Rusza remont linii kolejowej Wrocław-Międzylesie. Do Czech mamy dojechać w 100 minut!
117 mln zł ma kosztować remont linii kolejowej nr 276 z Wrocławia do Międzylesia i dalej granicy polsko-czeskiej. Inwestycja ma skrócić czas podróży na tej trasie o ok. 15 minut, co oznacza że ze stolicy Dolnego Śląska do granicy polsko-czeskiej mamy dojechać w ok. 100 minut.
PKP PLK podpisały już umowę z wykonawcą remontu. Inwestycja ma zostać przeprowadzona do końca grudnia tego roku. Po remoncie czas przejazdu pociągów InterCity z Wrocławia do granicy polsko-czeskiej ma skrócić się do poniżej 100 minut. Kolejarze zaznaczają, że będzie to najkrótsza podróż w historii na tej linii.
Przebudowa trasy ma też przyczynić się do zwiększenia liczby połączeń na tej trasie.
Remont planowany jest na trasie między Strzelinem i Międzylesiem. Celem prac jest poprawa jakości trasy, co pozwoli na zwiększenie dozwolonej prędkości nawet do 120 km/h. W ramach inwestycji przewidziane są roboty w zakresie kolejowym na 17 wiaduktach w Białym Kościele, Ziębicach, Raczycach, Kłodzku i Długopolu Górnym. Prace obejmą też 5 mostów m.in. w Nieszkowie i Białym Kościele. Poprawione będą również warunki przejazdu przez tunel w Długopolu- Zdroju.
Na trasie już od połowy czerwca trwa remont fragmentu między Smardzowem Wrocławskim i Strzelinem. Tu modernizowany jest jeden z dwóch torów. Wymiana podkładów drewnianych na betonowe służy przygotowaniu do jazdy z prędkością do 120 km/h. Poprawiony będzie także stan 3 mostów: w Żórawinie, Jeleninie i Szczawinie oraz wiaduktu w Ludowie Śląskim. Na stacji Kamieniec Ząbkowicki remontowany jest wiadukt nad ul. Kolejową. Prace obejmą również betonowe konstrukcje oraz kamienne ściany obiektu. Prace na tym odcinku mają zakończyć się jeszcze w listopadzie.
Na trasie wymienione zostaną też urządzenia sterowania ruchem, co zapewnia utrzymanie na linii wymaganego poziomu bezpieczeństwa. Na 20 skrzyżowaniach wymienione zostaną też tzw. urządzenia przejazdowe, a na 56 poprawiona ma zostać nawierzchnia drogowa przejazdu.
Na trasie Wrocław - Międzylesie obecnie kursuje na dobę ponad 45 pociągów pasażerskich. Linia jest wykorzystywana także do przewozu ładunków.
Najpopularniejsze teraz
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław
-
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Zielony ring wokół Starego Miasta wreszcie spójny. Nowe przejście przy Bastionie Sakwowym otwarte!
-
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.
-
Śladami pierwszych zdań. Wyjątkowy szlak polskiego piśmiennictwa we Wrocławiu
-
Mieszkańcy Wrocławia mogą ponownie ubiegać się o najem mieszkania w ramach Społecznej Agencji Najmu
-
Panowie, czas na przegląd. Przy Hali Stulecia rusza akcja zdrowotna połączona z pomocą dzieciom
-
Kiedyś myślałem, że jest już dla mnie za późno - mówi aktor, Janusz Chabior.
-
Czy zarabiasz więcej od przeciętnego Polaka? Są nowe dane GUS
Najpopularniejsze
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław
Od 1 lipca 2026 r. mieszkańcy wrocławskich osiedli TBS muszą spodziewać się podwyżki czynszów. Spółka tłumaczy, że pierwsza od czterech lat zmiana stawek to konieczność podyktowana rosnącymi kosztami utrzymania budynków.
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]
Na zamkniętą dla regularnego ruchu pasażerskiego w połowie lat 90-ty linię kolejową nr 310 w za nieco ponad rok mają wrócić pociągi. Prace rewitalizacyjne na trasie z Łagiewnik do Piławy Górnej są już na zaawansowanym etapie. Nowe tory pojawiają się na kolejnych odcinkach, budowane są też perony i przystanki.


