Oszuści wykorzystują podwyżkę 500+. Wrocławski ZUS: mamy takie sygnały
Oszuści znów wykorzystują zmiany w przepisach do dobrania się do naszych portfeli. Tym razem padło na rodziców pobierających świadczenie 500+, które teraz zostało podwyższone do 800+. Wrocławski ZUS informuje, że by otrzymać wyższe świadczenie nie trzeba niczego wypełniać, a do urzędników dochodzą sygnały o próbach wyłudzenia wrażliwych danych.
Metoda działania wymierzona w osoby pobierające świadczenie na dziecko jest podobna do tej znanej z oszust klientów poczty i kurierów. Ofiary otrzymują informację o konieczności podania dodatkowych informacji, a następnie mają potwierdzić swoją tożsamość logując się do bankowości internetowej lub wykonaniem przelewu na drobną kwotę. Przy takiej operacji oszuści mogą zdobyć nasze wrażliwe dane bankowe i spróbować wyczyścić nasze konto bankowe.
Do wrocławskiego oddziału ZUS w ostatnich dniach wpłynęły niepokojące informacje, o próbach tego typu oszustw. Tym razem pretekstem do wyłudzenia danych przez bandytów ma być wniosek o podniesienie świadczenia z 500 zł do 800 zł, co zostało przegłosowane w ubiegłym roku przez parlament.
ZUS informuje, że nie wyszyła tego typu e-maili i pod żadnym pozorem nie powinno klikać w zawarte w nich linki.
– Zazwyczaj taki email ma na celu wyłudzenie naszych danych z formularza, zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
W innym wariancie oszustwa, klienci proszeni są o weryfikację lub potwierdzenie swoich danych, co ma być rzekomo niezbędne do dalszego wypłacania 500+.
– Naszych klientów zaniepokoiła ta informacja, bo w ostatnim czasie nie zmieniali żadnych danych, a wypłaty dostają terminowo, stąd też ich wizyta w ZUS. Na szczęście byli ostrożni i nie dali się nabrać – dodaje Kowalska-Matis.
Świadczenie w wyższej wysokości jest wypłacane od stycznia 2024 r. Podwyżka jest automatyczna i nie wymaga żadnych wniosków od klientów ZUS.
– Przypominam, że rodzice, którzy mają prawo do świadczenia na obecnie trwający okres świadczeniowy, czyli od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r., od stycznia bieżącego roku ich świadczenie jest podniesione przez ZUS do kwoty 800 zł, bez jakiegokolwiek wniosku, automatycznie. Natomiast wnioski na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2024 r. do końca maja 2025 r. będzie można składać dopiero od 1 lutego – dodaje rzeczniczka.
Składanie wniosków odbywa się za pośrednictwem PUE, bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia i aplikacji mZUS. Nie ma składania wniosku poprzez przesłany pocztą link, czy załącznik – dodaje.
Jeżeli mamy wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, powinniśmy skontaktować się z najbliższa placówką Zakładu lub pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym cot@zus.pl.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć! -
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela -
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA] -
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć! -
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać? -
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach? -
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park. -
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą? -
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026 -
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE] ocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej -
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny” -
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów -
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia -
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach