Wrocław: Trzy piękne, zabytkowe szkoły odzyskały dawny blask [ZDJĘCIA]
We Wrocławiu zakończył się remont trzech zabytkowych szkół ponadpodstawowych. Obiekty przy ul. Świstackiego, Dawida i Worcella obecnie nie tylko służą młodzieży, ale też cieszą oko miłośników architektury.
Wspomniane budowle to prawdziwe przedwojenne architektoniczne perełki Wrocławia.
ZSE-A przy Worcella
Najstarszy gmach Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych przy ul. Worcella powstał w latach 1865–1868, a jego projektantem był Carl Johan Christian Zimmerman. Od 1872 roku w tym miejscu mieściło się Gimnazjum św. Jana. Budynek szkoły został rozbudowany w latach 1912 i 1927. Obecnie wpisany jest do Gminnej Ewidencji Zabytków.
W ramach przeprowadzonego w ostatnich miesiącach remontu odnowiona została elewacja powstałego w 1890 roku budynku B, w której znajduje się sala gimnastyczna dzisiejszego ZSE-A. Poza walorami estetycznymi zadbano również o funkcjonalność obiektu poprzez docieplenie i wyposażenie sali gimnastycznej w nowe okna.
– Sala gimnastyczna prezentuje się znakomicie i doskonale spełnia swoją funkcję podczas zajęć. Udało nam się połączyć nowoczesność z historycznym charakterem miejsca. Drewniane krokwie i zachowane detale architektoniczne tworzą wyjątkową atmosferę, która robi ogromne wrażenie – mówi Marlena Bujok-Bercz, dyrektorka szkoły.
IV LO przy Świstackiego
Prace modernizacyjne były prowadzone też przy ul. Świstackiego, gdzie znajduje się budowla projektu Maxa Berga (elewacja) i Fritza Behrendta (opracowanie projektu). Obiekt powstał w latach 1909–1910 i początkowo mieściła się w nim szkoła żeńska. Dziś z budynku korzystają uczniowie IV LO.
W ramach przeprowadzonych w ostatnich miesiącach prac wymieniono okna i parapety, a także zabezpieczono konstrukcję budynku i wykonano izolacje przeciwwilgociowe. Z ulicy możemy też podziwiać odnowioną elewację.
– Ten remont był nam naprawdę potrzebny – mówi Małgorzata Górny, dyrektorka IV LO. – Budynek zyskał zupełnie nowe oblicze. Teraz jest nie tylko piękny i nowoczesny, ale przede wszystkim bardziej komfortowy dla uczniów i nauczycieli. To ważny krok w stronę stworzenia przyjaznej przestrzeni do nauki.
Z uwagi na to, że budynek pochodzi z początku XX wieku i jest cennym zabytkiem, remont prowadzony był pod nadzorem konserwatorskim.
– Prace prowadzono zgodnie ze wskazaniami konserwatora, tak aby przywrócić obiektowi jego historyczny wygląd, zachowując w jak największym stopniu oryginalny wystrój elewacji. Usunięto stare powłoki malarskie i zabrudzenia, a powierzchnię oczyszczono przy użyciu nowoczesnych technik laserowych, co pozwoliło odsłonić oryginalną fakturę betonu. Dzięki temu elewacja odzyskała swój autentyczny, historyczny charakter – podkreśla Dorota Wandrychowska, koordynatorka prac konserwatorskich.
ZSZ nr 5 przy ul. Dawida
Szkołą, która odzyskała swój dawny blask, jest też Zespół Szkół Zawodowych nr 5 z ul. Dawida. Najstarszy fragment obiektu został wzniesiony w latach 1901–1903. Później „Szkołę Ludową” rozbudowano jeszcze w latach 1907–1909. Autorami projektu byli m.in. Richard Plüddemann oraz Karl Klimm. Budynek wyróżnia się stylistycznie – kremowa cegła (zamiast czerwonej) i renesansowe detale nadają mu wyjątkowy charakter. Obiekt ten również jest wpisany do rejestru zabytków.
W ramach zakończonej modernizacji przebudowano blok sportowy, wykonano termomodernizację i odnowiono elewację. Nowa sala gimnastyczna stała się swego rodzaju wizytówką szkoły.
– Ta sala jest naszą prawdziwą dumą – mówi Wiesław Filipiak, dyrektor ZSZ nr 5. – Zachowała swój niepowtarzalny charakter, a jednocześnie wygląda jak nowa. Uczniowie chętnie tu ćwiczą, czując wyjątkową atmosferę tego miejsca. Cały budynek zyskał nowy blask i prezentuje się znakomicie – dodaje dyrektor.
Przebudowa wszystkich trzech obiektów kosztowała w sumie 14,5 mln zł, z czego 7,5 mln zł Wrocław pozyskał z dofinansowania z FEDŚ 2021-2027. Inwestycje te są podwójnie ważne, bo ich celem było jednoczesne poprawienie warunków kształcenia oraz troska o zabytki.
– To szkoły z duszą, miejsca, które pamiętają pokolenia wrocławian – uczniów, nauczycieli i rodziców. Każdy zakątek tych budynków ma swoją historię. Teraz, dzięki modernizacji, odzyskały dawny blask i jednocześnie stały się nowoczesnymi, wygodnymi przestrzeniami, które będą służyć kolejnym pokoleniom – komentuje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Remont zabytków to zawsze ogromne wyzwanie – wymaga precyzji, cierpliwości i dużych nakładów. To inwestycja nie tylko w mury, ale przede wszystkim w ludzi i w przyszłość miasta – deklaruje prezydent.
Najpopularniejsze teraz
-
Piorun uderzył w fontannę multimedialną. Pokazy ograniczone, zobacz video
-
Dziwidło olbrzymie - dziś widać jeszcze więcej niż wczoraj. Dlaczego? Botanicy mieli ku temu ważny powód
-
Koleje Dolnośląskie uruchomiły nowy sklep. Bilet można kupić ekspresowo
-
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia
-
Nowy Aquapark we Wrocławiu. Wodne atrakcje od teraz także na Zakrzowie [CENY BILETÓW, ZDJĘCIA]
-
Wakacje warto zacząć bezpiecznie. Hydropolis zaprasza na rodzinny piknik edukacyjny
-
Wrocław: Bilet do Aquaparku kosztuje już 65 zł. Tak prezes tłumaczy się z podwyżki [WIDEO]
-
Miejsca na grlla we Wrocławiu. Gdzie legalnie można zrobić grilla lub ognisko we Wrocławiu?
-
Kiedy rozświetlenie choinki na Rynku we Wrocławiu?
-
Magda Gessler znów na Dolnym Śląsku. Zrobiła „Kuchenną Rewolucję” w lokalu zniszczonym przez powódź
-
Przeniesienie numeru do T-Mobile - zrób to w kilku prostych krokach
-
Czy Autostrada A4 bezpłatna? Oto obecne zasady opłat na Autostradzie A4
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
W 2024 roku Wrocław będzie miał rekordowy budżet. Na co samorząd zamierza wydać 7 mld zł?
Najpopularniejsze
Dziwidło olbrzymie - dziś widać jeszcze więcej niż wczoraj. Dlaczego? Botanicy mieli ku temu ważny powód
Jeśli dziś zaglądacie do kwitnącego dziwidła, możecie zauważyć, że odsłania ono więcej niż jeszcze wczoraj. To jednak nie przypadek ani kolejny etap widowiskowego kwitnienia, lecz efekt zaplanowanych działań zespołu botaników.
Koleje Dolnośląskie uruchomiły nowy sklep. Bilet można kupić ekspresowo
Nowy sklep internetowy Kolei Dolnośląskich ma być najszybszą i najwygodniejszą metodą kupna biletów na regionalne pociągi. Czym będzie wyróżniał się własny system sprzedaży KD?




