsiębiorcy, specjaliści i rodzice. Im wcześniej zaczniemy rozmawiać o klimacie w sposób merytoryczny i konstruktywny, tym większa szansa, że Wrocław będzie miastem odpornym, nowoczesnym i świadomym – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Strategii i Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Organizatorzy podjęli decyzję o kontynuacji Wrocławskiej Akademii Klimatu po sukcesie ubiegłorocznej edycji. W ośmiu spotkaniach zorganizowanych w 2025 roku wzięło udział łącznie ponad 2 tys. osób. Aby w tym roku w projekcjach mogło wziąć udział jeszcze więcej dzieci i młodzieży, zdecydowano, że wydarzenia będą odbywać się w największej sali kina NH.

W ramach tegorocznej edycji zaplanowano osiem spotkań – cztery w semestrze wiosennym i cztery jesienią. Program semestru wiosennego 2026:

  • 26 lutego 2026 – PRZYSZŁOŚĆ JEST CYRKULARNA

  • 16 marca 2026 – WODA = ŻYCIE

  • 15 kwietnia 2026 – PRZYSZŁOŚĆ ŻYWNOŚCI

  • 13 maja 2026 – KONSUMPCJA A KLIMAT

Najpopularniejsze

Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
przeczytaj więcej
Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław

Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław

Od 1 lipca 2026 r. mieszkańcy wrocławskich osiedli TBS muszą spodziewać się podwyżki czynszów. Spółka tłumaczy, że pierwsza od czterech lat zmiana stawek to konieczność podyktowana rosnącymi kosztami utrzymania budynków.
przeczytaj więcej
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]

Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]

Na zamkniętą dla regularnego ruchu pasażerskiego w połowie lat 90-ty linię kolejową nr 310 w za nieco ponad rok mają wrócić pociągi. Prace rewitalizacyjne na trasie z Łagiewnik do Piławy Górnej są już na zaawansowanym etapie. Nowe tory pojawiają się na kolejnych odcinkach, budowane są też perony i przystanki.
przeczytaj więcej
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

We Wrocławiu pojawił się nowy typ oszustwa. Ktoś podając się za pracownika agencji aktorskiej wysyła do mieszkańców SMS z propozycją zagrania w filmie lub serialu, tym samym wyłudzając od nich dane osobowe i inne informacje.
przeczytaj więcej