Dwa samorządy zrzuciły się nowy ambulans dla wrocławskiego szpitala

Wroclife • 2026-03-10 Dwa samorządy zrzuciły się nowy ambulans dla wrocławskiego szpitala

WSS przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu otrzymał właśnie nowy ambulans typu A2. To specjalistyczny pojazd, który umożliwia transport chorego wymagającego opieki medycznej także w trakcie przejazdu. Na nową karetkę złożyły się samorządy Miasta Wrocławia i Powiatu Wrocławskiego.

Nowy ambulans wraz z wyposażeniem kosztował ponad 433 tys. zł. Po 200 tys. zł na zakup przekazały Miasto Wrocław i Powiat Wrocławski. Pozostałą część kwoty pokryły pieniądze samego szpitala.

Karetka tego typu przeznaczona jest do przewozu pacjentów, którzy również w trakcie przejazdu wymagają specjalistycznej opieki medycznej. Ambulans będzie wykorzystywany m.in. do przewozu pacjentów pomiędzy różnymi oddziałami lub placówkami medycznymi.

– Nowa karetka dla szpitala przy ul. Kamieńskiego to konkretna inwestycja w zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców Wrocławia. Tak właśnie chcemy działać – wspierać placówki medyczne tam, gdzie realnie poprawia to jakość opieki nad pacjentami – podkreślała Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.

Przekazany właśnie pojazd wyposażony jest m.in. w nosze monoblokowe z transporterem, składane krzesełko kardiologiczne, a także specjalną zabudowę meblową z szafkami i półkami zabezpieczającymi sprzęt medyczny.

Dla Powiatu Wrocławskiego zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców są bardzo ważne. Dlatego nie mieliśmy wątpliwości, aby przychylić się do prośby profesora Witkiewicza i wesprzeć zakup tej karetki. Uważamy, że każda złotówka przeznaczona na ochronę zdrowia jest dobrze wydana. To pierwszy raz, kiedy Powiat Wrocławski w ten sposób dofinansował służbę zdrowia, ale jestem przekonany, że nie ostatni – zadeklarował Włodzimierz Chlebosz, starosta Powiatu Wrocławskiego.

Pojazd oficjalnie został przekazany szpitalowi we wtorek rano.

Chciałbym przede wszystkim podziękować w imieniu naszych pacjentów. Dzięki temu ambulansowi nie będą już musieli godzinami czekać na transport. Karetka umożliwia bezpieczny i komfortowy transport do domu chorego lub innej placówki medycznej. Dlatego jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję za wsparcie tej inwestycji – mówił prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Choć Miasto Wrocław i Powiat Wrocławski nie są formalnymi zarządcami żadnego ze szpitali, oba samorządy na bieżąco wspierają placówki prowadzone przez inne jednostki. Samo Miasto Wrocław w latach 2021–2025 przekazało z własnego budżetu ponad 5,6 mln zł na wsparcie różnych działających na terenie naszego miasta placówek. Z pieniędzy tych możliwy był m.in. zakup ambulansów, nowoczesnych aparatów ultrasonograficznych, zestawu do diagnostyki urodynamicznej czy łóżek elektrycznych. Miasto wsparło również budowę nowej siedziby Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, przekazując na tę inwestycję 20 mln zł.

Najpopularniejsze

Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
przeczytaj więcej
Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław

Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław

Od 1 lipca 2026 r. mieszkańcy wrocławskich osiedli TBS muszą spodziewać się podwyżki czynszów. Spółka tłumaczy, że pierwsza od czterech lat zmiana stawek to konieczność podyktowana rosnącymi kosztami utrzymania budynków.
przeczytaj więcej
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]

Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]

Na zamkniętą dla regularnego ruchu pasażerskiego w połowie lat 90-ty linię kolejową nr 310 w za nieco ponad rok mają wrócić pociągi. Prace rewitalizacyjne na trasie z Łagiewnik do Piławy Górnej są już na zaawansowanym etapie. Nowe tory pojawiają się na kolejnych odcinkach, budowane są też perony i przystanki.
przeczytaj więcej
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

We Wrocławiu pojawił się nowy typ oszustwa. Ktoś podając się za pracownika agencji aktorskiej wysyła do mieszkańców SMS z propozycją zagrania w filmie lub serialu, tym samym wyłudzając od nich dane osobowe i inne informacje.
przeczytaj więcej