„Kolej na Dolny Śląsk”. Wrocław gospodarzem konferencji o przyszłości kolei w regionie

Bartosz Senderek • 2022-05-25 „Kolej na Dolny Śląsk”. Wrocław gospodarzem konferencji o przyszłości kolei w regionie

Rozwój kolei aglomeracyjnej, szansa na poprawę transportu regionalnego dzięki budowie sieci kolei dużych prędkości i konieczność integracji systemów kolejowych z komunikacją miejską – to trzy tematy zaplanowanej na piątek konferencji „Kolej na Dolny Śląsk”. Wrocławskie spotkanie samorządowców, parlamentarzystów i ekspertów z branży kolejnictwa realizowane jest w ramach ogólnopolskiej akcji #WybieramZbiorKom.

Konferencja poświęcona kolei na Dolnym Śląsku organizowana jest przez Stowarzyszenie Wykluczenie Transportowej. Odbędzie się ona w piątek, 27 maja w Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu.

Zaproszeni goście będą debatować m.in. o kierunkach rozwoju infrastruktury kolejowej w regionie, konkurencyjności oferty kolejowej wobec prywatnych samochodów i komunikacji autobusowej oraz planach na przyszłość i wpływie inwestycji ogólnopolskich na transport kolejowy w regionach.

Konferencja została podzielona na trzy części. W pierwszym panelu zatytułowanym „Kolej aglomeracyjna na Dolnym Śląsku - potrzeba czy konieczność?” debatować będą m.in. prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski, wiceburmistrz Kątów Wrocławskich Patryk Hałaczkiewicz, sekretarz gminy Jelcz-Laskowice Dariusz Koprowski oraz Andrzej Kosiór z wałbrzyskiego magistratu.

Druga debata „KDP a nowe linie kolejowe jako szansa na poprawę transportu regionalnego na Dolnym Śląsku?” poświęcona będzie kolejom dużych prędkości. O tym, jakie szanse dla regionu da rozwój tego typu infrastruktury dyskutować będą: dyrektor Biura Zarządzania Strategicznego PKP S.A. Paweł Pawłowski, zastępca wójta Kobierzyc Piotr Kopeć, wójt Czernicy Włodzimierz Chlebosz, przewodnicząca zarządu wrocławskiego osiedla Karłowice-Różanka dr Małgorzata Burnecka, a także przedstawiciele Centralnego Portu Komunikacyjnego i Miasta Wrocławia.

Na zakończenie odbędzie się panel „Zintegrowany publiczny transport zbiorowy w pozamiejskich obszarach peryferyjnych”. Tu głos zabiorą: radny wojewódzki Patryk Wild, Karol Kłosowski z Urzędu Transportu Kolejowego oraz przewodnicząca Zespołu Parlamentarnego ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym, posłanka Paulina Matysiak.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Obowiązuje jednak wcześniejsza rezerwacja miejsc przez system evenea.

Najpopularniejsze