216 stulatków z Wrocławia dostaje „emeryturę honorową” z ZUS. Kwota robi wrażenie!

Wroclife • 2026-02-09 216 stulatków z Wrocławia dostaje „emeryturę honorową” z ZUS. Kwota robi wrażenie!

Na całym Dolnym Śląsku obecnie żyje 417 emerytów, którzy ukończyli setny rok życia. W samym Wrocławiu jest 216 stulatków. Każdy senior, który świętuje setne urodziny i pobiera świadczenie z ZUS, jest uprawniony do tzw. świadczenia honorowego. A trzeba przyznać, że nie jest to byle jaka kwota.

Najstarszymi osobami pobierającymi emerytury z ZUS w naszym regionie nie są wrocławianki, a emerytki z Legnicy i Wałbrzycha – każda z nich ma już na koncie 107 lat. Najstarszą wrocławską emerytką jest z kolei 106-latka. Najstarszy pan z Wrocławia ma 103 lata. W statystykach wrocławskiego ZUS-u widnieje 185 pań, które ukończyły setny rok życia, i 31 panów-stulatków.

Co istotne, każda osoba, która ukończy setny rok życia i jest uprawniona do pobierania emerytury z ZUS-u, otrzymuje specjalne świadczenie honorowe. Obecnie wynosi ono aż 6 589,67 zł brutto miesięcznie. Świadczenie to jest przyznawane w Polsce od 1972 roku, ale w ubiegłym roku zasady jego naliczania stały się bardziej sprawiedliwe.

Od 2025 roku zasady przyznawania tzw. emerytury honorowej zostały uregulowane ustawowo i wprowadzono jednolitą kwotę świadczenia dla wszystkich uprawnionych, niezależnie od daty ukończenia 100 lat – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.

Wcześniej premia przyznawana była w drodze wyjątku i miała stałą wysokość, ustalaną na dzień setnych urodzin jubilata. Nie podlegała ona późniejszym zmianom.

Powodowało to różnice w wysokości otrzymywanych emerytur pomiędzy osobami, które dostawały je w różnych latach. Raz ustalona kwota pozostawała niezmienna przez całe życie beneficjenta – dodaje rzeczniczka. Obecnie świadczenie podlega waloryzacji, co oznacza, że 100-latkowie mogą liczyć na podwyżkę już w marcu.

Jak dostać emetryturę dla 100-latka?

Świadczenie honorowe wypłacane jest dożywotnio jako dodatek do emerytury lub renty, a w przypadku ich braku – jako samodzielne świadczenie. Liczba stulatków w Polsce stale rośnie. Na koniec września 2025 r. dodatkowy bonus otrzymywało 3 863 osób, a zaledwie trzy miesiące później, w grudniu, było to już 4 057 osób.

Stulatkowie posiadający polskie obywatelstwo, którzy pobierają emeryturę lub rentę, otrzymują dodatkową wypłatę z urzędu – nie muszą składać żadnych dokumentów. Decyzję o przyznaniu pieniędzy wysyła właściwy organ (np. ZUS, KRUS czy zakłady emerytalne MSWiA).

Wniosek powinny złożyć jedynie te osoby, które nie pobierają emerytury ani renty, więc nie są „widoczne” w systemach instytucji ubezpieczeniowych. Dotyczy to osób, które ukończyły 100 lat, mają polskie obywatelstwo i przez co najmniej 10 lat po ukończeniu 16. roku życia mieszkały w Polsce. Po złożeniu wniosku i spełnieniu tych warunków ZUS przyzna świadczenie – podsumowuje Iwona Kowalska-Matis.

Najpopularniejsze

Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
przeczytaj więcej
Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław

Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław

Od 1 lipca 2026 r. mieszkańcy wrocławskich osiedli TBS muszą spodziewać się podwyżki czynszów. Spółka tłumaczy, że pierwsza od czterech lat zmiana stawek to konieczność podyktowana rosnącymi kosztami utrzymania budynków.
przeczytaj więcej
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]

Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]

Na zamkniętą dla regularnego ruchu pasażerskiego w połowie lat 90-ty linię kolejową nr 310 w za nieco ponad rok mają wrócić pociągi. Prace rewitalizacyjne na trasie z Łagiewnik do Piławy Górnej są już na zaawansowanym etapie. Nowe tory pojawiają się na kolejnych odcinkach, budowane są też perony i przystanki.
przeczytaj więcej
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

We Wrocławiu pojawił się nowy typ oszustwa. Ktoś podając się za pracownika agencji aktorskiej wysyła do mieszkańców SMS z propozycją zagrania w filmie lub serialu, tym samym wyłudzając od nich dane osobowe i inne informacje.
przeczytaj więcej