Sąd uznał, że to miasto, a nie operator odpowiada za limity recyklingu. Co to oznacza dla wrocławian?
Wrocławski magistrat przekonuje, że środowy wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, choć znacząco wpłynie na politykę odpadową samorządów, na razie nie spowoduje większych niedogodności dla mieszkańców Wrocławia.
Chodzi o wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z 15 października 2025 r. Rozstrzygnięcie to może mieć charakter precedensowy i wpłynąć na zasady gospodarki odpadowej w całej Polsce.
– W naszej ocenie wkrótce może on mieć fundamentalny wpływ na politykę odpadową samorządów w całym kraju. Ponieważ wyrok dotyczy wrocławskiego przetargu, najpierw to my musimy wyjaśnić, co zaszło i jakie może to mieć konsekwencje dla Wrocławia w dalszej przyszłości – mówi Michał Guz z Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Urzędnicy przypominają, że Unia Europejska narzuciła wszystkim samorządom w Polsce skokowy wzrost wymogów recyklingu – z 35% do 55% w ciągu dwóch lat. Dotychczas stosowane przez samorządy zapisy nakładały obowiązek uzyskiwania określonych poziomów na wybieranych przez komunalny Ekosystem operatorów.
– Ponieważ dawne, znacznie mniej restrykcyjne poziomy były dla wykonawców osiągalne, nie powodowało to konsekwencji w poprzednich przetargach. Tym razem sąd stwierdził, że Wrocław musi jeszcze bardziej stawiać na edukację mieszkańców i mieszkanek. Uznał, że nie można obarczać wykonawców pełną odpowiedzialnością za osiągnięcie 55% poziomu recyklingu, gdyż zależy on przede wszystkim od jakości segregacji w gospodarstwach domowych i że za osiągnięcie tego poziomu powinno odpowiadać Miasto Wrocław, ponieważ to Miasto, a nie wykonawcy, ma realny wpływ na mieszkańców – wyjaśnia Michał Guz.
Wrocławski magistrat nie przewiduje na razie, by rozstrzygnięcie to miało w najbliższym czasie wpłynąć na wysokość rachunków za wywóz odpadów.
Urząd w najbliższym czasie będzie analizował wyrok i przygotowywał nową strategię. Na razie urzędnicy oczekują na pisemne, szczegółowe uzasadnienie. Wiele jednak wskazuje na to, że miasto będzie musiało przywiązywać jeszcze większą wagę do tego, czy mieszkańcy odpowiednio stosują się do obowiązku sortowania poszczególnych frakcji.
– Wyrok sądu jasno pokazuje, że klucz do uniknięcia kar za nieosiągnięcie poziomów recyklingu trzymamy w rękach my wszyscy – mieszkańcy Wrocławia. Jeszcze mocniej postawimy na współpracę z wrocławianami i wrocławiankami. Zintensyfikujemy kampanie edukacyjne dotyczące prawidłowej segregacji, szukamy nowych, skutecznych rozwiązań. Będziemy aktywnie współpracować z innymi miastami w Polsce, by w dialogu ze stroną rządową wspólnie wypracować mechanizmy, które pozwolą nam sprostać unijnym wymogom w tych nowych, trudniejszych warunkach prawnych – zapowiada urzędnik.
Wydany w środę wyrok nie wpływa na aktualną organizację odbioru odpadów z terenu Wrocławia. Miasto nie przewiduje zmian, zarówno jeśli chodzi o częstotliwość odbioru z miejsc gromadzenia odpadów, jak i świadczenie usług typu SZOP, SZOT czy odbiór gabarytów. W najbliższych miesiącach, tj. w okresie obowiązywania umów z wolnej ręki, nie powinna zmienić się również opłata odpadowa dla mieszkańców. Ostateczne ceny będzie można określić po rozstrzygnięciu trwającego postępowania przetargowego.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą?
-
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej
-
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny”
-
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
Najpopularniejsze
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
2 września funkcjonowanie rozpocznie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Docelowo uczyć się ma tam 1200 dzieci.