Nowy skwerek w centrum Wrocławia oddany do użytku. Zobaczcie, jak zmieniło się to miejsce [ZDJĘCIA]
Oficjalnie zakończyły się prace związane z budową „zielono-niebieskiego skwerku” u zbiegu ul. Podwale i Świdnickiej. To plac, którego charakterystycznym elementem jest pomnik Bolesława Chrobrego.
Skwerek powstał w ramach działań na rzecz budowy zielono-niebieskiej infrastruktury. Poza aspektem estetycznym inwestycja ma pozytywnie wpłynąć także na klimat. Na placu posadzono 20 drzew, około 750 krzewów iglastych i liściastych oraz trawy i byliny ozdobne. Część roślin tworzy ogród deszczowy – czyli miejsce chłonące nadmiar wód opadowych, obsadzone gatunkami odpornymi na suszę i dobrze regenerującymi się po intensywnych opadach.
– To istotne zadanie w kontekście likwidacji tzw. miejskich wysp ciepła, a także poszerzania systemu gospodarowania wodami opadowymi na terenie Wrocławia. Strefa wejściowa na Promenadę Staromiejską przy pomniku Bolesława Chrobrego to miejsce dla nas symboliczne, bo było to pierwsze miejsce, o którym myśleliśmy w kontekście modelowego rozszczelnienia i skierowania spływu powierzchniowego wód opadowych na tereny zieleni – przekonuje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Plac jest także strefą wejściową na Promenadę Staromiejską, która jest chętnie wybieranym przez wrocławian szlakiem spacerowym.
Na terenie placu zamontowano 14 ławek, ustawiono nowe kosze na śmieci, barierki chroniące zieleń oraz tablice informacyjne.
– Teren przy okazji prac został wyposażony w małą architekturę. Z 14 ławek część została zaprojektowana specjalnie dla tego miejsca. Standardowo na placu postawiliśmy nowe kosze, barierki zabezpieczające zieleń oraz tablice informacyjne, z których dowiemy się nieco więcej o tym miejscu – podkreśla Jacek Mól z Zarządu Zieleni Miejskiej.
Skwerek został też oświetlony, dzięki czemu będzie można korzystać z niego także w godzinach wieczornych.
Przebudowa skweru prowadzona była w ramach większego projektu, na który Wrocław otrzymał 23,5 mln zł z unijnego programu FENIKS. Celem projektu jest łagodzenie skutków zmian klimatu oraz poprawa gospodarowania coraz bardziej ograniczonymi zasobami wodnymi poprzez wsparcie zrównoważonych systemów gospodarowania wodami opadowymi na obszarze Wrocławia.
Najpopularniejsze teraz
-
Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór
-
Polanica-Zdrój, czyli sztuka kurortowego umiaru
-
Mieszkańcy Wrocławia mogą ponownie ubiegać się o najem mieszkania w ramach Społecznej Agencji Najmu
-
Zielony ring wokół Starego Miasta wreszcie spójny. Nowe przejście przy Bastionie Sakwowym otwarte!
-
Średniowieczny epos i słowiański świt. Wyjątkowy weekend w Leśniczówce Kamionna
-
Bezpieczne Wakacje w Hydropolis. Rodzinny piknik na początek lata
-
Kiedyś myślałem, że jest już dla mnie za późno - mówi aktor, Janusz Chabior.
-
Święto miłośników historii na wrocławskich torach! Wyjątkowy krakowski skład typu N debiutuje w stolicy Dolnego Śląska
-
Latynoskie hity otwierają letni sezon tańca pod chmurką
-
Krajobraz bez chaosu reklamowego? Wrocław przygotowuje nowe regulacje
-
30 proc. młodych nie wyklucza stałego wynajmu. 5 filarów mieszkań przyszłościw wg ich oczekiwań
-
Gdzie nad wodę koło Wrocławia? Naturalne kąpieliska koło Wrocławia [LISTA MIEJSC]
-
Seksuolog Wrocław - bezpieczne wsparcie w poradni Mentali
-
Chińska platforma zakupowa otwiera centrum dystrybucyjne pod Wrocławiem
-
NSA rozstrzygnął: Budynek ZETO jest zabytkiem!
Najpopularniejsze
Polanica-Zdrój, czyli sztuka kurortowego umiaru
Umówmy się: Polanica-Zdrój to nie Sopot, nie ma tu rozmachu Krynicy, a widoki nie zapierają tchu w piersiach tak jak w Karkonoszach. I bardzo dobrze. Ta leżąca u stóp Gór Stołowych i Bystrzyckich miejscowość wygrywa właśnie tym, że nie próbuje nikogo oszołomić. W niewymuszony sposób jest kameralna, czysta i spokojna. Bywalcy, którzy zaglądają tu regularnie, doskonale wiedzą, że choć w Polsce znajdziemy miejsca bardziej spektakularne, to Polanica ma w sobie nonszalancję i grację, których trudno szukać gdzie indziej.
Mieszkańcy Wrocławia mogą ponownie ubiegać się o najem mieszkania w ramach Społecznej Agencji Najmu
Mieszkańcy Wrocławia mają szansę na stabilne i tańsze mieszkania. Urząd Miejski we Wrocławiu oraz Fundacja Inicjowania Rozwoju Społecznego ogłosiły nowy nabór wniosków dla osób chętnych do najmu mieszkań w ramach Społecznej Agencji Najmu (SAN).


