Mieszkańcu, zgłoś swoje propozycje do konkursu „Piękny Wrocław”
Wrocławski magistrat rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń do 33. edycji konkursu „Piękny Wrocław”. To wyróżnienie przyznawane najlepszym realizacjom architektonicznym, które pojawiły się w przestrzeni miasta w ostatnim czasie. Zgłoszeń mogą dokonywać sami mieszkańcy Wrocławia.
Konkurs „Piękny Wrocław” to współczesna kontynuacja ponad 60-letniej tradycji wrocławskich plebiscytów architektonicznych, powstałych z powojennej potrzeby odbudowy miasta i twórczej energii lokalnych architektów. Jego początkiem był plebiscyt „Mister Wrocławia”, organizowany w latach 1961–1978 przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia i „Słowo Polskie”. Po reaktywacji w 1989 roku w formie wyboru „Najpiękniejszej Plomby Roku”, a później „Najpiękniejszego Budynku Roku”, konkurs w 2006 roku przeszedł pod opiekę Miasta Wrocławia, zachowując ciągłość numeracji i dziś funkcjonując jako „Piękny Wrocław”. Wśród laureatów Grand Prix znalazły się kluczowe dla współczesnego wizerunku miasta obiekty, m.in. nowy terminal lotniska, Capitol, Afrykarium czy Narodowe Forum Muzyki, a ostatnią – 32. edycję za lata 2021–2022 – wygrała „Swoja Olimpia” na Swojczycach.
W ramach 33. edycji konkursu „Piękny Wrocław” oceniane będą realizacje architektoniczne oddane do użytku w latach 2023–2024. Nagroda ma zostać przyznana w sześciu kategoriach:
-
budynek mieszkalny jednorodzinny,
-
budynek mieszkalny wielorodzinny,
-
budynek lub obiekt użyteczności publicznej,
-
budynek produkcyjny,
-
obiekt inżynierski lub przestrzeń publiczna,
-
modernizacja obiektu historycznego.
Swoje kandydatury do 30 stycznia mogą zgłaszać indywidualni mieszkańcy Wrocławia. Następnie specjalna kapituła oceni nadesłane propozycje i wyłoni laureatów, których poznamy podczas uroczystej gali w Muzeum Architektury zaplanowanej na 24 kwietnia 2026 roku.
Organizatorem konkursu „Piękny Wrocław” jest Prezydent Wrocławia, a udział w organizacji wydarzenia bierze także Towarzystwo Miłośników Wrocławia. W jury zasiądą przedstawiciele obu tych podmiotów, a także dyrektor miejskiego Muzeum Architektury oraz reprezentanci środowiska architektów (ze Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów).
W ramach każdej edycji, poza nagrodami w poszczególnych kategoriach, kapituła może przyznać Grand Prix konkursu „Piękny Wrocław” spośród laureatów danej edycji.
Chętni mogą zgłaszać wybrane obiekty do Wydziału Architektury i Zabytków Urzędu Miejskiego Wrocławia drogą mailową (waz@um.wroc.pl – w temacie wiadomości należy wpisać „Piękny Wrocław”). W zgłoszeniu trzeba podać nazwę obiektu, jego adres, propozycję przypisania do jednej z sześciu wymienionych kategorii oraz uzasadnienie, dlaczego zdaniem zgłaszającego dany obiekt powinien zostać wzięty pod uwagę. Zgłoszenia można składać także osobiście w siedzibie Towarzystwa Miłośników Wrocławia (Odrzańska 39/40, 50-114 Wrocław, w dni robocze w godz. 12–16) lub wysłać formularz pocztą.
– Zależy nam, by o architekturze mówili nie tylko ludzie „z branży”, ale też po prostu wrocławianie. Ci, którzy na co dzień korzystają z naszego miasta i zależy im, abyśmy żyli w przestrzeniach funkcjonalnych, dobrze zaprojektowanych, a przy tym estetycznych – mówi Magdalena Wankowska, dyrektor Wydziału Architektury i Zabytków Urzędu Miejskiego, pełniąca jednocześnie funkcję przewodniczącej kapituły.
Najpopularniejsze teraz
-
Piorun uderzył w fontannę multimedialną. Pokazy ograniczone, zobacz video
-
Dziwidło olbrzymie - dziś widać jeszcze więcej niż wczoraj. Dlaczego? Botanicy mieli ku temu ważny powód
-
Koleje Dolnośląskie uruchomiły nowy sklep. Bilet można kupić ekspresowo
-
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia
-
Nowy Aquapark we Wrocławiu. Wodne atrakcje od teraz także na Zakrzowie [CENY BILETÓW, ZDJĘCIA]
-
Wakacje warto zacząć bezpiecznie. Hydropolis zaprasza na rodzinny piknik edukacyjny
-
Wrocław: Bilet do Aquaparku kosztuje już 65 zł. Tak prezes tłumaczy się z podwyżki [WIDEO]
-
Kiedy rozświetlenie choinki na Rynku we Wrocławiu?
-
Magda Gessler znów na Dolnym Śląsku. Zrobiła „Kuchenną Rewolucję” w lokalu zniszczonym przez powódź
-
Czy Autostrada A4 bezpłatna? Oto obecne zasady opłat na Autostradzie A4
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Miejsca na grlla we Wrocławiu. Gdzie legalnie można zrobić grilla lub ognisko we Wrocławiu?
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
W 2024 roku Wrocław będzie miał rekordowy budżet. Na co samorząd zamierza wydać 7 mld zł?
-
Kępa Mieszczańska – tu chce się mieszkać
Najpopularniejsze
Dziwidło olbrzymie - dziś widać jeszcze więcej niż wczoraj. Dlaczego? Botanicy mieli ku temu ważny powód
Jeśli dziś zaglądacie do kwitnącego dziwidła, możecie zauważyć, że odsłania ono więcej niż jeszcze wczoraj. To jednak nie przypadek ani kolejny etap widowiskowego kwitnienia, lecz efekt zaplanowanych działań zespołu botaników.
Koleje Dolnośląskie uruchomiły nowy sklep. Bilet można kupić ekspresowo
Nowy sklep internetowy Kolei Dolnośląskich ma być najszybszą i najwygodniejszą metodą kupna biletów na regionalne pociągi. Czym będzie wyróżniał się własny system sprzedaży KD?

