Wreszcie doczekamy się domknięcia Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Ruszyła budowa ostatniego odcinka
We wtorek oficjalnie rozpoczęła się budowa ostatniego fragmentu Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Prace prowadzone są na czterokilometrowym odcinku, który połączy trasę od skrzyżowania z ul. Grota-Roweckiego do al. Karkonoskiej.
Wschodnia Obwodnica Wrocławia to inwestycja samorządu wojewódzkiego, której łączny koszt szacowany jest na 900 mln zł. Nowa droga realizowana jest etapami – pierwszy odcinek oddano do użytku w 2013 roku. Obecnie trasa biegnie już od Długołęki przez Łany, Siechnice i Żerniki Wrocławskie do ul. Grota-Roweckiego. Rozpoczynające się właśnie prace połączą ją z al. Karkonoską i autostradą A4.
– To długo wyczekiwany moment nie tylko dla mieszkańców Wrocławia. Za niewiele ponad 2 lata stolica regionu zyska możliwość przejazdu pełnym ringiem obwodnicowym. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wspólny wysiłek władz województwa oraz samorządowców aglomeracji wrocławskiej w ostatniej dekadzie – mówi marszałek Paweł Gancarz.
Ostatni odcinek WOW będzie w większości trasą dwujezdniową. W ramach inwestycji realizowanej przez firmę Skanska powstaną również kładki dla pieszych, półtunel z ekranami akustycznymi w miejscowości Wysoka, a także most nad Ślęzą i wiadukt nad linią kolejową między Wrocławiem a Świdnicą. Budżet przedsięwzięcia wynosi 264 mln zł. Umowę podpisano pod koniec czerwca 2025 roku, a przewidywany czas realizacji to około 30 miesięcy – kierowcy mogą więc spodziewać się gotowej trasy na początku 2028 roku.
– Pierwszy odcinek oddaliśmy do użytku w 2013 roku, łącząc Siechnice z podwrocławskimi Łanami nowym mostem na Odrze. Łączny koszt budowy całej Wschodniej Obwodnicy Wrocławia sięga 900 mln zł i jest to jedna z największych inwestycji drogowych w regionie – mówi Michał Rado, wicemarszałek województwa dolnośląskiego odpowiedzialny m.in. za infrastrukturę.
Nowa trasa odciąży zakorkowaną ul. Zwycięską – jedną z najbardziej obciążonych arterii na południu Wrocławia. Dotychczas kierowcy z gmin Kobierzyce i Żórawina wjeżdżali do miasta przez Wysoką i Suchy Dwór, by następnie utknąć w korkach w drodze do Alei Karkonoskiej. Wkrótce to się zmieni – nowe połączenie nie tylko skróci czas dojazdu do centrum, ale też ograniczy ruch w osiedlach mieszkaniowych południowego Wrocławia.
– Priorytety samorządu województwa od lat pozostają niezmienne. Są wśród nich m.in. ochrona zdrowia – budowa nowych szpitali, ale również transport – zarówno kolejowy, jak i drogowy. Dziękuję wszystkim, którzy przez lata pilotowali ten projekt – komentuje Cezary Przybylski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i marszałek z poprzedniej kadencji.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] -
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
