Finansowany z budżetu Wrocławia film powalczy o Złotą Palmę w Cannes

Wroclife • 2022-05-20 Finansowany z budżetu Wrocławia film powalczy o Złotą Palmę w Cannes

„IO” czyli filmowa opowieść o tułaczce osła z polskiego cyrku powalczy w tym roku o Złotą Palmę na festiwalu filmowym Cannes. Produkcja filmu była współfinansowana z budżetu miasta Wrocławia.

Film Jerzego Skolimowskiego znalazł się w gronie 18 filmów nominowanych do nagrody. Jego kontrkandydatami będą m.in. "Broker" Hirokazu Koreedy, "Crimes of the Future" Davida Cronenberga, "Tori and Lokita" Jean-Pierre'a i Luca Dardenne, "Showing up" Kelly Reichardt oraz "Tchaikovski’s wife" Kiriłła Sieriebriennikowa.

„IO” to filmowa opowieść o ośle, który przemierzył drogę z polskiego cyrku do Włoch. Zwierze podczas swojej tułaczki przechodzi z rąk do rąk kolejnych właścicieli. Tytuł produkcji „IO” (w wersji anglojęzycznej „EO”) nawiązuje do odgłosu wydawanego przez osły.

Film ma też akcent wrocławski. Jednym ze źródeł jego współfinansowania były pieniądze pochodzące z budżetu Wrocławia.

– To dla nas wielki zaszczyt wziąć udział w produkcji filmu Jerzego Skolimowskiego. Nie mieliśmy wątpliwości, że obraz tego znamienitego reżysera, doceniony zostaniem przez środowisko filmowców na całym świecie. I tak się stało. Wierzymy, że „IO” sięgnie po najwyższe laury na festiwalach filmowych – komentuje prezydent Jacek Sutryk.

найбільш популярний