Wrocławskie Nagrody Artystyczne 2022 przyznane! Sprawdź, kto je dostał

Wroclife • 2022-12-13 Wrocławskie Nagrody Artystyczne 2022 przyznane! Sprawdź, kto je dostał

W poniedziałek w Narodowym Forum Muzyki oficjalnie wręczono tegoroczne Nagrody Artystyczne Wrocławia. To wyróżnienie przyznawane przez władze miasta artystom za wybitne osiągnięcia. Laureaci poza pamiątkową grafiką mogą liczyć też na gratyfikację pieniężną.

Nagroda Artystyczna Wrocławia to kontynuacja przyznawanych przez prezydenta miasta w ubiegłych latach Wrocławskiej Nagrody Muzycznej i Wrocławskiej Nagrody Teatralnej. Wraz ze zmianą nagród ufundowano też nagrodę w dodatkowej dziedzinie – sztuk wizualnych. Uroczystość wręczenia nagród laureatom za sezon 2021/2022 odbyła się 12 grudnia w NFM.

Laureatów nagrody wybrała kapituła konkursu, w której zasiadali krytycy i obserwatorzy życia artystycznego we Wrocławiu oraz pracownicy Wydziału Kultury UM. Każdy nagrodzony otrzymał od Prezydenta Wrocławia pamiątkowe grafiki oraz po 10 tys zł z miejskiego budżetu.

Laureatami nagrody w tym roku zostali:

Wrocławska Nagroda Artystyczna 2022 – teatr

Laur otrzymali ex aequo:

  • Grzegorz Mazoń za wszechstronny talent muzyczny i aktorski, którym od lat wzbogaca wrocławskie życie teatralne, czego kolejnym dowodem jest „Kulka” we Wrocławskim Teatrze Lalek.

  • Łukasz Twarkowski za reżyserię spektaklu „Rothko” w Dailes Theatre w Rydze, inscenizacyjny majstersztyk, z już jedenastoma nominacjami do teatralnych nagród w Łotwie. Za kształtowanie nowego języka teatru, opisującego doświadczenie człowieka w świecie zdominowanym przez nowe technologie oraz za promocję Wrocławia w całej Europie.

Pozostali nominowani to Ewelina Ciszewska i Paweł Kamza.

Wrocławska Nagroda Artystyczna 2022 - muzyka poważna

Laur otrzymała sopranistka:

  • Ewa Vesin – za doskonałą Toscę, którą uwodzi publiczność światowych scen operowych, także w spektaklu Opery Wrocławskiej.

Pozostali nominowani to Tomasz Głuchowski, Karol Mossakowski, Mateusz Ryczek.

Wrocławska Nagroda Artystyczna 2022 - muzyka rozrywkowa

Laur otrzymał zespół:

  • Bluszcz (Jarosław Zagrodny i Roman Zagrodny) za piosenki, których refreny zapadają w pamięć, sprawne korzystanie z kanonów rodzimej muzyki rozrywkowej i rozpoznawalny, nieustannie rozwijany styl, który składa się na album „Nowy pop”.

Pozostali nominowani to Kadabra Dyskety Kusaje (Mariya Mavko i Michał Szczepaniec), Magiera (Tomasz Janiszewski), Oxford Drama (Małgorzata Dryjańska i Marcin Mrówka).

Wrocławska Nagroda Artystyczna 2022 - sztuki wizualne

Nagroda otrzymał:

  • Lech Twardowski za konsekwentną postawę twórcy programowo niezależnego, a w szczególności za dzieło „Czarne na czerni” – monumentalną instalację wystawioną w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia, będące oryginalną syntezą wieloletnich poszukiwań spójnego uniwersum sztuk pięknych, performatywnych i medialnych.

Pozostali nominowani to IP Group (czyli Identity Problem Group, kolektyw artystyczny tworzony przez Dominikę Kluszczyk, Jakuba Lecha i Bogumiła Misalę), Katarzyna Roj, Kama Sokolnicka.

Najpopularniejsze