Wrocław zmienia system oświetlania ulic. Nowe latarnie na początek na południu miasta

Wroclife • 2024-02-29 Wrocław zmienia system oświetlania ulic. Nowe latarnie na początek na południu miasta

Wrocławski ZDiUM rozpoczął wymianę opraw w należących do miasta latarniach ulicznych. Docelowo wymienionych ma zostać 4 tys. starych lamp sodowych na diody LED. Dzięki temu na ulicach będzie jaśniej, a miasto mniej wyda na rachunki z energię.

Efekty wymiany w najbliższym czasie możemy spodziewać się na południu Wrocławia. Wiosną wymieniona ma zostać pierwsza partia 469 starych opraw na nowe ledowe z systemem strerowania, który umożliwia zdalne zarządzanie, kontrolę i wykrywanie awarii.

– Jest to pierwszy krok w procesie modernizacji wszystkich 3850 punktów oświetleniowych starego typu, który zaplanowaliśmy na najbliższe lata – mówi Tomasz Staruchowicz, dyrektor Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu. – Zainicjowaliśmy go rozstrzygniętym właśnie przetargiem na dostawę nowoczesnych opraw, tak aby po drugim zaplanowanym przetargu na dostawę kolejnych 537 energooszczędnych opraw LED, zamknąć rok 2024 ponad tysiącem zmodernizowanych punktów redukując tym samym liczbę sodowych latarni o ponad jedną czwartą – dodaje.

We Wrocławiu funkcjonuje obecnie 48 tys. latarni. Tylko nieco ponad 1/3 z nich to latarnie należące do Gminy Wrocław, pozostałymi zarządza spółka Tauron Nowe Technologie. Od blisko 10 lat standardem w projektowaniu i budowie nowych punktów świetlnych podczas miejskich inwestycji jest już wyłącznie technologia ledowa, jednak w przestrzeni Wrocławia wciąż jeszcze funkcjonują tysiące starszych latarni typu sodowego.

Wymiana typu oświetlenia to dla miasta realne oszczędności. Dla porównania we Wrocławiu:

  • 4 480 opraw diodowych (LED) w ciągu całego roku zużywa 1 026 168 kWh, co daje koszt zużytej rocznie energii na poziomie 985 121 zł,

  • 3 850 opraw sodowych w ciągu roku wykorzystuje ponad dwukrotnie więcej kilowatogodzin – 2 244 818 kWh, z łącznym kosztem zużytej energii na poziomie 2 155 025 zł.

Przetarg na dostawę pierwszej puli 469 opraw LED wygrała firma LEMAR Electric sp. z o.o., z ceną ofertową 691 232,94 zł. Dalszy proces modernizacji opraw oświetleniowych będzie rozłożony w czasie i potrwa kilka najbliższych lat.

– Wynika to z przyjętego systemu finansowania operacji: oszczędności w kosztach zużycia energii, które wygeneruje wymiana pierwszej partii opraw sodowych na LEDowe, przeznaczymy na zakup kolejnej partii opraw energooszczędnych. Oszczędności z kolejnej partii pozwolą sfinansować zakup następnego pakietu i tak dalej. Wykorzystując środki zaoszczędzone na energii elektrycznej będziemy finansować zakupy kolejnych pakietów opraw LED, tak aby docelowo do roku 2029 zredukować liczbę sodowych latarni do zera – tłumaczy dyrektor ZDiUM.

Najpopularniejsze

Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
przeczytaj więcej
Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław

Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław

Od 1 lipca 2026 r. mieszkańcy wrocławskich osiedli TBS muszą spodziewać się podwyżki czynszów. Spółka tłumaczy, że pierwsza od czterech lat zmiana stawek to konieczność podyktowana rosnącymi kosztami utrzymania budynków.
przeczytaj więcej
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]

Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]

Na zamkniętą dla regularnego ruchu pasażerskiego w połowie lat 90-ty linię kolejową nr 310 w za nieco ponad rok mają wrócić pociągi. Prace rewitalizacyjne na trasie z Łagiewnik do Piławy Górnej są już na zaawansowanym etapie. Nowe tory pojawiają się na kolejnych odcinkach, budowane są też perony i przystanki.
przeczytaj więcej
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

We Wrocławiu pojawił się nowy typ oszustwa. Ktoś podając się za pracownika agencji aktorskiej wysyła do mieszkańców SMS z propozycją zagrania w filmie lub serialu, tym samym wyłudzając od nich dane osobowe i inne informacje.
przeczytaj więcej