Wrocławska Farma Miejska doceniona podczas URBACT City Festival 2025. Co tam uprawiają?

Wroclife • 2025-04-09 Wrocławska Farma Miejska doceniona podczas URBACT City Festival 2025. Co tam uprawiają?

We Wrocławiu od ubiegłorocznych wakacji funkcjonuje farma miejska. Na Swojczycach uprawiane są warzywa, które trafiają na stoły dzieci z miejskich placówek edukacyjnych. Prowadzona przez miasto farma z kolei daje zatrudnienie osobom wykluczonym. Projekt ten został właśnie uhonorowany wyróżnieniem „Dobre Praktyki” na URBACT City Festival 2025.

Farma Miejska to jeden z trzech projektów wyronionych podczas międzynarodowej gali, która odbywa się we Wrocławiu. Podczas imprezy w Hali Stulecia jako „Dobre Praktyki” zostały też uznane Mikrogranty czyli program, w ramach którego wrocławianie otrzymują z budżetu pieniądze na realizację projektów spędzania wolnego czasu oraz Czasoprzestrzeń urządzona w miejscu wygaszonej zajezdni przy ul. Tramwajowej.

URBACT City Festival to spotkanie przedstawicieli różnych miast europejskich, którzy dzielą się swoją wiedzą i poznają nowe trendy w kształtowaniu miejskiej społeczności oraz organizacji nowoczesnych miast. Podczas festiwalu wyróżniono 116 „Dobrych Praktyk” realizowanych w miastach biorących udział w konferenci.

To zaszczyt otrzymać miano „Dobrej Praktyki” URBACTu i zostać wyróżnionym wśród tak wielu świetnych europejskich projektów - komentuje Małgorzata Brykarz, dyrektorka Wydziału Klimatu i Energii Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Jednym z projektów, który uzyskał wyróżnienie jest funkcjonująca od ubiegłego roku Farma Miejska. To pole na wrocławskich Swojczycach, gdzie uprawiana jest zdrowa żywność.

Miejska Farma Wrocław to jeden z tych projektów, które mogą zmienić nasze postrzeganie nie tylko miejskiej adaptacji do zmian klimatu, ale także bezpieczeństwa żywnościowego. Cieszymy się mogąc przecierać szlaki innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie i być inspiracją dla innych miast – tłumaczy Małgorzata Brykarz.

Ważnym elementem projektu jest to, że na farmie pracują uczestnicy programu aktywizacji społeczno-zawodowej, który realizowany jest przez Wrocławskie Centrum Integracji.

To zaangażowanie osób, które dostają szansę na nabycie nowych umiejętności, co daje im możliwość powrotu na rynek pracy. A dzięki podopiecznym WCI zdrowe jedzenie finalnie trafia na stoły wrocławskich żłobków. Tym samym cały projekt zamykamy się w trzech najważniejszych obszarach. To uprawa zdrowego jedzenia, zachowanie zasad zero waste oraz właśnie reintegracja społeczna – podkreśla Ewa Żmuda, wicedyrektor Wrocławskiego Centrum Integracji.

WIĘCEJ O FARMIE MIEJSKIEJ W ARTYKULE:

Najpopularniejsze