Wrocław: Dzień otwarty dla lokatorów komunalnych w trudnej sytuacji
W najbliższą sobotę, 25 kwietnia, Zarząd Zasobu Komunalnego i spółka Wrocławskie Mieszkania organizują „Dzień otwarty dla lokatorów komunalnych w trudnej sytuacji”. Będzie to okazja do rozpoczęcia procesu wyjścia z zadłużenia czynszowego. Pracownicy obu jednostek pomogą dłużnikom opracować plan mający na celu spłatę zadłużenia.
Dzień Otwarty Najemcy Komunalnego w centrum "Grafit" przy ul. Namysłowskiej to nowa inicjatywa Miasta Wrocław, której celem jest pomoc dłużnikom w spłacie należności wobec miasta. Obecnie w naszym mieście w lokalu komunalnym mieszka mniej więcej co dziesiąty mieszkaniec. Zamieszkanie w tego typu lokalu nie zwalnia jednak z konieczności ponoszenia opłat czynszowych i administracyjnych.
Niestety wiele osób zajmujących miejskie lokale ma zadłużenie wobec miasta. Sobotnie spotkanie ma pomóc znaleźć rozwiązanie pozwalające dłużnikom wyjść na przysłowiową prostą.
– W sobotę na miejscu dostępny będzie prawnik, komornik sądowy, psycholog, pracownicy socjalni, przedstawiciele obu wrocławskich zarządców mienia komunalnego, czyli Zarządu Zasobu Komunalnego oraz Wrocławskich Mieszkań. Każda zainteresowana osoba może przyjść i w przyjaznej atmosferze porozmawiać o swojej sytuacji. Chcemy służyć kompleksową pomocą tym, którzy tego potrzebują, a być może nawet nie wiedzą, od czego zacząć – wyjaśnia Jan Bujak, dyrektor Departamentu Nieruchomości i Eksploatacji Urzędu Miejskiego.
Wrocław pozwala osobom zadłużonym na udział w różnego rodzaju projektach pozwalających pozbyć się zadłużenia. Jednym z nich jest możliwość odpracowania długu czynszowego. To sposób, który zdobywa we Wrocławiu popularność. W 2025 roku wniosek o skorzystanie z tej możliwości złożyło 77 osób. W tym roku tylko do końca marca – już 56. Od początku 2025 roku do końca marca dłużnicy komunalni przepracowali ponad 26 tysięcy godzin. Łączna wartość ich pracy za cały ten okres wynosi 810 tysięcy złotych. Najczęściej są to prace porządkowe, w tym sprzątanie czy malowanie.
Od ponad roku Wrocław oferuje nadzwyczajne możliwości restrukturyzacji zadłużenia komunalnego. Dłużnik może ubiegać się o umorzenie odsetek długu, jeśli spłaci całą należność główną. W bardziej radykalnej wersji, jeśli ma do kogo się wyprowadzić, może nawet zdać mieszkanie komunalne, a w zamian umarzane jest mu całe zadłużenie czynszowe.
Tylko w pierwszym roku obowiązywania tej możliwości z miejskich lokali wyprowadziło się 20 osób, którym umorzono łącznie ponad 750 tys. zł długu.
– Rada Miejska niedawno wydłużyła termin obowiązywania tych dwóch możliwości do końca marca 2027 roku. Jest za wcześnie, by operować dokładnymi liczbami, ale wydaje się, że w porównaniu do pierwszego roku obowiązywania uchwały, zainteresowanie tymi nadzwyczajnymi sposobami restrukturyzacji jeszcze wzrosło – mówi Agnieszka Kędzierska, wicedyrektor Zarządu Zasobu Komunalnego ds. Windykacji i Wspólnot Mieszkaniowych.
Niezależnie od tego, każdy dłużnik może ubiegać się np. o rozłożenie jego zadłużenia na raty. Tylko w 2025 roku zawarto prawie 400 porozumień z takimi najemcami. Szczegóły procedury są dostępne na stronach internetowych ZZK i Wrocławskich Mieszkań, ale w sobotę na miejscu dostępni będą między innymi przedstawiciele obu tych jednostek.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą?
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej
-
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny”
-
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
-
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.
Najpopularniejsze
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
Wrocławianie i Dolnoślązacy otrzymali w piątek SMS od nadawcy Alert RCB, który rozpoczyna się od zdania „Zanieczyszczona woda w Odrze…”. To komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w związku z zanieczyszczeniem Odry. Sprawdź, co oznacza zanieczyszczenie Odry i czy korzystanie z wody we Wrocławiu jest bezpieczne.
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
2 września funkcjonowanie rozpocznie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Docelowo uczyć się ma tam 1200 dzieci.

