Dolnośląskie schroniska i podziemia w nowym sezonie kulinarnego programu TVP

Wroclife • 2026-05-06 Dolnośląskie schroniska i podziemia w nowym sezonie kulinarnego programu TVP

Serial „Górna Półka Smaku” doczekał się czwartego sezonu. W programie emitowanym na TVP 2 zobaczymy ponownie najpiękniejsze zakątki Dolnego Śląska. Tym razem widzowie będą mogli zobaczyć m.in. górskie schroniska i tajemnicze podziemia.

„Górna Półka Smaku” to program kulinarno-detektywistyczny, którego prowadzącymi są kucharz Orson Hejnowicz oraz mistrz kryminału Marek Krajewski, którzy odwiedzają najbardziej tajemnicze zakątki naszego regionu. Na antenie TVP 2 ruszyła właśnie emisja czwartego sezonu serii.

Dolny Śląsk ma ogromny potencjał: krajobrazowy, historyczny, kulturowy, ale przede wszystkim kulinarny – zauważa Natalia Gołąb, członkini zarządu województwa, która podkreśla, że za regionalnymi produktami stoją konkretni ludzie, historie i wielopokoleniowe doświadczenie. – To właśnie dlatego produkty regionalne są tak wyjątkowe. Powstają z pasji i serca ludzi, którzy je tworzą – dodaje.

Nowy sezon serialu jest rozwinięciem realizowanego w naszym województwie programu „Z pola na Dolnośląski Stół”. Jego celem jest skrócenie drogi od producenta do konsumenta oraz promocja lokalnej żywności.

Chcemy, żeby dolnośląskie produkty były dostępne nie tylko na targach czy festynach, ale trafiały na stoły mieszkańców i turystów każdego dnia – podkreślała Natalia Gołąb.

„Górna Półka Smaku” to jednak nie tylko produkcja kulinarna, ale i krajoznawcza. W każdym odcinku możemy poznać inny zakątek naszego regionu.

– Ten program łączy wszystko, co Dolny Śląsk ma najlepsze: góry, schroniska, podziemia i genialne smaki. To właśnie małe schroniska i lokalne restauracje przechowują przepisy budujące naszą regionalną tożsamość – mówi Marcin Kurek, producent serialu. – To nie jest trzydziestosekundowa reklama. To wartościowy program pokazujący Dolny Śląsk przez ludzi, tradycję i kuchnię – podkreślił.

Według danych przekazanych przez produkcję, poprzedni sezon w telewizji oraz innych kanałach dystrybucji (m.in. platforma VOD) mogło obejrzeć nawet kilkanaście milionów widzów.

Odcinki 4. sezonu „Górnej Półki Smaku” można oglądać w soboty o godz. 11:30 na antenie TVP 2. Pierwszy odcinek dostępny jest już na platformie TVP VOD. Twórcy zdradzają, że w najnowszych odcinkach na ekranach zobaczyć będziemy mogli m.in. dolnośląskie schroniska górskie.

Na Dolnym Śląsku jest tyle niezwykłych schronisk i podziemnych tras, że naprawdę trudno było zdecydować, które pokazać widzom. Tym bardziej że pracujemy dużą, 20-osobową ekipą i każde takie nagranie oznacza ogromne logistyczne przedsięwzięcie – zdradza reżyser serialu Michał Czerwonka.

Każdy odcinek serialu to potężna dawka wiedzy nie tylko o kulinariach, ale i naszym regionie oraz lokalnych producentach.

– Z każdym sezonem odkrywam kolejne produkty i miejsca, które po prostu rozwalają mi głowę. Ten region jest niesamowity, a schroniska mają klimat, którego nie da się podrobić – przyznaje Orson Hejnowicz, jeden z prowadzących. – Odkryłem przyjaźń, gościnność i wspólnotę przy schroniskowych stołach. Zrozumiałem, że celem wędrówki wcale nie musi być konkretne miejsce. Najważniejsze są spotkania z ludźmi – mówił po zakończeniu zdjęć do nowego sezonu Marek Krajewski, drugi z bohaterów produkcji.

Najpopularniejsze

Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław

Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław

Od 1 lipca 2026 r. mieszkańcy wrocławskich osiedli TBS muszą spodziewać się podwyżki czynszów. Spółka tłumaczy, że pierwsza od czterech lat zmiana stawek to konieczność podyktowana rosnącymi kosztami utrzymania budynków.
przeczytaj więcej
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]

Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]

Na zamkniętą dla regularnego ruchu pasażerskiego w połowie lat 90-ty linię kolejową nr 310 w za nieco ponad rok mają wrócić pociągi. Prace rewitalizacyjne na trasie z Łagiewnik do Piławy Górnej są już na zaawansowanym etapie. Nowe tory pojawiają się na kolejnych odcinkach, budowane są też perony i przystanki.
przeczytaj więcej
Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór

Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór

Od kilku lat widzimy ponowną tendencję do powrotu miasta nad rzekę. Nadodrzańskie wały to nie tylko miejsce do spacerów i przejażdżek rowerowych, ale to też przestrzenie, które popołudniami zaczynają tętnić życiem. Niezobowiązująca atmosfera, gwar i muzyka pozwalają oderwać się od codzienności. Marina Kleczków również zaprasza na ciekawe wydarzenia kulturalne i rozrywkowe.
przeczytaj więcej
Zielony ring wokół Starego Miasta wreszcie spójny. Nowe przejście przy Bastionie Sakwowym otwarte!

Zielony ring wokół Starego Miasta wreszcie spójny. Nowe przejście przy Bastionie Sakwowym otwarte!

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich spacerowiczów i rowerzystów. Połączenie pieszo-rowerowe na Promenadzie Staromiejskiej, tuż przy odrestaurowanym Bastionie Sakwowym, działa już w pełnym zakresie. Charakterystyczne, biało-czerwone malowanie nowego przejazdu widać już z daleka, sygnalizując domknięcie jednej z najważniejszych tras rekreacyjnych w centrum Wrocławia.
przeczytaj więcej