Wrocław dostanie 203 mln zł z KPO. Wiemy, na co pójdą te pieniądze!
Ponad 200 mln zł z Krajowego Planu Odbudowy popłynie do Wrocławia, a konkretnie spółki MPK Wrocław. Projekt przedsiębiorstwa znalazł się w gronie 4 z 12, które uzyskały finansowanie. Na co wydana zostanie ta kwota?
Krajowy Plan Odbudowy to pula pieniędzy, która została zarezerwowana przez instytucje unijne w celu łagodzenia społecznych i gospodarczych skutków po pandemii COVID-19. To też kontrowersyjny projekt, bo instytucje unijne wstrzymały przekazanie Polsce pieniędzy podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości w związku ze stwierdzeniem przez unijnych urzędników brakiem praworządności. Komisja Europejska zdecydowała się jednak odblokować pieniądze po zmianie rządu w Polsce, dzięki czemu mogą one być już dystrybuowane.
We wtorek dowiedzieliśmy się, że ponad 200 mln zł z programu zostanie przekazane spółce MPK Wrocław w ramach programu „Zeroemisyjny transport zbiorowy w miastach (tramwaje)”. Wrocław był jednym z 12 miast ubiegających się o środki, ale tylko 4 z nich spełniły kryteria punktowe.
– Jestem niezwykle dumny, że Wrocław znalazł się w gronie liderów programu 'Zeroemisyjny transport zbiorowy w miastach' i uzyskał maksymalną kwotę dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy. Blisko 203 mln zł to ogromne wsparcie, które pozwoli nam rozwijać nowoczesny, ekologiczny transport publiczny, zakup nowych tramwajów Moderus Gamma i Pesa. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt – razem zmieniamy Wrocław na lepsze – skomentował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Pieniądze z KPO zostaną przeznaczone na zwrot do kasy Miasta pieniędzy, które już wcześniej wydano na zakup 34 fabrycznie nowych, wieloczłonowych, całkowicie niskopodłogowych i zeroemisyjnych 27 moderusów gamma oraz siedmiu tramwajów typu PESA 146N. W surmie na oba przetargi Miasto Wrocław wydało 238,8 mln zł. Teraz 85% tej kwoty zostanie miastu zwrócone z funduszy unijnych.
– Nowe Moderusy Gamma oraz Pesy 146N wprowadziły nową jakość we Wrocławskiej komunikacji miejskiej. Dofinansowanie z KPO na ich refinansowanie pozwoli nam na uruchomienie środków na inne, potrzebne nam inwestycje. Nie udałoby się to bez znakomitego zespołu specjalistów, których mamy w swoich szeregach! – mówi Witold Woźny, Prezes MPK.
Pieniądze z KPO, choć zostały przeznaczone na już opłaconą inwestycję, w rzeczywistości mają zwolnić pulę, której przeznaczeniem nadal ma być komunikacja miejska.
– Potrzeb w MPK jest wiele – mówi wiceprezes MPK Przemysław Nowicki. – W najbliższych miesiącach będziemy musieli podjąć decyzję o uruchomieniu opcji naszej umowy z firmą Saatz na remont Skód 19T, wolne środki moglibyśmy także przeznaczyć na renowację lakierni na zajezdni autobusowej przy ul. Obornickiej czy drugą tokarkę podtorową. Chcemy, by jak największa kwota z przyznanej nam puli zasiliła następne inwestycje w MPK Wrocław – wylicza.
MPK Wrocław zamierza też brać udział w kolejnych konkursach unijnych na finansowanie ekologicznego transportu publicznego. Ze źródeł zewnętrzych już wcześniej wrocławski przewoźnik wywalczył m.in. pieniądze na autobusy elektryczne. W ostatnich latach MPK pozyskało już 639 mln zł z programów takich jak Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Krajowy Plan Odbudowy.
Dofinansowania w 2024 r.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą?
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej
-
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny”
-
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
-
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.
Najpopularniejsze
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
2 września funkcjonowanie rozpocznie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Docelowo uczyć się ma tam 1200 dzieci.

