Wreszcie doczekamy się domknięcia Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Ruszyła budowa ostatniego odcinka

Wroclife • 2025-10-28

We wtorek oficjalnie rozpoczęła się budowa ostatniego fragmentu Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Prace prowadzone są na czterokilometrowym odcinku, który połączy trasę od skrzyżowania z ul. Grota-Roweckiego do al. Karkonoskiej.

Wschodnia Obwodnica Wrocławia to inwestycja samorządu wojewódzkiego, której łączny koszt szacowany jest na 900 mln zł. Nowa droga realizowana jest etapami – pierwszy odcinek oddano do użytku w 2013 roku. Obecnie trasa biegnie już od Długołęki przez Łany, Siechnice i Żerniki Wrocławskie do ul. Grota-Roweckiego. Rozpoczynające się właśnie prace połączą ją z al. Karkonoską i autostradą A4.

– To długo wyczekiwany moment nie tylko dla mieszkańców Wrocławia. Za niewiele ponad 2 lata stolica regionu zyska możliwość przejazdu pełnym ringiem obwodnicowym. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wspólny wysiłek władz województwa oraz samorządowców aglomeracji wrocławskiej w ostatniej dekadzie – mówi marszałek Paweł Gancarz.

Ostatni odcinek WOW będzie w większości trasą dwujezdniową. W ramach inwestycji realizowanej przez firmę Skanska powstaną również kładki dla pieszych, półtunel z ekranami akustycznymi w miejscowości Wysoka, a także most nad Ślęzą i wiadukt nad linią kolejową między Wrocławiem a Świdnicą. Budżet przedsięwzięcia wynosi 264 mln zł. Umowę podpisano pod koniec czerwca 2025 roku, a przewidywany czas realizacji to około 30 miesięcy – kierowcy mogą więc spodziewać się gotowej trasy na początku 2028 roku.

– Pierwszy odcinek oddaliśmy do użytku w 2013 roku, łącząc Siechnice z podwrocławskimi Łanami nowym mostem na Odrze. Łączny koszt budowy całej Wschodniej Obwodnicy Wrocławia sięga 900 mln zł i jest to jedna z największych inwestycji drogowych w regionie – mówi Michał Rado, wicemarszałek województwa dolnośląskiego odpowiedzialny m.in. za infrastrukturę.

Nowa trasa odciąży zakorkowaną ul. Zwycięską – jedną z najbardziej obciążonych arterii na południu Wrocławia. Dotychczas kierowcy z gmin Kobierzyce i Żórawina wjeżdżali do miasta przez Wysoką i Suchy Dwór, by następnie utknąć w korkach w drodze do Alei Karkonoskiej. Wkrótce to się zmieni – nowe połączenie nie tylko skróci czas dojazdu do centrum, ale też ograniczy ruch w osiedlach mieszkaniowych południowego Wrocławia.

– Priorytety samorządu województwa od lat pozostają niezmienne. Są wśród nich m.in. ochrona zdrowia – budowa nowych szpitali, ale również transport – zarówno kolejowy, jak i drogowy. Dziękuję wszystkim, którzy przez lata pilotowali ten projekt – komentuje Cezary Przybylski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i marszałek z poprzedniej kadencji.

Najpopularniejsze