Wrocław: W dawnym szpitalu powstają mieszkania po 33 tys. zł/mkw. Tak się zmieni to miejsce [ZDJĘCIA i WIZUALIZACJE]

Bartosz Senderek • 2024-01-04 Wrocław: W dawnym szpitalu powstają mieszkania po 33 tys. zł/mkw. Tak się zmieni to miejsce [ZDJĘCIA i WIZUALIZACJE]

W miejscu dawnego Szpitala Kolejowego za dwa lata mają zostać oddane do użytku pierwsze mieszkania powstającego tu osiedla „Sudea”. Docelowo na terenie kompleksu ma funkcjonować 11 budynków mieszkalnych, biurowych i usługowych, a cały kompleks ma tętnić życiem i być swoistym centrum tej części miasta. Deweloper ujawnił już ceny i metraże mieszkań dostępnych w ramach I etapu.

Szpital Kolejowy w 2010 roku został włączony w skład Szpitala im. Marciniaka. Ostatnie oddziały wyprowadziły się stąd w 2015 roku do nowo wybudowanej placówki przy ul. Fieldorfa na Stabłowicach. Trzy lata później teren wraz z zabudową zakupiła warszawska spółka OKRE Development. W ostatnich latach budynek służył m.in. za przestrzeń wystawienniczą na potrzeby Festiwalu Survival. Poszczególne pomieszczenia wynajmowało tu też blisko 80 różnych firm. Teraz w trójkącie ulic Sudeckiej, Sztabowej i al. Wiśniowej trwają zaawansowane prace budowlane, bo zgodnie z pierwotnym planem dewelopera, pierwsi mieszkańcy do powstających tu apartamentów mają wprowadzić się mniej więcej za dwa lata.

Za koncepcję architektoniczną inwestycji odpowiada znany wrocławski architekt Zbigniew Maćków, którzy zaznacza, że do tego projektu podszedł z dużym sentymentem, bo sam przez wiele lat mieszkał na wrocławskich Krzykach.

– Mieliśmy na warsztacie bardzo ciekawy teren, z już istniejącymi zabudowaniami i ogrodem ze starodrzewiem z około 100-letnimi dębami. Unikat na skalę miasta. Całość musieliśmy zinwentaryzować, połączyć i dokomponować m.in. nowe zabudowania – opowiada o zadaniu Zbigniew Maćków z Pracowni Projektowej Maćków. – Całość odbywała się w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków. Sam etap projektowania trwał ponad 2 lata. Mnóstwo architektonicznych „smaczków” - kamienne gzymsy i zworniki, kartusze i kamienne tablice, ceglane elewacje czy krenelaże w otaczających murach - wszystkim tym elementom zostanie przywrócony dawny blask. Inwestorowi i nam zależało na uwypukleniu tych zabytkowych detali. Do tego zupełnie nowe 3 budynki, które muszą pasować i wpisać się w zastany już ogród, tak by całe założenie było spójne, ale też otwarte i przyjazne dla wszystkich – dodaje architekt.

Nowe osiedla ma zachować kameralny klimat dzielnicy, a także naturalną zieleń i drzewa, które od lat wzrastały w tym miejscu. Inwestor zachowa też zabytkowe mury szpitala, jednak mają one być otwarte nie tylko dla mieszkańców. Na dziedzińcu osiedla mają powstać kawiarnie i punkty usługowe, a podwórze ma przecinać ciąg spacerowy od Sztabowej do Sudeckiej.

TAK DZIŚ WYGLĄDA DAWNY SZPITAL PRZY WIŚNIOWEJ:

TAK MA WYGLĄDAĆ NOWE OSIEDLE "SUDEA":

W ramach Sudei obok apartamentów zaprojektowaliśmy obiekty usługowe zlokalizowane wokół publicznie dostępnego placu. Na przykład jeden z obiektów komercyjnych przeznaczony będzie w całości pod restaurację z letnim tarasem. Chcielibyśmy, aby nasz projekt żył o każdej porze dnia i przyciągał swoją ofertą mieszkańców całej dzielnicy. Taki pomysł już raz się powiódł za sprawą istniejącej tutaj przez kilka lat restauracji AULA – deklaruje Agata Tomicka-Stisz, dyrektor sprzedaży w OKRE Development

Pierwsze etap

W ramach pierwszego etapu do użytku mają zostać oddane: odrestaurowane budynku „I” i „J” dawnego szpitala (adresy Sudecka 96 i 96A) oraz całkiem nowy budynek (Sudecka 94), który powstanie wewnątrz kompleksu.

Budynki od strony ul. Sudeckiej mają wrócić do swojego przedwojennego kształtu. Inwestor zlikwiduje m.in. nadbudówki, które powstały po II wojnie światowej. Oba obiekty ma za to połączyć nowoczesny łącznik, pod którym znajdzie się brama na osiedle. W tej części zaplanowano 59 mieszkań. Znajdą się tu m.in. najmniejsze lokale o powierzchni ok. 66 mkw. i w najniższej cenie od 19 tys. zł/mkw.

W tym samym czasie wewnątrz kompleksu powstawać będzie nowoczesny budynek z 27 luksusowymi apartamentami. To tu znajdziemy największe i najdroższe lokale o powierzchni nawet o 200 mkw. i cenach dochodzących do 33 tys. zł/mkw.

Inwestycja ma cechować się wysoką jakością wykonania. Zdecydowana większość mieszkań będzie miała własne balkony, loggie i tarasy. Inwestor zdecydował się też na wysokie sufity, w wybranych przypadkach sięgające nawet 4 metrów. Pod budynkami mają ma powstać jednokondygnacyjny parking podziemny.

11 budynków i 250 apartamentów

Docelowo kompleks ma składać się z 11 budynków, w których powstanie łącznie 250 mieszkań. Inwestycja ma być podzielona na trzy etapy. Obecnie trwają ustalenia co do ich zakresu i terminów realizacji.

W ramach drugiego i trzeciego etapu wybudowany ma zostać nowy budynek w kształcie litery L oraz odrestaurowane dworki. To budowle, które mają mieć funkcję biurowo-usługową. W pozostałych częściach dawnego szpitala powstać mają mieszkania.

Najpopularniejsze

Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!

Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!

Wrocławianie i Dolnoślązacy otrzymali w piątek SMS od nadawcy Alert RCB, który rozpoczyna się od zdania „Zanieczyszczona woda w Odrze…”. To komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w związku z zanieczyszczeniem Odry. Sprawdź, co oznacza zanieczyszczenie Odry i czy korzystanie z wody we Wrocławiu jest bezpieczne.
przeczytaj więcej
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
przeczytaj więcej
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

We Wrocławiu pojawił się nowy typ oszustwa. Ktoś podając się za pracownika agencji aktorskiej wysyła do mieszkańców SMS z propozycją zagrania w filmie lub serialu, tym samym wyłudzając od nich dane osobowe i inne informacje.
przeczytaj więcej
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?

Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?

Cała Polska z niepokojem patrzy na Odrę. Od kilkunastu dni rzeką płyną śnięte ryby, a służby wciąż nie mogą ustalić, co jest powodem zanieczyszczenia rzeki. Rządzący apelują, by nie kąpać się w Odrze i nie łowić w niej ryb. A co z miejskimi kąpieliskami? Czy w związku z zanieczyszczeniem Odry, bezpieczne jest korzystanie z wrocławskich kąpielisk?
przeczytaj więcej