Od 1 października w Polsce zaczął obowiązywać system kaucyjny. Do butelki wody sklep doliczy 0,50 zł

Wroclife • 2025-10-01 Od 1 października w Polsce zaczął obowiązywać system kaucyjny. Do butelki wody sklep doliczy 0,50 zł

Od 1 października w całej Polsce zaczął obowiązywać system kaucyjny na butelki plastikowe, puszki i opakowania szklane wielorazowego użytku. Od dziś sklepy mogą zacząć doliczać 0,50 zł lub nawet 1 zł kaucji za każdy zakupiony produkt w butelce lub puszcze. Kaucję będziemy mogli odzyskać, ale niekoniecznie w tym samym sklepie, w którym dokonaliśmy zakupu.

Od października kaucja ma być doliczana nie tylko na butelki po piwie, ale też na inne opakowania. Od 1 października, kupując napoje i podobne produkty w sklepach, będziemy musieli przyzwyczaić się do tego, że sprzedawca doliczy nam kaucję: 50 groszy za każdą puszkę oraz butelkę plastikową i 1 zł za opakowanie szklane wielokrotnego użytku.

Nowe przepisy, poza wprowadzeniem kaucji, mają też uprościć procedurę jej odzyskiwania. Obowiązek przyjmowania opakowań (bez paragonu – nawet zakupionych w innych sklepach) mają wszystkie sklepy o powierzchni większej niż 200 mkw., prowadzące sprzedaż produktów w opakowaniach objętych systemem. Mniejsze sklepy będą mogły przyjmować opakowania, ale na zasadzie dobrowolności. Oznacza to, że czasami kupując napój w osiedlowym sklepie, by odzyskać kaucję, z pustym opakowaniem będzie trzeba i tak udać się do marketu.

Na razie kaucja będzie, albo nie - trwa okres przejściowy

Co bardziej przedsiębiorcze osoby mogą pomyśleć, że skoro od 1 października duże sklepy będą miały obowiązek przyjmowania opakowań i oddawania kaucji, to już wcześniej warto było zacząć zbierać puste puszki i butelki, by zarobić kilka złotych.

Taki plan, choć wydawał się logiczny, jest bezskuteczny. Ministerstwo Klimatu i Środowiska jasno określiło, że systemem kaucyjnym objęte są wyłącznie produkty, których opakowania zostaną specjalnie oznaczone. Będą się one pojawiać na półkach sklepowych dopiero od momentu uruchomienia systemu.

– Od października 2025 zaczną pojawiać się w sklepach napoje w opakowaniach objętych systemem – będą oznakowane logo systemu kaucyjnego. W okresie przejściowym, od października, mogą być dostępne napoje jednej firmy zarówno w opakowaniach będących w systemie, jak i bez oznakowania – do wyczerpania ich zapasów. Kaucję będzie można odzyskać wyłącznie za opakowania oznaczone logo systemu kaucyjnego – czytamy w komunikacie Ministerstwa.

Z uwagi na to, że oznaczenie zacznie pojawiać się systematycznie, przez najbliższe kilka tygodni, a może nawet i miesięcy, w sklepach mogą mieszać się napoje w opakowaniach zwrotnych i bezzwrotnych (sklepy nadal mogą w nich sprzedawać produkty wyprodukowane przez 1 października). Oznacza to, że jeszcze przez jakiś czas robiąc zakupy możemy trafić na produkt w butelce bezzwrotnej, do którego nie zostanie doliczona kaucja. Może się jednak zdarzyć, że od razu kupimy odpowiednio oznakowane opakowania i wtedy kaucja zostanie nam naliczona.

Najpopularniejsze

Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
przeczytaj więcej
Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław

Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław

Od 1 lipca 2026 r. mieszkańcy wrocławskich osiedli TBS muszą spodziewać się podwyżki czynszów. Spółka tłumaczy, że pierwsza od czterech lat zmiana stawek to konieczność podyktowana rosnącymi kosztami utrzymania budynków.
przeczytaj więcej
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]

Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]

Na zamkniętą dla regularnego ruchu pasażerskiego w połowie lat 90-ty linię kolejową nr 310 w za nieco ponad rok mają wrócić pociągi. Prace rewitalizacyjne na trasie z Łagiewnik do Piławy Górnej są już na zaawansowanym etapie. Nowe tory pojawiają się na kolejnych odcinkach, budowane są też perony i przystanki.
przeczytaj więcej
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

We Wrocławiu pojawił się nowy typ oszustwa. Ktoś podając się za pracownika agencji aktorskiej wysyła do mieszkańców SMS z propozycją zagrania w filmie lub serialu, tym samym wyłudzając od nich dane osobowe i inne informacje.
przeczytaj więcej