Patriotyczna ławeczka w kształcie Polski zniknie z Wrocławia. Jest termin rozbiórki

Bartosz Senderek • 2022-09-21 Patriotyczna ławeczka w kształcie Polski zniknie z Wrocławia. Jest termin rozbiórki

Dni patriotycznej „Ławki-Polski”, która stanęła na początku września przed Dworcem Głównym są policzone. Instalacja, która kosztowała 100 tys. zł, w ciągu najbliższych tygodni ma zniknąć z Wrocławia.

Kto jeszcze nie ma zdjęcia ze stojącą na placu przed dworcem Wrocław Główny patriotyczną „Ławką Polską”, okazję na jego zrobienie będzie mieć jeszcze tylko przez dwa miesiące. Bank Gospodarstwa Krajowego, który odpowiada za ustawienie ławeczek w całym kraju, od początku nie krył, że ta "instalacja artystyczna" ma charakter czasowy. – Instalacja we Wrocławiu zostanie zdemontowana do końca listopada br. – przekazał portalowi Wroclife.pl Bartosz Polek z BGK.

W podobnym terminie ławki mają zniknąć też z innych części Polski. Co się z nimi stanie? Tego na razie nie wiadomo. – Bank Gospodarstwa Krajowego podejmie decyzję, co się stanie z instalacjami po zakończeniu kampanii, w uzgodnieniu z agencją Hackett Hamilton – mówi nam Ekspert ds. informacji i PR z BGK.

Przypomnijmy, że „Ławka Polska” we Wrocławiu stanęła w nocy z 6 na 7 września. To jedna z 16 takich instalacji (zostały ustawione po jednej w każdym województwie). Bank Gospodarstwa Krajowego na projekt wydał w sumie 1,6 mln zł, co daje 100 tys. zł na jedną ławeczkę. Celem kampanii była promocja Polski i inwestycji realizowanych ze środków BGK.

Ławki od początku spotykały się z potężną falą krytyki. Jednym nie podobała się estetyka i kształt instalacji, innym piętnastopunktowy regulamin korzystania z instalacji, który niezwykle precyzyjnie określał jak używać ławki ustawionej na podeście, ale też i to co zrobić, gdy chcemy na niej usiąść, podczas gdy jest zajęta.

We Wrocławiu ławka krytykowana była też za brak dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. – Patriotyczna ławeczka Prawa i Sprawiedliwości nie jest dostępna pod żadnym względem dla osób z niepełnosprawnościami, co jest dobitnym symbolem braku dostępności Polski dla osób o wyjątkowych potrzebach, w każdej dziedzinie społecznej pod rządami Zjednoczonej Prawicy – ocenił Michał Piechel, doradca prezydenta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych.

Najpopularniejsze