Politechnika Wrocławska wspólnie z Kogeneracją będą współpracować przy projekcie Baltic AI Gigafactory
Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja S.A. i Politechnika Wrocławska podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy projekcie Baltic AI Gigafactory (BAIG). Przedsięwzięcie, o którego realizację stara się PWr, zakłada budowę we Wrocławiu nowoczesnego centrum obliczeniowego dla sztucznej inteligencji.
Baltic AI Gigafactory to międzynarodowa inicjatywa Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, której celem jest budowa infrastruktury obliczeniowej dla rozwoju sztucznej inteligencji w Europie Środkowo-Wschodniej. W ramach przedsięwzięcia powstać mają dwa niezależne centra danych klasy Tier III+, dysponujące ogromną mocą obliczeniową do obsługi klastrów AI i GPU. Projekt przewiduje zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w zakresie chłodzenia wysokotemperaturowego, efektywności energetycznej oraz odzysku ciepła odpadowego, które mogłoby zostać ponownie wykorzystane w miejskim systemie ciepłowniczym.
List intencyjny Politechniki i Kogeneracji zakłada wspólne opracowanie i wdrożenie technologii, które umożliwią odzysk i zagospodarowanie ciepła powstającego w procesach chłodzenia serwerów AI. Dzięki temu energia cieplna generowana przez infrastrukturę obliczeniową mogłaby trafić do systemu ciepłowniczego Wrocławia, zwiększając jego efektywność i przyczyniając się do ograniczenia emisji CO₂.
– Projekt Baltic AI Gigafactory jest bardzo ważnym przedsięwzięciem dla rozwoju technologicznego i energetycznego Polski. Jako producent energii w układzie skojarzonym i dostawca ciepła systemowego dla Wrocławia posiadamy zarówno infrastrukturę, jak i kompetencje, które pozwalają połączyć świat energii i nowoczesnych technologii. Współpraca z Politechniką Wrocławską to dla nas naturalny krok w stronę zielonych technologii i efektywnego wykorzystania energii w projektach przyszłości – podkreśla Dariusz Witkowski, prezes zarządu Kogeneracja S.A.
Dzięki partnerstwu Politechniki Wrocławskiej i Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich projekt wpisuje się w strategię transformacji energetycznej regionu oraz rozwój niskoemisyjnych technologii. Wrocław, dysponujący silnym zapleczem akademickim i badawczym, ma szansę stać się jednym z głównych ośrodków rozwoju infrastruktury obliczeniowej i sztucznej inteligencji w Polsce.
Politechnika Wrocławska wnosi do współpracy potencjał naukowy i ekspercki w dziedzinach takich jak inżynieria systemowa, przetwarzanie danych i AI, a Kogeneracja – doświadczenie w produkcji i zagospodarowaniu energii cieplnej dla blisko połowy aglomeracji wrocławskiej.
Najpopularniejsze teraz
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław
-
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór
-
Zielony ring wokół Starego Miasta wreszcie spójny. Nowe przejście przy Bastionie Sakwowym otwarte!
-
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Śladami pierwszych zdań. Wyjątkowy szlak polskiego piśmiennictwa we Wrocławiu
-
Mieszkańcy Wrocławia mogą ponownie ubiegać się o najem mieszkania w ramach Społecznej Agencji Najmu
-
Panowie, czas na przegląd. Przy Hali Stulecia rusza akcja zdrowotna połączona z pomocą dzieciom
-
Kiedyś myślałem, że jest już dla mnie za późno - mówi aktor, Janusz Chabior.
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Święto miłośników historii na wrocławskich torach! Wyjątkowy krakowski skład typu N debiutuje w stolicy Dolnego Śląska
Najpopularniejsze
Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław
Od 1 lipca 2026 r. mieszkańcy wrocławskich osiedli TBS muszą spodziewać się podwyżki czynszów. Spółka tłumaczy, że pierwsza od czterech lat zmiana stawek to konieczność podyktowana rosnącymi kosztami utrzymania budynków.
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]
Na zamkniętą dla regularnego ruchu pasażerskiego w połowie lat 90-ty linię kolejową nr 310 w za nieco ponad rok mają wrócić pociągi. Prace rewitalizacyjne na trasie z Łagiewnik do Piławy Górnej są już na zaawansowanym etapie. Nowe tory pojawiają się na kolejnych odcinkach, budowane są też perony i przystanki.

