Wrocław dostanie 203 mln zł z KPO. Wiemy, na co pójdą te pieniądze!
Ponad 200 mln zł z Krajowego Planu Odbudowy popłynie do Wrocławia, a konkretnie spółki MPK Wrocław. Projekt przedsiębiorstwa znalazł się w gronie 4 z 12, które uzyskały finansowanie. Na co wydana zostanie ta kwota?
Krajowy Plan Odbudowy to pula pieniędzy, która została zarezerwowana przez instytucje unijne w celu łagodzenia społecznych i gospodarczych skutków po pandemii COVID-19. To też kontrowersyjny projekt, bo instytucje unijne wstrzymały przekazanie Polsce pieniędzy podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości w związku ze stwierdzeniem przez unijnych urzędników brakiem praworządności. Komisja Europejska zdecydowała się jednak odblokować pieniądze po zmianie rządu w Polsce, dzięki czemu mogą one być już dystrybuowane.
We wtorek dowiedzieliśmy się, że ponad 200 mln zł z programu zostanie przekazane spółce MPK Wrocław w ramach programu „Zeroemisyjny transport zbiorowy w miastach (tramwaje)”. Wrocław był jednym z 12 miast ubiegających się o środki, ale tylko 4 z nich spełniły kryteria punktowe.
– Jestem niezwykle dumny, że Wrocław znalazł się w gronie liderów programu 'Zeroemisyjny transport zbiorowy w miastach' i uzyskał maksymalną kwotę dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy. Blisko 203 mln zł to ogromne wsparcie, które pozwoli nam rozwijać nowoczesny, ekologiczny transport publiczny, zakup nowych tramwajów Moderus Gamma i Pesa. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt – razem zmieniamy Wrocław na lepsze – skomentował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Pieniądze z KPO zostaną przeznaczone na zwrot do kasy Miasta pieniędzy, które już wcześniej wydano na zakup 34 fabrycznie nowych, wieloczłonowych, całkowicie niskopodłogowych i zeroemisyjnych 27 moderusów gamma oraz siedmiu tramwajów typu PESA 146N. W surmie na oba przetargi Miasto Wrocław wydało 238,8 mln zł. Teraz 85% tej kwoty zostanie miastu zwrócone z funduszy unijnych.
– Nowe Moderusy Gamma oraz Pesy 146N wprowadziły nową jakość we Wrocławskiej komunikacji miejskiej. Dofinansowanie z KPO na ich refinansowanie pozwoli nam na uruchomienie środków na inne, potrzebne nam inwestycje. Nie udałoby się to bez znakomitego zespołu specjalistów, których mamy w swoich szeregach! – mówi Witold Woźny, Prezes MPK.
Pieniądze z KPO, choć zostały przeznaczone na już opłaconą inwestycję, w rzeczywistości mają zwolnić pulę, której przeznaczeniem nadal ma być komunikacja miejska.
– Potrzeb w MPK jest wiele – mówi wiceprezes MPK Przemysław Nowicki. – W najbliższych miesiącach będziemy musieli podjąć decyzję o uruchomieniu opcji naszej umowy z firmą Saatz na remont Skód 19T, wolne środki moglibyśmy także przeznaczyć na renowację lakierni na zajezdni autobusowej przy ul. Obornickiej czy drugą tokarkę podtorową. Chcemy, by jak największa kwota z przyznanej nam puli zasiliła następne inwestycje w MPK Wrocław – wylicza.
MPK Wrocław zamierza też brać udział w kolejnych konkursach unijnych na finansowanie ekologicznego transportu publicznego. Ze źródeł zewnętrzych już wcześniej wrocławski przewoźnik wywalczył m.in. pieniądze na autobusy elektryczne. W ostatnich latach MPK pozyskało już 639 mln zł z programów takich jak Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Krajowy Plan Odbudowy.
Dofinansowania w 2024 r.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] ocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów -
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach