Wrocław zaplanował na 2026 rok rekordowy budżet. Jako miasto wydamy 9,67 mld zł
W czwartek Rada Miejska Wrocławia uchwaliła budżet na 2026 rok. W przyszłym roku samorząd, w imieniu nas, mieszkańców, zamierza wydać 9,67 mld zł. Do kasy miasta ma z kolei w tym czasie wpłynąć 8,49 mld zł.
To rekordowe kwoty w całej historii Wrocławia (dla porównania wydatki miasta w obecnym roku mają wynosić ok. 8,5 mld zł). W planie, poza wydatkami bieżącymi, znalazły się też liczne inwestycje, które miasto zamierza realizować w przyszłym roku.
– Prace nad budżetem były w tym roku wyjątkowo intensywne, ale też niezwykle rzeczowe i odpowiedzialne. To budżet wyraźnie prorozwojowy – rekordowy pod względem inwestycji i jednocześnie bardzo stabilny finansowo. Podczas gdy sytuacja wielu polskich miast jest dziś trudna, Wrocław pozostaje w dobrej kondycji. Trzy tygodnie temu podpisaliśmy jedyne w kraju porozumienie ze związkami zawodowymi, które reguluje zasady przyszłorocznych podwyżek. Deficyt budżetowy jest bezpośrednio powiązany z rekordowymi wydatkami inwestycyjnymi, które sięgają 1,5 miliarda złotych. Towarzyszą temu rekordowe dochody i silne fundamenty finansowe miasta – podsumował prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.
Urzędnicy tłumaczą, że istotny wpływ na wzrost budżetu miały rosnące koszty energii oraz zatrudnienia, a także stopniowo obniżane, ale wciąż utrzymujące się na wysokim poziomie stopy procentowe.
Miasto podobnie jak w poprzednich latach największą część budżetu przeznaczy na cele edukacyjne, czyli utrzymanie szkół i przedszkoli, pensje nauczycieli oraz inwestycje w infrastrukturę. Na ten cel zarezerwowano aż 3,57 mld zł, co stanowi 37 proc. wszystkich wydatków miasta.
– Budujemy najnowocześniejsze szkoły i przedszkola w Polsce. To inwestycje w przyszłość Wrocławia. Tworzymy przestrzenie, które zapewniają uczniom komfortowe i bezpieczne warunki do nauki, a nauczycielom i pracownikom – dobre warunki pracy. Równocześnie dbamy o bieżące funkcjonowanie placówek i systematycznie modernizujemy istniejącą infrastrukturę, odpowiadając na rosnące potrzeby edukacyjne miasta – podkreśla dyrektor Departamentu Edukacji, Jarosław Delewski.
Warto podkreślić, że w 2026 roku miasto będzie realizowało budowę i rozbudowę szkół. Wśród kluczowych zadań inwestycyjnych na przyszły rok znalazły się m.in.: zakończenie budowy zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Zwycięskiej, rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Gorlickiej, budowa nowego przedszkola przy ul. Rogowskiej oraz bloku sportowego przy SP nr 97 przy ul. Prostej. Dodatkowo 25 mln zł zabezpieczono na bieżące remonty i modernizacje placówek.
Drugą najistotniejszą gałęzią jest „transport i łączność”, których utrzymanie będzie kosztować wrocławskich podatników 1,79 mld zł (18% całego budżetu). Magistrat planuje też przeznaczyć 940 mln zł (10% budżetu) na gospodarkę i ochronę środowiska. Kolejne 814 mln zł zarezerwowano na pomoc społeczną, politykę społeczną i wsparcie rodzin. 276 mln zł ma zostać przeznaczone na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego, a 164 mln zł na bezpieczeństwo publiczne. Utrzymanie administracji państwowej w przyszłym roku będzie kosztować wrocławian 607 mln zł.
Przyszłoroczny budżet zakłada kontynuację dobrze znanych programów, takich jak na przykład „Wrocław na Dobrej Drodze” – cykl szybkich remontów, których celem jest naprawa nawierzchni najbardziej zużytych ulic. W przyszłym roku na ten cel ZDiUM dostanie kolejne 36 mln zł. 109 mln zł mają z kolei wynieść nakłady inwestycyjne na projekty tramwajowe. Największymi zadaniami tego sektora są budowa tramwaju na Swojczyce i przebudowa węzła Dubois.
W przyszłym roku możemy spodziewać się też kontynuacji programu remontu kamienic komunalnych. W budżecie na 2026 rok zapisano na ten cel 45 mln zł. W planie wydatków są też kolejne punkty dotyczące projektów zielonych oraz wsparcia dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Z czego za to zapłacimy?
Rekordowy plan wydatków musi wiązać się również z rekordowym planem przychodów. Urzędnicy szacują, że przez cały 2026 rok do kasy miasta wpłynie 8,49 mld zł, co daje 12,6 tys. zł rocznie na każdego mieszkańca.
4,94 mld zł miasto ma zamiar pozyskać z podatków PIT i CIT. Urzędnicy szacują, że poprzez wzrost liczby mieszkańców i przedsiębiorstw, a także za sprawą prognozowanego rozwoju gospodarczego i dalszego wzrostu wynagrodzeń, dochody z podatków będą w przyszłym roku większe o ponad 400 mln zł niż w roku obecnym.
– Dochody z PIT i CIT stanowią kluczowy filar budżetu. Każdy mieszkaniec, który rozlicza swój podatek we Wrocławiu, realnie dokłada się do funkcjonowania miasta i nowych inwestycji – przypomina skarbnik Wrocławia Marcin Urban.
Pozostała kwota do budżetu ma pochodzić z podatków lokalnych – 945 mln zł oraz opłat i innych dochodów – 787 mln zł.
Budżet Wrocławia na 2026 rok został w czwartek przyjęty przez Radę Miejską Wrocławia. Poparcie dla planu wydatków wyraziło 25 radnych (Koalicja Obywatelska, Lewica oraz niezrzeszony Jarosław Krauze), przeciw było 10 radnych (Prawo i Sprawiedliwość oraz część radnych Naprawmy Przyszłość), 1 osoba (klub NP) wstrzymała się od głosu.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą?
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej
-
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny”
-
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
-
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.
Najpopularniejsze
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
2 września funkcjonowanie rozpocznie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Docelowo uczyć się ma tam 1200 dzieci.

