We wrocławskiej komisji nie było jednak 99,93% frekwencji. PKW: „oczywista omyłka pisarska”

Bartosz Senderek • 2025-05-21 We wrocławskiej komisji nie było jednak 99,93% frekwencji. PKW: „oczywista omyłka pisarska”

Urząd Miejski Wrocławia i lokalne media w powyborczy poniedziałek ogłosiły sensacyjną informację o tym, że w jednej z komisji na terenie Wrocławia frekwencja wyniosła 99,93%. Sprawdziliśmy tę informację i okazuje się, że jest ona nieprawdziwa.

Sensacyjna frekwencja miała zostać odnotowana w lokalu wyborczym nr 293. Z danych przekazanych przez OKW w protokole wynikało, że w lokalu stawili się wszyscy mieszkańcy ulic Jeździeckiej, Partynickiej i Zwycięskiej, z… wyjątkiem jednej osoby. Informacja o frekwencji wynoszącej 99,93% szybko trafia do lokalnych mediów oraz na profile mediów społecznościowych wrocławskiego magistratu.

Portal Wroclife.pl postanowił zweryfikować jednak sensacyjną informację. Już na pierwszy rzut oka widać było bowiem, że protokół przekazany do Miejskiego Biura Wyborczego mógł zawierać błąd. Komisja w ciągu dnia raportowała, że liczba uprawnionych do głosowania w okręgu wynosi odpowiednio: 1869 na godz. 12:00 oraz 1893 na godz. 17:00. W ostatecznym protokole znalazła się informacja o 1471, co musiałoby oznaczać, że między 17:00 a 21:00 z trzech wrocławskich ulic nagle „wyparowało” ponad 400 mieszkańców.

Nasze wątpliwości potwierdziła wrocławska delegatura Krajowego Biura Wyborczego, która ustaliła że komisja sporządzając protokół pomyliła się wpisując błędną liczbę wyborców.

Frekwencja podana przez obwodową komisję wyborczą nr 293 we Wrocławiu na godzinę 12:00 i 17:00 została podana prawidłowo. Z wyjaśnień otrzymanych od Przewodniczącej w/w komisji wynika, że w punkcie 2 protokołu głosowania w obwodzie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dotyczącym liczby wyborców uprawnionych do głosowania nastąpiła oczywista omyłka pisarska poprzez błędne wpisanie liczby 1471 (liczba wyborców jakim wydano karty do głosowania) zamiast liczby 1893 (liczba wyborców uprawnionych do głosowania). Opisana powyżej pomyłka nie ma wpływu na wynik wyborów, błąd dotyczy nieprawidłowo podanej frekwencji w obwodzie nr 293 we Wrocławiu na godzinę 21:00 tj. na moment zakończenia głosowania – wyjaśnia Paulina Bieszczad z Delegatury KBW we Wrocławiu.

Oznacza to bowiem, że frekwencja we wspomnianym lokalu wyniosła 77,7%, co nadal jest bardzo dobrym wynikiem, ale już nie najlepszym w skali miasta. Najwyższa frekwencja w mieście została więc zanotowana w Areszcie Śledczym przy ul. Świebodzkiej, gdzie przy urnach stawiło się 94,5% zarejestrowanych w tym obwodzie wyborców. Wśród tzw. obwodów otwartych najtłumniej do urn stawili się mieszkańcy ul. Uznańskiego, Kukuczki, Kłodzkiej i Srebrnogórskiej – w lokalu nr 288 frekwencja wyniosła 86,07%.

Krajowe Biuro Wyborcze przekazało nam, że członkowie komisji, w której doszło do pomyłki mają zostać raz jeszcze przeszkoleni przed drugą turą.

– W związku z zaistnieniem powyższej sytuacji oraz wyeliminowaniem ewentualnej pomyłki przy II turze wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Delegatura zwróciła się do Urzędu Miejskiego we Wrocławiu oraz do Urzędników Wyborczych, aby ponownie przeszkolono komisję w zakresie wypełniania poszczególnych punktów protokołu – przekazała nam Paulina Bieszczad z Delegatury KBW we Wrocławiu.

foto główne: fot. UM Wrocławia

Najpopularniejsze

GALERIA ZDJĘĆ: Śląsk Wrocław wyrwał punkt Widzewowi Łódż przegrywając już dwoma bramkami - ZOBACZ NASZĄ GALERIĘ ZDJĘĆ

GALERIA ZDJĘĆ: Śląsk Wrocław wyrwał punkt Widzewowi Łódż przegrywając już dwoma bramkami - ZOBACZ NASZĄ GALERIĘ ZDJĘĆ

Czerwona kartka już w 7. minucie, dwa gole straty mimo gry w przewadze i dramatyczny pościg zakończony wyrównaniem w końcówce. Śląsk Wrocław zremisował z Widzewem Łódź 3:3.
przeczytaj więcej
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.

Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.

Nowy Citroën C3 to model, który wprowadza powiew świeżości do segmentu miejskich samochodów . Już na pierwszy rzut oka wyróżnia się nowoczesnym designem, który łączy dynamiczne linie z charakterystycznymi dla marki detalami stylistycznymi. Samochód został zaprojektowany z myślą o codziennych potrzebach polskich kierowców - jest nie tylko zwrotny i łatwy w prowadzeniu, ale także wyjątkowo przestronny jak na tę klasę pojazdów.
przeczytaj więcej
Nowoczesna mobilność w zasięgu ręki – poznaj samochody Chery i aktualne promocje w Chery MM Cars Wrocław

Nowoczesna mobilność w zasięgu ręki – poznaj samochody Chery i aktualne promocje w Chery MM Cars Wrocław

Rynek motoryzacyjny w Polsce dynamicznie się zmienia, a kierowcy coraz częściej poszukują samochodów, które łączą nowoczesną technologię, komfort i atrakcyjną cenę. Właśnie na te potrzeby odpowiada marka Chery – globalny producent, który zdobywa uznanie w ponad 110 krajach i coraz śmielej zaznacza swoją obecność na polskich drogach.
przeczytaj więcej
Śląsk Wrocław - Widzew Łódź 3:3. Wypowiedzi po meczu

Śląsk Wrocław - Widzew Łódź 3:3. Wypowiedzi po meczu

Po arcyciekwamym pojedynku na Tarczyński Arenie głos zabrali trener Ante Simundza i zdobywca bramki ustalającej wynik.
przeczytaj więcej