Nowa inwestycja w miejscu po Cuprum. Coraz bliżej startu budowy

Tomasz Matejuk • 2022-07-12 Nowa inwestycja w miejscu po Cuprum. Coraz bliżej startu budowy

Na działce przy placu Jana Pawła II, na której niegdyś stało Cuprum, szykowana jest nowa inwestycja. Właściciel tego terenu złożył już wnioski w sprawie zmiany pozwolenia na budowę biurowców, które mają powstać w centrum Wrocławia.

Przypomnijmy, wiosną ubiegłego roku doszło do transakcji sprzedaży gruntu przy placu Jana Pawła II, na której przez wiele lat stał PRL-owski biurowiec Cuprum. Nowym właścicielem została firma Skanska, która planuje zrealizować tam kolejny projekt biurowy.

– Od początku widzieliśmy ogromny potencjał w tej działce. Znajduje się ona w świetnie zlokalizowanym miejscu, blisko Rynku, z dobrym dojazdem ze wszystkich stron miasta, a także świetną ekspozycją. Są to elementy, na które w Skanska zawsze zwracamy uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie danej działki. Kwota zakupu działki jest objęta klauzulą poufności i nie możemy przekazać takiej informacji – tłumaczył nam w 2021 roku Artur Mamrot, menadżer projektu w spółce biurowej Skanska.

W maju 2022 roku wrocławski magistrat wszczął postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia "Zespół dwóch budynków biurowych z usługami, podziemnym garażem, miejscami postojowymi na poziomie terenu oraz towarzyszącą infrastrukturą przy pl. Jana Pawła II oraz ulicach: Sokolniczej, Sikorskiego, Podwale we Wrocławiu". Wniosek w tej sprawie złożyła spółka Myrdal Development, powiązana ze Skanską.

Z kolei w ubiegłym tygodniu ten sam inwestor złożył dwa wnioski o zmianę pozwolenia na budowę budynku biurowo-usługowego z garażem podziemnym: jeden dla działek przy ulicy Legnickiej, drugi dla działek przy placu Jana Pawła II. W obu przypadkach za nowy projekt odpowiada renomowana warszawska pracownia JEMS Architekci. Przedstawiciele Skanskiej na razie jeszcze jednak nie zdradzają, jak dokładnie będą wyglądać obiekty.

- Nadal pracujemy nad projektem inwestycji, którą będziemy realizować na tej działce. Projekt nie jest jeszcze finalny, a my – zgodnie z naszymi zasadami – będziemy mogli pokazać go w momencie ogłoszenia startu budowy. Wtedy też podzielimy się wszelkimi szczegółami - wyjaśnia Artur Mamrot ze Skanskiej.

Miało być Cuprum Square

Przypomnijmy, PRL-owski biurowiec Cuprum zniknął z wrocławskiego krajobrazu wiosną 2015 roku. Wówczas w błyskawicznym tempie przeprowadzono rozbiórkę obiektu przy placu Jana Pawła II, a właściciel tego terenu – KGHM – zaprezentował projekt kompleksu Cuprum Square, który ma tam powstać.

Zgodnie z koncepcją pracowni architektonicznej Medusagroup miały tam stanąć dwa niezależne budynki biurowo-usługowe: budynek “A” o powierzchni ponad 10 tys. metrów kwadratowych oraz budynek “B” o powierzchni ponad 20 tys. metrów kwadratowych. Miały posiadać odpowiednio 7 i 8 kondygnacji, a pod kompleksem zaplanowano podziemny parking.

Latem 2016 roku informowano, że KGHM TFI i Polski Holding Nieruchomości podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy realizacji tej inwestycji, która jednak nigdy nie ruszyła, a ostatecznie KGHM wystawił działkę przy placu Jana Pawła II na sprzedaż.

Zdjęcie główne: fotopolska.eu, Columba livia, CC BY-SA 4.0

Najpopularniejsze

Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław

Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław

Od 1 lipca 2026 r. mieszkańcy wrocławskich osiedli TBS muszą spodziewać się podwyżki czynszów. Spółka tłumaczy, że pierwsza od czterech lat zmiana stawek to konieczność podyktowana rosnącymi kosztami utrzymania budynków.
przeczytaj więcej
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]

Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]

Na zamkniętą dla regularnego ruchu pasażerskiego w połowie lat 90-ty linię kolejową nr 310 w za nieco ponad rok mają wrócić pociągi. Prace rewitalizacyjne na trasie z Łagiewnik do Piławy Górnej są już na zaawansowanym etapie. Nowe tory pojawiają się na kolejnych odcinkach, budowane są też perony i przystanki.
przeczytaj więcej
Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór

Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór

Od kilku lat widzimy ponowną tendencję do powrotu miasta nad rzekę. Nadodrzańskie wały to nie tylko miejsce do spacerów i przejażdżek rowerowych, ale to też przestrzenie, które popołudniami zaczynają tętnić życiem. Niezobowiązująca atmosfera, gwar i muzyka pozwalają oderwać się od codzienności. Marina Kleczków również zaprasza na ciekawe wydarzenia kulturalne i rozrywkowe.
przeczytaj więcej
Zielony ring wokół Starego Miasta wreszcie spójny. Nowe przejście przy Bastionie Sakwowym otwarte!

Zielony ring wokół Starego Miasta wreszcie spójny. Nowe przejście przy Bastionie Sakwowym otwarte!

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich spacerowiczów i rowerzystów. Połączenie pieszo-rowerowe na Promenadzie Staromiejskiej, tuż przy odrestaurowanym Bastionie Sakwowym, działa już w pełnym zakresie. Charakterystyczne, biało-czerwone malowanie nowego przejazdu widać już z daleka, sygnalizując domknięcie jednej z najważniejszych tras rekreacyjnych w centrum Wrocławia.
przeczytaj więcej