Wrocław: Od lipca o 19,5% wzrosną ceny za wodę i ścieki [NOWE STAWKI]

Wroclife • 2024-06-28 Wrocław: Od lipca o 19,5% wzrosną ceny za wodę i ścieki [NOWE STAWKI]

Od lipca mieszkańcy Wrocławia zapłacą więcej za wodę i ścieki. Cena 1 m3 wody wzrośnie o 2,30 zł za metr sześcienny, co oznacza podwyżkę o prawie 19,5%. Kolejne podwyżki planowane są w następnych dwóch latach.

Nowa taryfa MPWiK wchodzi w życie od 6 lipca 2024 roku. Obecnie za 1 m3 wody i odbioru ścieków we Wrocławiu płacimy 11,80 zł brutto, po podwyżce zapłacimy 14,10 zł czyli o 2,30 zł więcej na metrze co jest podwyżką prawie 1/5. To pierwsza podwyżka cen wody we Wrocławiu od 4 lat.

Wrocławskie wodociągi już wcześniej chciały podnieć cenę wody uzasadniając to rosnącymi kosztami i inflacją, jednak podwyżkę blokowały państwowe Wody Polskie. Teraz MPWiK otrzymało od regulatora zielone światło.

Zmiana taryfy argumentowana jest tym, że w okresie od maja 2020 roku, kiedy ustalano obecnie obowiązujące ceny, inflacja wyniosła 36,97%, a koszty gazu i prądu wzrosły o odpowiednio 283% i 63%. Przedsiębiorstwo wylicza też, że stale rosną koszty pracy, inwestycji i remontów.

Realna korekta powinna wynieść co najmniej 40%, jednak chcąc ograniczyć wzrost opłat dla mieszkańców naszego miasta zaproponowaliśmy zdecydowanie niższą zmianę. W pierwszym roku obowiązująca stawka będzie waloryzowana o 19,5% w stosunku do ceny z 2020 roku, a w dwóch kolejnych latach na poziomie planowanej w Polsce inflacji – mówi Witold Ziomek, Prezes Zarządu MPWiK Wrocław.

Nowa stawka ma obowiązywać tylko przez rok czyli do 5 lipca 2025 roku. W przyszłym roku przewidziana jest kolejna podwyżka o 3,9%, rok później o kolejne 2,4%.

Władze Wrocławia tłumaczą, że mimo podwyżek opłaty za wodę w naszym mieście nadal będą niższe niż w kilku innych dużych polskich miastach. Przykładowo mieszkańcy Katowic już teraz płacą za m3 wody 17,05 zł, a Gorzowa Wielkopolskiego 16,37 zł. Jeszcze drożej jest w mniejszych miejscowościach: w Wałbrzychu koszt dostarczenia m3 wody to 23,14 zł, a w Polkowicach 21,94 zł. Wrocław ma jednak wodę najdroższą spośród trzech najludniejszych miast Polski. Warszawiacy za m3 wody i ścieków płacą obecnie 11,46 zł, zaś mieszkańcy Krakowa po grudniowej podwyżce 13,62 zł.

Spółka tłumaczy, że pobierane od mieszkańców opłaty za wodę służą MPWiK do pokrycia kosztów ujmowania, produkcji i dystrybucji wody oraz do odbioru i oczyszczania ścieków. Pokrywają także koszty bieżącej eksploatacji i remontów infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, a oprócz tego są głównym źródłem finansowania nowych inwestycji służących rozwojowi sieci i obiektów wod-kan.

– Dzięki środkom z taryf spółka może utrzymać ciągłość i niezawodność dostarczania wysokiej jakości wody do wszystkich odbiorców we Wrocławiu, chronić środowisko naturalne przez dotrzymywanie bardzo wyśrubowanych norm oczyszczania ścieków w oczyszczalni, a także realizować inwestycje, które zapewniają komfort życia mieszkańców naszego miasta – dodaje prezes Witold Ziomek.

Najpopularniejsze

Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
przeczytaj więcej
Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław

Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław

Od 1 lipca 2026 r. mieszkańcy wrocławskich osiedli TBS muszą spodziewać się podwyżki czynszów. Spółka tłumaczy, że pierwsza od czterech lat zmiana stawek to konieczność podyktowana rosnącymi kosztami utrzymania budynków.
przeczytaj więcej
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]

Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]

Na zamkniętą dla regularnego ruchu pasażerskiego w połowie lat 90-ty linię kolejową nr 310 w za nieco ponad rok mają wrócić pociągi. Prace rewitalizacyjne na trasie z Łagiewnik do Piławy Górnej są już na zaawansowanym etapie. Nowe tory pojawiają się na kolejnych odcinkach, budowane są też perony i przystanki.
przeczytaj więcej
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

We Wrocławiu pojawił się nowy typ oszustwa. Ktoś podając się za pracownika agencji aktorskiej wysyła do mieszkańców SMS z propozycją zagrania w filmie lub serialu, tym samym wyłudzając od nich dane osobowe i inne informacje.
przeczytaj więcej