Polak pracujący w ośrodku NASA przyjeżdża do Wrocławia
W poniedziałek na Politechnice Wrocławskiej gościć będzie Artur B. Chmielewski, menedżer misji kosmicznych w kalifornijskim ośrodku Jet Propulsion Laboratory (NASA). Polski naukowiec pracujący w USA spotka się z mieszkańcami i zachęci maturzystów oraz studentów do pójścia w jego ślady.
Artur Bartłomiej Chmielewski to polski naukowiec, absolwent uniwersytetów w Michigan i Kalifornii. 66-letni Polak prywatnie jest synem Henryka Chmielewskiego czyli popularnego „Papcia Chmiela” – autora komiksów o Tytusie, Romku i Atomku.
Naukowiec zasłynął z tego, że w NASA budował instrumenty naukowe, generatory nuklearne, testował statki kosmiczne i zarządzał misjami z budżetami przekraczającymi setki milionów dolarów. Jego statki leciały, żeby zbadać Słońce, Mars, Jowisz, Saturn i asteroidy. Zbudował laboratorium technologii budowy teleskopów do obserwacji czarnych dziur w kosmosie i robienia zdjęć planet orbitujących inne gwiazdy. Był też konsultantem filmów w Hollywood, pracował z artystami nad sztuką kosmiczną
i z amerykańskimi rdzennymi mieszkańcami nad wprowadzeniem słów naukowych do języka Indian Navajo.
Chmielewski we Wrocławiu wystąpi z wykładem „Odważ się robić wielkie rzeczy. I ty możesz pracować w NASA”, który wygłosi w poniedziałek, 29 maja w budynku D-20 Politechniki Wrocławskiej przy ul. Janiszewskiego 8. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.
Po wykładzie gość będzie odpowiadał na pytania z sali, a także promował wydaną wspólnie z Eweliną Zambrzycką-Kościelnicką książkę.
W trakcie spotkania będzie można też zapoznać się z ofertą kierunku lotnictwo i kosmonautyka na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym PWr. Podczas wydarzenia zaprezentują się też studenci z PWR in Space – politechnicznego koła naukowego projektującego rakiety kosmiczne i z Akademickiego Klubu Lotniczego, konstruującego samoloty bezzałogowe.
Najpopularniejsze teraz
-
Pociągi znów kursują między Wielkopolską a Dolnym Śląskiem. Zakończono modernizację linii za 180 mln zł -
Centrum Technologiczne ESA jednak w Warszawie -
Pisarz wyklęty przez PRL patronem tramwaju. Tramwaj Marka Hłaski wyruszył w miasto -
Wrocław: Od 1 stycznia podwyżka opłat dodatkowych za parkowanie w SPP -
Na Maślicach powstanie nowa ścieżka pieszo-rowerowa -
Wrocław: Złodziej na hulajnodze zrywa kobietom łańcuszki. Grasuje na Krzykach i Fabrycznej [ZDJĘCIA] -
Kolejny tysiąc mieszkań komunalnych na sprzedaż. Można je kupić za 60% ceny rynkowej -
Brutalny samosąd we Wrocławiu. Pobili i ogolili głowę Ukraińca, wszystko nagrali telefonem -
Coraz więcej rannych w wypadkach z udziałem hulajnóg. W dwa lata wzrost o 181% -
Oto najlepsze licea we Wrocławiu. Jedna szkoła w krajowej dziesiątce [RANKING 2026] -
Nowe lodowisko we Wrocławiu otwarte! Zobacz zdjęcia z pierwszych dni [GALERIA] -
Kolejny rekord odwiedzin Aquaparku Wrocław! 2,5-milionowy gość przyjechał z Kołobrzegu -
Wrocław: Kierowca pędził przez Wrocław 121 km/h. Na pokładzie miał rodzącą kobietę [WIDEO] -
Ed Sheeran dotrzymał słowa. Zaśpiewał swoją piosenkę po polsku [WIDEO] -
Pożar ciężarówki na Autostradzie A4. Policjanci gasili go samochodowymi gaśnicami [WIDEO]