Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
Od października w Polsce mają zacząć obowiązywać nowe przepisy dotyczące kaucji za opakowania zwrotne. Dodatkową, zwrotną opłatą mają być obłożone nie tylko opakowania szklane, ale też m.in. plastikowe butelki o napojach czy puszki. Obowiązek ich przyjmowania (także bez paragonu) będą mały duże sieci handlowe. Sprawdzamy, jak we Wrocławiu idą przygotowania do wdrożenia zapisów ustawy, i gdzie już teraz można skorzystać z butelkomatów.
Według uchwalonych w zeszłym roku przepisów, od 1 października sklepy będą doliczać kaucję w wysokości:
-
0,50 zł – do butelki PET (plastikowe opakowania do 3 litrów)
-
0,50 zł – do puszki metalowej (o pojemności do 1 litra)
-
1 zł – do butelki szklanej wielorazowego użytku (do 1,5 litra)
Ustawodawca przewidział jednak nie tylko konieczność doliczania kaucji, ale też uproszenie oddawania opakowań zwrotnych. Dziś (najczęściej w przypadku butelek po piwie) sprawa nie zawsze wygląda prosto. Sklepy mają obowiązek przyjmowania opakowań, ale tylko tych które sprzedały. W rezultacie najczęściej z butelką musimy udać się do tego samego sklepu, w którym kupiliśmy napój, i jeszcze wylegitymować się paragonem potwierdzającym zakup.
Nowe przepisy zakładają, że opakowania zwrotne (bez paragonu) będą musiały być przyjmowane przez wszystkie sklepy o powierzchni pow. 200 mkw. (mniejsze sklepy będą mogły przystąpić do programu dobrowolnie).
Lidl
Sieci marketów i dyskontów już teraz przygotowują się do wdrożenia systemu. We Wrocławiu można już skorzystać z pierwszych automatów do przyjmowania butelek (to rozwiązanie znane z wielu zachodnich krajów, ale też m.in. sąsiednich Czech). Na wprowadzenie butelkomatów zdecydował się na razie Lidl. Obecnie testy tego rozwiązania są prowadzone w ponad 300 sklepach tej sieci. We Wrocławiu z butelkomatów można skorzystać w 24 sklepach:
-
Wrocław, Hubska 84 86
-
Wrocław, Krzywoustego 110-118
-
Wrocław, Kępińska 1
-
Wrocław, Swojczycka 69
-
Wrocław, Balonowa 30
-
Wrocław, Grabiszyńska 253
-
Wrocław, Borowska 134
-
Wrocław, Bierutowska 4
-
Wrocław, Braniborska 82
-
Wrocław, Daktylowa 8
-
Wrocław, Średzka 40
-
Wrocław, Gubińska 4
-
Wrocław, Obornicka 68
-
Wrocław, J. Gagarina 21
-
Wrocław, Ulica Piołunowa 18
-
Wrocław, Przy Torze 2
-
Wrocław, Królewiecka 27
-
Wrocław, Muchobrska 17
-
Wrocław, Jana Długosza 34
-
Wrocław, Wilanowska 4
-
Wrocław, Parafialna 60
-
Wrocław, Buforowa 6
-
Wrocław, Powstańców Śląskich 211A
-
Wrocław, Rdestowa.
– Aby przetestować system kaucyjny, udostępniliśmy naszym klientom butelkomaty, w do których mogą zwrócić plastikową butelkę. Od lutego br. rozszerzyliśmy prowadzoną zbiórkę o możliwość zwrotu puszek metalowych we wszystkich sklepach objętych testem – mówi nam Aleksandra Robaszkiewicz, dyrektorka ds. Corporate Affairs and CSR w sieci Lidl Polska. – Do naszych automatów przyjmujemy wszystkie butelki plastikowe po napojach do pojemności 3 l oraz puszki metalowe do 1 l (w wybranych sklepach) – również od innych producentów i sieci handlowych – deklaruje.
Lidl zamierza do startu obowiązywania nowych przepisów wyposażyć sklepy w całej Polsce w automaty. – Procedujemy montaże automatów w naszych obiektach na terenie całego kraju, jednak z uwagi na znaczą liczbę naszych sklepów, stanowi to ogromne wyzwanie organizacyjno-logistyczne. Dokładamy wszelkich starań, by wyposażyć każdy sklep w butelkomat. Dostosowanie naszych obiektów wiąże się z wysokimi kosztami przebudowy sklepów, by wydzielić odrębne pomieszczenia dla zbiórki opakowań kaucyjnych lub przestrzeni oraz zakupu butelkomatów – opowiada Aleksandra Robaszkiewicz.
Biedronka
W tej konkurencji w tyle za Lidlem pozostaje Biedronka, która obecnie prowadzi podobne testy w zaledwie kilkunastu sklepach. We Wrocławiu w żadnym.
– Obecnie prowadzimy testy w 15 sklepach z 5 dostawcami urządzeń do zbiórki automatycznej w celu wyboru docelowego urządzenia, który w sposób optymalny spełni nasze wymagania – Bartłomiej Jurowicz, menedżer ds. layoutu merchandisingu w sieci Biedronka. – Obecnie Wrocław nie został objęty fazą testów. Natomiast decyzja o rozszerzeniu liczby placówek biorących udział w testach będzie uzależniona od możliwości technicznych naszych placówek i wyników analiz różnych wariantów maszyn – dodaje.
Menadżer Biedronki tłumaczy, że testy mają na celu nie tylko wybór konkretnych maszyn, ale też przygotowanie odpowiednich procedur. – Nieustannie prowadzimy negocjacje i przygotowania do implementacji systemu w całej sieci. Proces ten wymaga jednak czasu, ponieważ poza wstawieniem samych maszyn, należy również dostosować kwestie związane z IT czy opracować wymagane procedury wewnętrzne. Analizy prowadzimy ze szczególnym uwzględnieniem etapu optymalizacji procesów po stronie operacyjnej, w zakresie prowadzenia zbiórki opakowań czy określenia niezbędnego czasu pracy z maszyną, jaki będzie musiał poświęcić pracownik sklepu. Testy mają na celu przygotowanie i sprawdzenie wewnętrznych procesów operacyjnych i szkoleniowych – mówi.
Aldi
Instalację automatów rozpoczęła już sieć dyskontów Aldi. Docelowo maszyny mają pojawić się we wszystkich sklepach tej sieci. We Wrocławiu montaż maszyn zakończył się już w sklepach:
-
ul. Kościuszki 133 A
-
ul. Szybowcowa 7
-
ul. Powstańców Śląskich 82A
-
ul. Obornicka 72
-
ul. Średzka 41
-
ul. Rychtalska 8
– Jednak na ten moment żaden z nich nie jest jeszcze uruchomiony dla klientów. Trwają wewnętrzne testy i przygotowania do wdrożenia systemu, co jest standardową procedurą przy tego typu rozwiązaniach. O terminie uruchomienia i szczegółach dotyczących pierwszych lokalizacji, w których klienci będą mogli korzystać z butelkomatów, poinformujemy w odpowiednim czasie – przekazała nam Judyta Ciesińska, Starszy Menadżer ds. Projektów i Procesów w ALDI Polska.
Carrefour
Na ustawienie automatów we Wrocławiu nie zdecydowała się na razie też sieć Carrefour, choć takie rozwiązania w innych miastach testuje już od jakiegoś czasu. Niewykluczone, że we wrocławskich Carrefourach, w ogóle automaty się nie pojawią. – W sklepach Carrefour przewidujemy zarówno automatyczną zbiórkę, jak i ręczny zwrot opakowań – mówi nam Piotr Lubiewa-Wieleżyński, Dyrektor Rozwoju Sprzedaży w Carrefour Polska, który zauważa że przyjmowanie opakowań nie przez automat, a pracownika sklepu też spełnia wymogi ustawowe. – Carrefour Polska jest w bardzo zaawansowanej fazie przygotowań do kompleksowego działania w systemie kaucyjnym i gdyby zaczął on działać w naszym kraju od jutra, to nasza sieć byłaby na to gotowa – deklaruje.
W komunikacie który otrzymaliśmy od biura prasowego Carrefour czytamy, że we Wrocławiu, we wszystkich hiper- i supermarketach tej sieci od 2021 roku prowadzona jest manualna zbiórka butelek zwrotnych w Punktach Obsługi Klienta. – Na tę chwilę nie podjęliśmy decyzji o uruchomieniu zbiórki automatycznej. W naszej ocenie kluczowym elementem dla prawidłowego funkcjonowania całego systemu kaucyjnego w Polsce jest dobór odpowiedniego rozwiązania dotyczącego zbiórki opakowań w danej lokalizacji. Dlatego celem, który postawiliśmy przed sobą w tym zakresie, jest wyposażenie wszystkich sklepów własnych oraz każdego naszego partnera biznesowego we właściwe rozwiązanie techniczne dla systemu kaucyjnego w jego placówce. Niezależnie od tego, czy jest to nasz hiper- czy supermarket, galeria handlowa, stacja paliw czy mały, osiedlowy sklep franczyzowy – deklaruje sieć.
Żabka
Choć większość sklepów Żabka ze względu na powierzchnię nie musiałaby przystępować do programu odbioru opakowań, sieć już teraz oferuje swoim klientom możliwość zwrotu opakowań, które w październiku zostaną objęte kaucją.
– Od lat aktywnie włączamy klientów sklepów Żabka w zbiórkę opakowań nadających się do ponownego użytku lub przetworzenia. Obecnie udostępniamy 72 w pełni automatyczne maszyny do selektywnej zbiórki opakowań na terenie wybranych sklepów Żabka lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie, w takich miastach jak Bydgoszcz, Zielona Góra, Poznań i okolice, czy Warszawa i jej okolice. Tym samym zachęcamy konsumentów do zwrotu pustych butelek plastikowych i puszek po napojach – czytamy w wiadomości przesłanej nam przez Biuro Prasowe Żabki.
W samym Wrocławiu sieć testuje 9 tzw. urządzeń półautomatycznych. Dodatkowo w sklepach, w których takie automaty nie zostały zainstalowane, klienci mogą oddawać opakowania bezpośrednio sprzedawcom. W zamian nie otrzymujemy tu na razie jednak pieniędzy a tzw. żappsy czyli punkty w aplikacji lojalnościowej, za które po uzbieraniu odpowiedniej sumy możemy otrzymać nagrodę.
Najpopularniejsze teraz
-
Znamy sparingpartnerów Śląska Wrocław. Pierwszy transfer może zostać dopięty jeszcze w tym tygodniu.
-
Polanica-Zdrój, czyli sztuka kurortowego umiaru
-
Znamy terminarz Ekstraklasy. Na początek wymagający rywale
-
Malaly Dembele w Śląsku Wrocław
-
Drogowcy nie jadą na urlop. We Wrocławiu szykuje się remontowe lato
-
Kolej w Bielawie pojedzie nad jezioro i do Gór Sowich
-
Nowy Citroën C5 Aircross z atrakcyjną ofertą dla klientów salonu Citroen MM Cars
-
Peugeot seria Edition - cena WOW
-
Pierwszy transfer Śląska Wrocław
-
Woda w restauracji za darmo. Właściciele lokali podchodzą do pomysłu z dystansem.
-
Korporacyjna śmietanka zjedzie do Wrocławia
-
Zielony Klin Południa coraz bliżej. Ruszają przygotowania do wielkiej inwestycji
-
Manchester United vs. AC Milan we Wrocławiu. Znamy ceny biletów
-
Wrocław Jazz Meeting na Bastionie Sakwowym. Cztery pokolenia muzyków na jednej scenie
-
Sezon na grzyby 2025. Gdzie na grzyby we Wrocławiu? [GRZYBOBRANIE 2025]
Najpopularniejsze
Polanica-Zdrój, czyli sztuka kurortowego umiaru
Umówmy się: Polanica-Zdrój to nie Sopot, nie ma tu rozmachu Krynicy, a widoki nie zapierają tchu w piersiach tak jak w Karkonoszach. I bardzo dobrze. Ta leżąca u stóp Gór Stołowych i Bystrzyckich miejscowość wygrywa właśnie tym, że nie próbuje nikogo oszołomić. W niewymuszony sposób jest kameralna, czysta i spokojna. Bywalcy, którzy zaglądają tu regularnie, doskonale wiedzą, że choć w Polsce znajdziemy miejsca bardziej spektakularne, to Polanica ma w sobie nonszalancję i grację, których trudno szukać gdzie indziej.
Znamy terminarz Ekstraklasy. Na początek wymagający rywale
Nie ma wielu momentów, w których można pozwolić sobie na chwilę oddechu.

