Wrocławski Rower Miejski zniknął z końcem listopada. Co dalej?
Wrocławski Rower Miejski, choć miał być projektem całorocznym, od końca listopada jest niedostępny. Wszystko za sprawą umowy między miastem i firmą Nextbike, która skończyła się w ubiegłym roku. Co dalej z wypożyczalnią rowerów?
Przedstawiciele miasta zapowiadają, że WRM wróci od wiosny i to w nowej odsłonie, w ramach której z publicznych jednośladów skorzystać mają nie tylko wrocławianie, ale i mieszkańcy okolicznych miejscowości.
– Dołączenie do nowego systemu zadeklarowało pięć gmin: Czernica, Kobierzyce, Kąty Wrocławskie, Siechnice i Wisznia Mała. W sumie w 2025 roku miałyby w nich powstać 22 stacje, dzięki czemu system zwiększyłby się o 220 jednośladów – zapowiedział pod koniec listopada Sławomir Gonciarz, zastępca dyrektora Wydziału Inżynierii Miejskiej.
Deklaracje urzędników znajdują odzwierciedlenie w ogłoszeniu przetargowym, które wrocławski magistrat opublikował w Sylwestra. Potencjalni operatorzy mogą zgłaszać się do 29 stycznia. Choć przetarg jest otwarty, jego wymogi i zasady wskazują na to, że dużą szansę na kontynuację współpracy z miastem będzie miał obecny operator – niemiecka firma Nextbike.
Przetarg przewiduje, że system roweru miejskiego poza 2,4 tys. zwyczajnymi rowerami, ma zostać uzupełniony o 100 rowerów elektrycznych oraz 34 rowery niestandardowe (w poprzednich latach Nextbike wprowadził do oferty m.in. rowery cargro, dziecięce, tandemy, handbike). Poza tym operator ma ustawić 240 stacji rowerowych wyposażonych w stojaki i charakterystyczne „totemy”.
Urzędnicy zapisali też opcję, w ramach której mogłyby być uruchamiane kolejne stacje. Opcja ta zakłada uruchomienie trzech dodatkowych stacji przed sezonem 2026 oraz 2 kolejnych przed sezonem 2027. Wraz z każdym takim uzupełnieniem do systemu miałoby być włączane po 10 rowerów na każdą stację.
W dokumentacji przetargowej zapisano też liczbę stacji, które miałby zostać ustawione na terenie ościennych gmin:
-
Gmina Czernica: do 3 stacji funkcjonujących maksymalnie przez taki sam okres jak stacje objęte zamówieniem podstawowym; 1 stacji funkcjonującej najwcześniej od dnia 1 marca 2027 r. do końca działania systemu WRM
-
Gmina Kąty Wrocławskie: do 4 stacji funkcjonujących maksymalnie przez taki sam okres jak stacje objęte zamówieniem podstawowym; do 3 stacji funkcjonujących najwcześniej od dnia 1 marca 2027 r. do końca działania systemu WRM objętego zamówieniem podstawowym
-
Gmina Kobierzyce: do 4 stacji funkcjonujących maksymalnie przez taki sam okres jak stacje objęte zamówieniem podstawowym; do 5 stacji funkcjonujących najwcześniej od dnia 1 marca 2027 r. do końca działania systemu WRM objętego zamówieniem podstawowym
-
Gmina Siechnice: do 6 stacji funkcjonujących maksymalnie przez taki sam okres jak stacje objęte zamówieniem podstawowym; do 2 stacji funkcjonujących najwcześniej od dnia 1 marca 2026 r. do końca działania systemu WRM objętego zamówieniem podstawowym
-
Gmina Wisznia Mała: do 5 stacji funkcjonujących maksymalnie przez taki sam okres jak stacje objęte zamówieniem podstawowym; 1 stacji funkcjonującej najwcześniej od dnia 1 marca 2026 r. do końca działania systemu WRM objętego zamówieniem podstawowym.
O tym, kiedy Wrocławski Rower Miejski rozpocznie nowy sezon zadecyduje szybkość rozwiązania przetargu. Ma to jednak nastąpić w pierwszej połowie tego roku. Umowa z nowym operatorem zostanie podpisana na 54,5 miesiąca, z czego eksploatacja rowerów ma trwać 51 miesięcy.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą?
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej
-
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny”
-
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
-
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.
Najpopularniejsze
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
Wrocławianie i Dolnoślązacy otrzymali w piątek SMS od nadawcy Alert RCB, który rozpoczyna się od zdania „Zanieczyszczona woda w Odrze…”. To komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w związku z zanieczyszczeniem Odry. Sprawdź, co oznacza zanieczyszczenie Odry i czy korzystanie z wody we Wrocławiu jest bezpieczne.
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
2 września funkcjonowanie rozpocznie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Docelowo uczyć się ma tam 1200 dzieci.

