To ma być bezpieczna przystań dla 80 osób. Na wrocławskim Księżu kończy się budowa ośrodka dla osób w kryzysie bezdomności

Wroclife • 2025-02-07 To ma być bezpieczna przystań dla 80 osób. Na wrocławskim Księżu kończy się budowa ośrodka dla osób w kryzysie bezdomności

Przy ul. Popielskiego 8 we Wrocławiu trwają już ostatnie prace przy budowie nowego ośrodka dla osób w kryzysie bezdomności. Placówka MOPS ma dać tymczasowe mieszkanie 80 osobom, dodatkowo w sezonie zimowym będzie mogła przyjąć 50 osób w ogrzewalni.

Ośrodek na Księżu Wielkim ma być nie tylko miejsce, gdzie osoby bezdomne znajdą dach nad głową, ale będą mogły rozpocząć proces wychodzenia z bezdomności.

– Chcemy, by ten ośrodek był pierwszym krokiem na drodze do lepszej przyszłości – miejscem, gdzie każdy otrzyma nie tylko pomoc, ale i narzędzia do odbudowy swojego życia. Oferujemy wsparcie psychologiczne, doradztwo zawodowe oraz pomoc w znalezieniu mieszkania. Im szybciej udzielimy wsparcia, tym większe szanse na wyjście z kryzysu – zapowiada Andrzej Mańkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Proces wychodzenia z bezdomności jednocześnie będzie mogło przechodzić tu 80 osób, które na powierzchni blisko 1,4 tys. mkw. będą mieć do dyspozycji łaźnię, świetlicę, pralnię oraz sale szkoleniową. Nowy obiekt będzie prosty, ale zarazem nowoczesny.

Miasto to przede wszystkim ludzie – wszyscy, bez wyjątku. Dlatego powstaje to miejsce. Wierzymy, że będzie to coś więcej niż tylko schronienie – to drzwi do nadziei, szansy i nowego początku. Silne miasto to takie, które troszczy się o każdego mieszkańca – podkreśla Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.

Koszt budowy ośrodka to ponad 10 mln zł. 7,5 mln zł Wrocław dostał na inwestycję z bezzwrotnego Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego.

– Obecnie jesteśmy na końcowym etapie prac i odbiorów oraz zagospodarowania terenu – sadzimy tu 29 drzew, 540 krzewów powstaje też 255 m ogrodów deszczowych, które wzbogacą przestrzeń i poprawią estetykę otoczenia. Ale co ważne - przy okazji budowy realizujemy również dwie inwestycje drogowe w sąsiedztwie budynku – mówi Jolanta Wnęk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Pierwszą z nich jest budowa łącznika z ulicą Popielskiego, na którą przeznaczono 700 tys. złotych. Drugim etapem będzie modernizacja samej ulicy Popielskiego – obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na jej przebudowę. Ulica zyska nowy układ, chodnik i oświetlenie.

Najpopularniejsze