Nowa inwestycja w miejscu po Cuprum. Coraz bliżej startu budowy
Na działce przy placu Jana Pawła II, na której niegdyś stało Cuprum, szykowana jest nowa inwestycja. Właściciel tego terenu złożył już wnioski w sprawie zmiany pozwolenia na budowę biurowców, które mają powstać w centrum Wrocławia.
Przypomnijmy, wiosną ubiegłego roku doszło do transakcji sprzedaży gruntu przy placu Jana Pawła II, na której przez wiele lat stał PRL-owski biurowiec Cuprum. Nowym właścicielem została firma Skanska, która planuje zrealizować tam kolejny projekt biurowy.
– Od początku widzieliśmy ogromny potencjał w tej działce. Znajduje się ona w świetnie zlokalizowanym miejscu, blisko Rynku, z dobrym dojazdem ze wszystkich stron miasta, a także świetną ekspozycją. Są to elementy, na które w Skanska zawsze zwracamy uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie danej działki. Kwota zakupu działki jest objęta klauzulą poufności i nie możemy przekazać takiej informacji – tłumaczył nam w 2021 roku Artur Mamrot, menadżer projektu w spółce biurowej Skanska.
W maju 2022 roku wrocławski magistrat wszczął postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia "Zespół dwóch budynków biurowych z usługami, podziemnym garażem, miejscami postojowymi na poziomie terenu oraz towarzyszącą infrastrukturą przy pl. Jana Pawła II oraz ulicach: Sokolniczej, Sikorskiego, Podwale we Wrocławiu". Wniosek w tej sprawie złożyła spółka Myrdal Development, powiązana ze Skanską.
Z kolei w ubiegłym tygodniu ten sam inwestor złożył dwa wnioski o zmianę pozwolenia na budowę budynku biurowo-usługowego z garażem podziemnym: jeden dla działek przy ulicy Legnickiej, drugi dla działek przy placu Jana Pawła II. W obu przypadkach za nowy projekt odpowiada renomowana warszawska pracownia JEMS Architekci. Przedstawiciele Skanskiej na razie jeszcze jednak nie zdradzają, jak dokładnie będą wyglądać obiekty.
- Nadal pracujemy nad projektem inwestycji, którą będziemy realizować na tej działce. Projekt nie jest jeszcze finalny, a my – zgodnie z naszymi zasadami – będziemy mogli pokazać go w momencie ogłoszenia startu budowy. Wtedy też podzielimy się wszelkimi szczegółami - wyjaśnia Artur Mamrot ze Skanskiej.
Miało być Cuprum Square
Przypomnijmy, PRL-owski biurowiec Cuprum zniknął z wrocławskiego krajobrazu wiosną 2015 roku. Wówczas w błyskawicznym tempie przeprowadzono rozbiórkę obiektu przy placu Jana Pawła II, a właściciel tego terenu – KGHM – zaprezentował projekt kompleksu Cuprum Square, który ma tam powstać.
Zgodnie z koncepcją pracowni architektonicznej Medusagroup miały tam stanąć dwa niezależne budynki biurowo-usługowe: budynek “A” o powierzchni ponad 10 tys. metrów kwadratowych oraz budynek “B” o powierzchni ponad 20 tys. metrów kwadratowych. Miały posiadać odpowiednio 7 i 8 kondygnacji, a pod kompleksem zaplanowano podziemny parking.
Latem 2016 roku informowano, że KGHM TFI i Polski Holding Nieruchomości podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy realizacji tej inwestycji, która jednak nigdy nie ruszyła, a ostatecznie KGHM wystawił działkę przy placu Jana Pawła II na sprzedaż.
Zdjęcie główne: fotopolska.eu, Columba livia, CC BY-SA 4.0
Najpopularniejsze teraz
-
Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław
-
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]
-
Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór
-
Zielony ring wokół Starego Miasta wreszcie spójny. Nowe przejście przy Bastionie Sakwowym otwarte!
-
Mieszkańcy Wrocławia mogą ponownie ubiegać się o najem mieszkania w ramach Społecznej Agencji Najmu
-
Polanica-Zdrój, czyli sztuka kurortowego umiaru
-
Święto miłośników historii na wrocławskich torach! Wyjątkowy krakowski skład typu N debiutuje w stolicy Dolnego Śląska
-
Średniowieczny epos i słowiański świt. Wyjątkowy weekend w Leśniczówce Kamionna
-
Gdzie nad wodę koło Wrocławia? Naturalne kąpieliska koło Wrocławia [LISTA MIEJSC]
-
Kiedyś myślałem, że jest już dla mnie za późno - mówi aktor, Janusz Chabior.
-
Chińska platforma zakupowa otwiera centrum dystrybucyjne pod Wrocławiem
-
MPWiK Wrocław wzmacnia cyfrowe bezpieczeństwo wodociągów
-
Latynoskie hity otwierają letni sezon tańca pod chmurką
-
Bezpieczne Wakacje w Hydropolis. Rodzinny piknik na początek lata
-
Krajobraz bez chaosu reklamowego? Wrocław przygotowuje nowe regulacje
Najpopularniejsze
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]
Na zamkniętą dla regularnego ruchu pasażerskiego w połowie lat 90-ty linię kolejową nr 310 w za nieco ponad rok mają wrócić pociągi. Prace rewitalizacyjne na trasie z Łagiewnik do Piławy Górnej są już na zaawansowanym etapie. Nowe tory pojawiają się na kolejnych odcinkach, budowane są też perony i przystanki.
Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór
Od kilku lat widzimy ponowną tendencję do powrotu miasta nad rzekę. Nadodrzańskie wały to nie tylko miejsce do spacerów i przejażdżek rowerowych, ale to też przestrzenie, które popołudniami zaczynają tętnić życiem. Niezobowiązująca atmosfera, gwar i muzyka pozwalają oderwać się od codzienności. Marina Kleczków również zaprasza na ciekawe wydarzenia kulturalne i rozrywkowe.


