Po 5 mln zł na gospodarkę wodno-ściekową. Pieniądze dla gmin z Aglomeracji Wrocławskiej

Wroclife • 2025-04-15 Po 5 mln zł na gospodarkę wodno-ściekową. Pieniądze dla gmin z Aglomeracji Wrocławskiej

10 gmin w tym Oleśnica, Jelcz-Laskowice i Wołów zostały beneficjentami samorządowego wsparcia na realizację rozwoju zrównoważonej gospodarki wodno-ściekowej na terenie wiejskim. Gminy z dofinansowania będą mogły skorzystać do listopada tego roku.

W poniedziałek w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oficjalnie podpisane zostały umowy pomiędzy samorządem i przedstawicielami gmin oraz spółek samorządowych. W ramach projektu poszczególne gminy dostaną nawet po 5 mln zł. To pieniądze pochodzące z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności.

W ramach projektu gminy mogły ubiegać się o 5 mln zł (nawet do 100% kosztów inwestycji) na realizację projektu zrównoważonej gospodarki wodno-ściekowej na terenach wiejskich.

– Zainteresowanie naborem było ogromne, co pokazuje, jak duże są potrzeby wodno-kanalizacyjne na Dolnym Śląsku, a zwłaszcza na południu naszego województwa. Gratuluję wszystkim jednostkom, które otrzymały dofinansowanie i trzymam kciuki za realizację projektów. Są to inwestycje niezwykle ważne  dla mieszkańców i znacznie wpływają na komfort ich codziennego życia. Wartość wszystkich złożonych wniosków przekroczyła 300 mln zł. Mamy świadomość potrzeb Dolnoślązaków i będziemy robić wszystko, aby środków na inwestycje wodno-kanalizacyjne na terenach wiejskich było jak najwięcej – mówi Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Beneficjenci uzyskane dofinansowanie będą mogli wykorzystać na budowę, rozbudowę lub modernizację systemów zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków na terenach wiejskich znajdujących się poza aglomeracjami; infrastrukturę wykorzystującą rozwiązania cyfrowe; przedsięwzięcia związane z promocją racjonalnej gospodarki wodno-ściekowej.

– Dolny Śląsk jest województwem, w którym potrzeby w zakresie sanitacji na terenach wiejskich wciąż są ogromne. Cieszymy się bardzo z tych realizacji, które dzięki złożonym przez jednostki wnioskom będą przeprowadzane ich terenie. Zachęcam także do składania dokumentów w kolejnym naborze realizowanym w ramach KPO – tym razem na przedsięwzięcia związane z budową, rozbudową, przebudową albo odbudową urządzeń melioracji wodnej lub niewielkich urządzeń wodnych. Nabór trwa do 30 kwietnia. Nasze województwo na ten cel otrzymało 61 mln zł. O dofinansowanie mogą ubiegać się gminy wiejskie oraz miejsko-wiejskie z wyłączeniem miast powyżej 5 tys. mieszkańców – mówi Natalia Gołąb, Członkini Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Łącznie o dofinansowanie walczyły 84 gminy. Ostatecznie w konkursie wybrano 10, które otrzymają łącznie 46,2 mln zł. Wsparciem objęte zostały:

  1. Gmina Łagiewniki – 3 983 284,84 zł;

  2. „Wodociągi Gminy Kłodzko" Sp. z o.o. – 5 000 000,00 zł;

  3. Sycowska Gospodarka Komunalna Sp. z o.o. – 5 000 000,00 zł;

  4. Gmina Przeworno – 5 000 000,00 zł;

  5. Gmina Szczytna – 3 374 624,23 zł;

  6. Gmina Legnickie Pole – 3 894 049,61 zł;

  7. Przedsiębiorstwo Wodno-Kanalizacyjne Wołów Sp. z o.o. – 5 000 000,00 zł;

  8. Gmina Oleśnica – 5 000 000,00 zł;

  9. Gmina Rudna – 5 000 000,00 zł;

  10. Gmina Jelcz-Laskowice – 5 000 000,00 zł.

Najpopularniejsze

Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław

Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław

Od 1 lipca 2026 r. mieszkańcy wrocławskich osiedli TBS muszą spodziewać się podwyżki czynszów. Spółka tłumaczy, że pierwsza od czterech lat zmiana stawek to konieczność podyktowana rosnącymi kosztami utrzymania budynków.
przeczytaj więcej
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]

Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]

Na zamkniętą dla regularnego ruchu pasażerskiego w połowie lat 90-ty linię kolejową nr 310 w za nieco ponad rok mają wrócić pociągi. Prace rewitalizacyjne na trasie z Łagiewnik do Piławy Górnej są już na zaawansowanym etapie. Nowe tory pojawiają się na kolejnych odcinkach, budowane są też perony i przystanki.
przeczytaj więcej
Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór

Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór

Od kilku lat widzimy ponowną tendencję do powrotu miasta nad rzekę. Nadodrzańskie wały to nie tylko miejsce do spacerów i przejażdżek rowerowych, ale to też przestrzenie, które popołudniami zaczynają tętnić życiem. Niezobowiązująca atmosfera, gwar i muzyka pozwalają oderwać się od codzienności. Marina Kleczków również zaprasza na ciekawe wydarzenia kulturalne i rozrywkowe.
przeczytaj więcej
Zielony ring wokół Starego Miasta wreszcie spójny. Nowe przejście przy Bastionie Sakwowym otwarte!

Zielony ring wokół Starego Miasta wreszcie spójny. Nowe przejście przy Bastionie Sakwowym otwarte!

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich spacerowiczów i rowerzystów. Połączenie pieszo-rowerowe na Promenadzie Staromiejskiej, tuż przy odrestaurowanym Bastionie Sakwowym, działa już w pełnym zakresie. Charakterystyczne, biało-czerwone malowanie nowego przejazdu widać już z daleka, sygnalizując domknięcie jednej z najważniejszych tras rekreacyjnych w centrum Wrocławia.
przeczytaj więcej