Po 5 mln zł na gospodarkę wodno-ściekową. Pieniądze dla gmin z Aglomeracji Wrocławskiej
10 gmin w tym Oleśnica, Jelcz-Laskowice i Wołów zostały beneficjentami samorządowego wsparcia na realizację rozwoju zrównoważonej gospodarki wodno-ściekowej na terenie wiejskim. Gminy z dofinansowania będą mogły skorzystać do listopada tego roku.
W poniedziałek w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oficjalnie podpisane zostały umowy pomiędzy samorządem i przedstawicielami gmin oraz spółek samorządowych. W ramach projektu poszczególne gminy dostaną nawet po 5 mln zł. To pieniądze pochodzące z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności.
W ramach projektu gminy mogły ubiegać się o 5 mln zł (nawet do 100% kosztów inwestycji) na realizację projektu zrównoważonej gospodarki wodno-ściekowej na terenach wiejskich.
– Zainteresowanie naborem było ogromne, co pokazuje, jak duże są potrzeby wodno-kanalizacyjne na Dolnym Śląsku, a zwłaszcza na południu naszego województwa. Gratuluję wszystkim jednostkom, które otrzymały dofinansowanie i trzymam kciuki za realizację projektów. Są to inwestycje niezwykle ważne dla mieszkańców i znacznie wpływają na komfort ich codziennego życia. Wartość wszystkich złożonych wniosków przekroczyła 300 mln zł. Mamy świadomość potrzeb Dolnoślązaków i będziemy robić wszystko, aby środków na inwestycje wodno-kanalizacyjne na terenach wiejskich było jak najwięcej – mówi Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Beneficjenci uzyskane dofinansowanie będą mogli wykorzystać na budowę, rozbudowę lub modernizację systemów zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków na terenach wiejskich znajdujących się poza aglomeracjami; infrastrukturę wykorzystującą rozwiązania cyfrowe; przedsięwzięcia związane z promocją racjonalnej gospodarki wodno-ściekowej.
– Dolny Śląsk jest województwem, w którym potrzeby w zakresie sanitacji na terenach wiejskich wciąż są ogromne. Cieszymy się bardzo z tych realizacji, które dzięki złożonym przez jednostki wnioskom będą przeprowadzane ich terenie. Zachęcam także do składania dokumentów w kolejnym naborze realizowanym w ramach KPO – tym razem na przedsięwzięcia związane z budową, rozbudową, przebudową albo odbudową urządzeń melioracji wodnej lub niewielkich urządzeń wodnych. Nabór trwa do 30 kwietnia. Nasze województwo na ten cel otrzymało 61 mln zł. O dofinansowanie mogą ubiegać się gminy wiejskie oraz miejsko-wiejskie z wyłączeniem miast powyżej 5 tys. mieszkańców – mówi Natalia Gołąb, Członkini Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
Łącznie o dofinansowanie walczyły 84 gminy. Ostatecznie w konkursie wybrano 10, które otrzymają łącznie 46,2 mln zł. Wsparciem objęte zostały:
-
Gmina Łagiewniki – 3 983 284,84 zł;
-
„Wodociągi Gminy Kłodzko" Sp. z o.o. – 5 000 000,00 zł;
-
Sycowska Gospodarka Komunalna Sp. z o.o. – 5 000 000,00 zł;
-
Gmina Przeworno – 5 000 000,00 zł;
-
Gmina Szczytna – 3 374 624,23 zł;
-
Gmina Legnickie Pole – 3 894 049,61 zł;
-
Przedsiębiorstwo Wodno-Kanalizacyjne Wołów Sp. z o.o. – 5 000 000,00 zł;
-
Gmina Oleśnica – 5 000 000,00 zł;
-
Gmina Rudna – 5 000 000,00 zł;
-
Gmina Jelcz-Laskowice – 5 000 000,00 zł.
Najpopularniejsze teraz
-
Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław
-
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]
-
Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór
-
Zielony ring wokół Starego Miasta wreszcie spójny. Nowe przejście przy Bastionie Sakwowym otwarte!
-
Mieszkańcy Wrocławia mogą ponownie ubiegać się o najem mieszkania w ramach Społecznej Agencji Najmu
-
Polanica-Zdrój, czyli sztuka kurortowego umiaru
-
Święto miłośników historii na wrocławskich torach! Wyjątkowy krakowski skład typu N debiutuje w stolicy Dolnego Śląska
-
Średniowieczny epos i słowiański świt. Wyjątkowy weekend w Leśniczówce Kamionna
-
Gdzie nad wodę koło Wrocławia? Naturalne kąpieliska koło Wrocławia [LISTA MIEJSC]
-
Kiedyś myślałem, że jest już dla mnie za późno - mówi aktor, Janusz Chabior.
-
Chińska platforma zakupowa otwiera centrum dystrybucyjne pod Wrocławiem
-
MPWiK Wrocław wzmacnia cyfrowe bezpieczeństwo wodociągów
-
Latynoskie hity otwierają letni sezon tańca pod chmurką
-
Bezpieczne Wakacje w Hydropolis. Rodzinny piknik na początek lata
-
Krajobraz bez chaosu reklamowego? Wrocław przygotowuje nowe regulacje
Najpopularniejsze
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]
Na zamkniętą dla regularnego ruchu pasażerskiego w połowie lat 90-ty linię kolejową nr 310 w za nieco ponad rok mają wrócić pociągi. Prace rewitalizacyjne na trasie z Łagiewnik do Piławy Górnej są już na zaawansowanym etapie. Nowe tory pojawiają się na kolejnych odcinkach, budowane są też perony i przystanki.
Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór
Od kilku lat widzimy ponowną tendencję do powrotu miasta nad rzekę. Nadodrzańskie wały to nie tylko miejsce do spacerów i przejażdżek rowerowych, ale to też przestrzenie, które popołudniami zaczynają tętnić życiem. Niezobowiązująca atmosfera, gwar i muzyka pozwalają oderwać się od codzienności. Marina Kleczków również zaprasza na ciekawe wydarzenia kulturalne i rozrywkowe.

