Wrocławianie mają problem z segregacją śmieci. Rusza kampania „Wrzuć do kosza”
Aż 68% śmieci, które trafiają do kontenerów na odpady zmieszane, nie powinno się tam znaleźć. Wielu z nas w dobrej wierze wysypuje chleb dla gołębi, nie zdając sobie sprawy z tego, że w rzeczywistości przyczynia się to do rozwoju populacji szczurów. Z tych powodów Wrocław rusza z akcją „Wrzuć do kosza”, która ma nauczyć mieszkańców prostego i skutecznego segregowania odpadów.
Z badań przeprowadzonych przez Wydział Inżynierii Środowiska PWr wynika, że odpady zmieszane (czarny kontener) obecnie stanowią 60% odpadów generowanych przez mieszkańców Wrocławia. Badacze wykazali, że aż 68% tych śmieci powinno znaleźć się w kontenerach o innych kolorach.
Badanie wykazało, że największym problemem są bioodpady, które nie powinny trafiać do kosza na odpady zmieszane, a do brązowego pojemnika. Szacuje się, że 30% odpadów wyrzucanych przez wrocławian do czarnych pojemników powinno znaleźć się w pojemnikach brązowych. Mimo groźby karnej stawki opłat za wywóz śmieci, wrocławianie nie segregują też pozostałych materiałów. Badanie wykazało, że po ok. 15% nieposegregowanych śmieci stanowią papier i tworzywa sztuczne. 8,5% źle posegregowanych śmieci to szkło, które powinno trafić do recyklingu.
– Wrocławianie coraz lepiej segregują odpady, jednak nadal ponad 60% stanowią odpady zmieszane. Szczególnie w przypadku odpadów BIO mamy jeszcze duże pole do poprawy – około 30% tych odpadów wciąż tracimy. Jednym z głównych zadań spółki Ekosystem jest edukacja. W ubiegłym roku przeszkoliliśmy około 4000 osób, wzięliśmy udział w 115 akcjach sprzątania świata oraz w 50 miejskich wydarzeniach dotyczących gospodarki odpadami – mówi Paweł Karpiński, prezes spółki Ekosystem.
Jednym z filarów kampanii będą działania skierowane do seniorów. Miasto chce, by stali się lokalnymi ambasadorami dobrych nawyków.
– Dzięki temu, że we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego tak wiele dzieje się wokół seniorów, dobrze znamy i rozumiemy tę grupę. Seniorzy są mentorami i cieszą się dużym szacunkiem. Mają szerokie grono znajomych, dzieci i przyjaciół, a przekazywana przez nich wiedza jest realnie wdrażana w ich środowisku. Właśnie dlatego zaprosiliśmy ich do tej akcji i organizujemy dla nich szkolenia – mówi Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.
W najbliższym czasie planowana jest organizacja spotkań edukacyjnych dla blisko 900 seniorów. Głównym celem spotkań jest nauka właściwej segregacji bioodpadów oraz walka z mitami na temat dokarmiania zwierząt. Często bowiem seniorzy, kierowani empatią, wysypują resztki jedzenia na trawniki czy podwórka z myślą o ptakach. Niestety, w praktyce takie „dokarmianie” nie tylko szkodzi skrzydlatym, ale przede wszystkim staje się darmową stołówką dla szczurów.
– Jestem jedną z tych osób, które zwracają uwagę na codzienność i na to, że śmieci nie pojawiają się same – szczególnie na trawnikach, ale też na ulicach. Cieszę się, że moja propozycja została przyjęta przez Ekosystem i Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. Naszym celem jest to, żeby było czysto na ulicach, skwerach, w parkach i na chodnikach. Problemów jest wiele i częściowo my, jako mieszkańcy, jesteśmy za nie odpowiedzialni, dlatego chcemy nauczyć się, jak robić to lepiej. Cieszę się również, że do akcji udało się włączyć seniorów – to nasza wrocławska siła i na nich najbardziej liczę, bo są największymi i najważniejszymi „influencerami” we Wrocławiu – mówi Izabela Duchnowska, radna Rady Miejskiej Wrocławia.
Kampanię wspierają także znane postaci wrocławskiego sportu. Do działań edukacyjnych „Wrzuć do kosza” dołączyły koszykarki Ślęzy Wrocław, koszykarze Śląska Wrocław oraz legenda wrocławskiej koszykówki Maciej Zieliński. Ich przekaz jest prosty: tak jak na boisku, także w segregacji liczy się gra zespołowa i trafienie do właściwego kosza.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą?
-
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej
-
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny”
-
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
Najpopularniejsze
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
2 września funkcjonowanie rozpocznie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Docelowo uczyć się ma tam 1200 dzieci.


