We Wrocławiu odbędzie się 1. edycja Lem Next Gen Science Forum

Wroclife • 2026-04-22 We Wrocławiu odbędzie się 1. edycja Lem Next Gen Science Forum

28 kwietnia w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej odbędzie się Lem Next Gen Science Forum. Będzie to pierwsza edycja nowego wydarzenia, na które zostało zaproszonych ponad 550 studentów, doktorantów i młodych naukowców z Polski i zagranicy. Celem forum jest prowadzenie dyskusji o przyszłości nauki.

Mamy ambicje, by Lem Forum stało się jednym z najważniejszych spotkań młodej nauki w Europie. To wyjątkowa inicjatywa, w której głos nowego pokolenia naukowców wybrzmi na równi z uznanymi międzynarodowymi autorytetami – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr.

Poza dyskusjami, uczestnicy forum mają wspólnie wypracować manifest z rekomendacjami dotyczącymi rozwoju kariery naukowej. Po zakończeniu obrad dokument ma zostać opublikowany i przekazany środowisku naukowemu oraz instytucjom wspierającym badania. Ma on zawierać postulaty dotyczące warunków prowadzenia badań, rozwoju kariery oraz roli młodych naukowców w obliczu wyzwań technologicznych i cywilizacyjnych.

Chcemy, by ich głos wybrzmiał w formie konkretnych wniosków i rekomendacji – mówi prof. Katarzyna Matczyszyn. – To będzie dokument pokazujący nie tylko wyzwania, z którymi muszą się mierzyć naukowcy na początku swojej kariery, ale też propozycje zmian ułatwiających jej kontynuowanie.

Kulminacyjnym momentem dwudniowego forum będzie ceremonia wręczenia Europejskiej Nagrody im. Stanisława Lema za rok 2025, którą otrzyma prof. Li Tang z Politechniki Federalnej w Lozannie, światowej klasy ekspert w dziedzinie immunoinżynierii nowotworowej.

Wśród zaproszonych na wydarzenie gości są m.in. dr Tobias Dornheim (Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf, Niemcy), fizyk teoretyczny, laureat Lem Prize 2024 oraz prof. Asha Kanwar (University of Leeds), uznana neurobiolożka kliniczna, członkini Young Academy of Europe. W panelach dyskusyjnych wezmą udział również liderzy polskiego systemu nauki, w tym prof. Krzysztof Pyrć, wiceprezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz prof. Krzysztof Jóźwiak, dyrektor Narodowego Centrum Nauki. Pojawią się także wybitni krajowi badacze: dr Anna Budzia z McKinsey & Company, prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej, specjalizujący się w chemii biologicznej i projektowaniu inhibitorów enzymów, oraz prof. Agnieszka Dobrzyń, dyrektorka Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie, biolożka molekularna i biochemiczka. Konstrukcja Lem Forum zaprojektowana została tak, by młodzi badacze nie tylko mogli posłuchać swoich bardziej doświadczonych kolegów, ale wejść z nimi w dyskusję.

Na Politechnice Wrocławskiej spotkają się ludzie, którzy będą tworzyć przyszłość światowej nauki. Dla wielu z nich to wyjątkowa okazja, by rozwijać się w międzynarodowym środowisku, budować relacje i czerpać inspiracje od najwybitniejszych badaczy – komentuje prof. Arkadiusz Wójs.

Wśród poruszanych tematów znajdą się m.in. zagadnienia związane z rolą sztucznej inteligencji w nowoczesnych badaniach naukowych. Uczestnicy porozmawiają o tym, jak AI zmienia sposób odkrywania nowych zjawisk, analizowania danych i prowadzenia eksperymentów. Równie ważnymi obszarami będą zielona transformacja i technologie przyszłości, w tym rozwiązania odpowiadające na globalne wyzwania klimatyczne i energetyczne. Nie zabraknie dyskusji poświęconych interdyscyplinarności w nauce, rozumianej jako klucz do przełomowych odkryć, oraz międzynarodowym ścieżkom kariery naukowej. Młodzi badacze podejmą także temat miast i społeczeństwa przyszłości oraz inżynierii zdrowia i medycyny przyszłości, pokazując, jak badania techniczne realnie wpływają na jakość i długość życia. Ważnymi wątkami będą również etyka i rzetelność badań, komunikacja naukowa oraz dobrostan psychiczny w środowisku akademickim.

Lem Next Gen Science Forum potrwa od 28 do 29 kwietnia. Uroczyste otwarcie zaplanowano na godz. 9:00 w budynku D-20 (ul. Janiszewskiego 8).

Najpopularniejsze

Polanica-Zdrój, czyli sztuka kurortowego umiaru

Polanica-Zdrój, czyli sztuka kurortowego umiaru

Umówmy się: Polanica-Zdrój to nie Sopot, nie ma tu rozmachu Krynicy, a widoki nie zapierają tchu w piersiach tak jak w Karkonoszach. I bardzo dobrze. Ta leżąca u stóp Gór Stołowych i Bystrzyckich miejscowość wygrywa właśnie tym, że nie próbuje nikogo oszołomić. W niewymuszony sposób jest kameralna, czysta i spokojna. Bywalcy, którzy zaglądają tu regularnie, doskonale wiedzą, że choć w Polsce znajdziemy miejsca bardziej spektakularne, to Polanica ma w sobie nonszalancję i grację, których trudno szukać gdzie indziej.
przeczytaj więcej
Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór

Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór

Od kilku lat widzimy ponowną tendencję do powrotu miasta nad rzekę. Nadodrzańskie wały to nie tylko miejsce do spacerów i przejażdżek rowerowych, ale to też przestrzenie, które popołudniami zaczynają tętnić życiem. Niezobowiązująca atmosfera, gwar i muzyka pozwalają oderwać się od codzienności. Marina Kleczków również zaprasza na ciekawe wydarzenia kulturalne i rozrywkowe.
przeczytaj więcej
Rozmawialiśmy z Turkami o Dembélé. „Bardzo wartościowe ogniwo zespołu”

Rozmawialiśmy z Turkami o Dembélé. „Bardzo wartościowe ogniwo zespołu”

Śląsk Wrocław wzmocnił swoją kadrę podpisując kontrakt z Malaly Dembele, który ostatnie sezony spędził w Turcji. Skontaktowaliśmy się z dziennikarzami znad Bosforu by zapytać, jakie wrażenie po sobie pozostawił. Oto czego się dowiedzieliśmy.
przeczytaj więcej
MPK kończy współpracę z firmą Michalczewski

MPK kończy współpracę z firmą Michalczewski

Przez ponad 10 lat firma Michalczewski była częścią codziennych podróży mieszkańców Wrocławia. Współpraca rozpoczęła się na mocy umowy zawartej na dekadę, a w 2025 roku — w ramach ugody mediacyjnej — została częściowo przedłużona o kolejnych 12 miesięcy.
przeczytaj więcej