Wielkanoc 2026. O której godzinie świąteczne msze we wrocławskiej katedrze? [MSZE KATEDRA WROCŁAW]

Wroclife • 2026-04-03 Wielkanoc 2026. O której godzinie świąteczne msze we wrocławskiej katedrze? [MSZE KATEDRA WROCŁAW]

Msza święta w katedrze to dla sporej części katolików duże przeżycie, a Wielkanoc to najważniejsze katolickie święto w ciągu roku. Dla wiernych jest to okazja do odwiedzenia katedry, gdzie uroczystości odbywają się z udziałem biskupów. Obchody Wielkiej Nocy poprzedzą ważne dla katolików nabożeństwa Triduum Paschalnego. Sprawdziliśmy, o której godzinie w Wielkanoc są msze święte w katedrze we Wrocławiu.

Archikatedra Wrocławska to główny kościół we Wrocławiu i siedziba wrocławskich biskupów. Mieści się ona przy przy pl. Katedralnym 18 we Wrocławiu. Katedra jest otwarta dla zwiedzających, chętni mogą także wjechać na jej wieżę skąd można podziwiać niesamowite widoki.

Katedra to przede wszystkim jednak najważniejsze miejsce spotkań duchowych wrocławskich katolików. W najbliższych dniach odbędą się tu centralne obchody święta Wielkiej Nocy, a także poprzedzające je liturgie Triduum Paschalnego czyli uroczystości upamiętniające wydarzenia: Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty.

Wielki Czwatek w katedrze wrocławskiej

Trzy wyjątkowe dni w Kościele katolickim rozpoczynają się już w Wielki Czwartek. O godz. 10:00 odbędzie się tzw. Msza Krzyżma – to wydarzenie odbywające się w tylko raz w roku i może być odprawiane wyłącznie przez biskupów (najczęściej jedynie w katedrach). Podczas mszy dokonuje się uroczystego poświęcenia olejów oraz poświęcenia krzyżma. Na uroczystość zjeżdżają księża z terenu całej diecezji. Uroczystości we Wrocławiu ma przewodniczyć abp Józef Kupny. Sama Msza Krzyżma nie jest jeszcze częścią Triduum Paschalnego, jednak odbywa się zawsze w Wielki Czwartek w godzinach przedpołudniowych.

Obchody Triduum Paschalnego rozpoczną się wieczorem. W Archikatedrze Wrocławskiej Liturgia Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się o godz. 18:00. Po uroczystości do 22:00 potrwa czuwanie w kaplicy adoracyjnej.

Wielki Piątek w katedrze wrocławskiej

W Wielki Piątek w Kościele katolickim nie odprawia się mszy, a w ich miejsce odbywają się specjalne nabożeństwa. W katedrze we Wrocławiu w Wielki piątek odbędą się:

  • godz. 8:00 – Godzina czytań i Jutrznia

  • godz. 15:00 – Droga Krzyżowa

  • godz. 18:00 – Liturgia Męki Pańskiej

  • do godz. 22:00 – Czuwanie przy Grobie Pańskim

Wielka Sobota – msze w katedrze

Wielka Sobota to dzień nierozerwalnie łączony w polskiej tradycji ze święceniem pokarmów. We wrocławskiej katedrze koszyczki z jedzeniem na świąteczne stoły w tym roku będą święcone w godz. 11:00 – 16:00.

W sobotę w katedrze odbędą się też:

  • godz. 8:00 – Godzina czytań i Jutrznia

  • godz. 20:00 – nabożeństwo Wigilia Paschalna, pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego. Po nabożeństwie odbędzie się Procesja Rezurekcyjna.

Wielkanoc – o której godzinie msza w katedrze we Wrocławiu?

W Niedzielę Wielkanocną, która w tym roku wypada 5 kwietnia 2025 r. w katedrze we Wrocławiu msze święte będą odbywać się o godzinach:

  • 8:30

  • 10:00

  • 11:30

  • 13:00

  • 18:00

W Poniedziałek Wielkanocny w katedrze wrocławskiej obowiązuje niedzielny porządek mszy świętych, co oznacza że odprawiane będą nabożeństwa o godzinach:

  • 7:00

  • 8:30 (uroczysta msza kanonicka)

  • 10:00 (rodzinna dla dzieci szkolnych i przedszkolnych)

  • 11:30

  • 13:00

  • 18:00

Najpopularniejsze

Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór

Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór

Od kilku lat widzimy ponowną tendencję do powrotu miasta nad rzekę. Nadodrzańskie wały to nie tylko miejsce do spacerów i przejażdżek rowerowych, ale to też przestrzenie, które popołudniami zaczynają tętnić życiem. Niezobowiązująca atmosfera, gwar i muzyka pozwalają oderwać się od codzienności. Marina Kleczków również zaprasza na ciekawe wydarzenia kulturalne i rozrywkowe.
przeczytaj więcej
Polanica-Zdrój, czyli sztuka kurortowego umiaru

Polanica-Zdrój, czyli sztuka kurortowego umiaru

Umówmy się: Polanica-Zdrój to nie Sopot, nie ma tu rozmachu Krynicy, a widoki nie zapierają tchu w piersiach tak jak w Karkonoszach. I bardzo dobrze. Ta leżąca u stóp Gór Stołowych i Bystrzyckich miejscowość wygrywa właśnie tym, że nie próbuje nikogo oszołomić. W niewymuszony sposób jest kameralna, czysta i spokojna. Bywalcy, którzy zaglądają tu regularnie, doskonale wiedzą, że choć w Polsce znajdziemy miejsca bardziej spektakularne, to Polanica ma w sobie nonszalancję i grację, których trudno szukać gdzie indziej.
przeczytaj więcej
Mieszkańcy Wrocławia mogą ponownie ubiegać się o najem mieszkania w ramach Społecznej Agencji Najmu

Mieszkańcy Wrocławia mogą ponownie ubiegać się o najem mieszkania w ramach Społecznej Agencji Najmu

Mieszkańcy Wrocławia mają szansę na stabilne i tańsze mieszkania. Urząd Miejski we Wrocławiu oraz Fundacja Inicjowania Rozwoju Społecznego ogłosiły nowy nabór wniosków dla osób chętnych do najmu mieszkań w ramach Społecznej Agencji Najmu (SAN).
przeczytaj więcej
Zielony ring wokół Starego Miasta wreszcie spójny. Nowe przejście przy Bastionie Sakwowym otwarte!

Zielony ring wokół Starego Miasta wreszcie spójny. Nowe przejście przy Bastionie Sakwowym otwarte!

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich spacerowiczów i rowerzystów. Połączenie pieszo-rowerowe na Promenadzie Staromiejskiej, tuż przy odrestaurowanym Bastionie Sakwowym, działa już w pełnym zakresie. Charakterystyczne, biało-czerwone malowanie nowego przejazdu widać już z daleka, sygnalizując domknięcie jednej z najważniejszych tras rekreacyjnych w centrum Wrocławia.
przeczytaj więcej