Wrocław w czołówce miast angażujących mieszkańców w zazielenianie miasta

Wroclife • 2024-10-15 Wrocław w czołówce miast angażujących mieszkańców w zazielenianie miasta

Wrocław aktywnie włącza mieszkańców w procesy zazieleniania miasta – to wnioski z pionierskiego raportu „Barometr Dotlenionych”, którego celem było sprawdzenie, jakie podejście do zazieleniania przestrzeni ma 30 największych polskich miast. Autorzy badania wyróżnili popularne programy realizowane we Wrocławiu.

Raport został przygotowany przez organizację Dotlenieni.org zarządzana przez fundację Rozwój z Brzegu, której celem jest łączenie ludzi z naturą. Autorzy pierwszego raportu „Barometr Dotlenionych” kompleksowo zbadali możliwości udziału mieszkańców w tworzeniu zielonych przestrzeni w Polskich miastach. Z ich badań wynika, że mieszkańcy mogą aktywnie angażować się w zazielenianie swojego sąsiedztwa w aż 16 na 30 największych polskich miast.

W przypadku Wrocławia wyróżniono program „WROśnij we WROcław” czyli inicjatywę, w ramach której mieszkańcy mogą zasadzić drzewo-pamiątkę, tuż po narodzinach swojego dziecka. Warto wspomnieć, że każdorazowa akcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem młodych rodziców. Podobne rozwiązanie jest też stosowane m.in. w Krakowie, Tychach, Gorzowie Wielkopolskim oraz Płocku.

W raporcie odnotowano również, że we Wrocławiu działa również program „Zielony Mecenat”, pozwalający na przekazanie środków na rośliny lub inne elementy zagospodarowania miejskich terenów zieleni.

Autorzy raportu zwrócili też uwagę na budżety obywatelskie we wszystkich miastach i to, że mieszkańcy licznie zgłaszają do nich projekty zakładające tworzenie nowych miejsc zielonych.

Autorzy badania uważają, że zaangażowanie mieszkańców w nasadzenia i pielęgnację zieleni miejskiej ma ogromne znaczenie dla budowania lokalnej społeczności. Wspólne działania na rzecz środowiska nie tylko poprawiają estetykę i mikroklimat miasta, ale także wzmacniają więzi sąsiedzkie i poczucie odpowiedzialności za wspólną przestrzeń. Mieszkańcy, którzy sami sadzili drzewa czy zakładali ogrody społeczne, czują silniejszą więź z tymi miejscami i są bardziej skłonni do dbania o nie w przyszłości.

Przygotowaliśmy Barometr Dotlenionych, aby pokazać skalę i różnorodność inicjatyw angażujących mieszkańców w zazielenianie miast. Nasz raport prezentuje obecną sytuację i może być inspiracją dla samorządów, organizacji pozarządowych i mieszkańców. Wierzymy, że wspólne działanie jest kluczem do stworzenia bardziej zielonych i przyjaznych przestrzeni miejskich – mówi Marek Kołkowski, CEO Dotlenieni.org. – Celem raportu jest nie tylko zebranie danych, ale przede wszystkim inspirowanie do działania. Chcemy pokazać, że uczestnictwo mieszkańców w procesie zazieleniania miast przynosi wymierne korzyści. Nasz raport ma być wstępem i narzędziem do budowania świadomego, zaangażowanego społeczeństwa obywatelskiego, które aktywnie kształtuje swoje otoczenie – dodaje.

W raporcie zawarto też wnioski, które miałby pomóc miastom w planowaniu nowych inicjatyw prozielonych. Wśród kluczowych elementów wymieniane są planowanie oparte na potrzebach mieszkańców, edukacja ekologiczna, współpraca międzysektorowa i innowacyjne formy angażowania społeczności. Główne wyzwania to ograniczone zasoby terenów zielonych oraz potrzeba zwiększenia skali działań.

Pełny raport „Barometr Dotlenionych" zawiera szczegółową analizę inicjatyw w poszczególnych miastach, w które mogą włączyć się mieszkańcy oraz przykłady dobrych praktyk. To lektura skierowana do urzędników, aktywistów miejskich, przedstawicieli biznesu i wszystkich zainteresowanych przyszłością polskich miast. Pełną wersję raportu można pobrać stąd.

Najpopularniejsze