Tak ma wyglądać „dobudówka” do zabytkowego gmachu Muzeum Architektury we Wrocławiu [WIZUALIZACJE]
Sąd Konkursowy w ubiegłym tygodniu wybrał najlepsze projekty przebudowy i rozbudowy Muzeum Architektury we Wrocławiu. Zwyciężył projekt warszawskiej pracowni TŁO Michał Sikorski Architekt. Władze muzeum zaznaczają jednak, że jest to tylko koncepcja kierunkowa i muzeum po przebudowie może, choć nie musi tak wyglądać.
Konkurs na projekt ogłoszony został przez Muzeum Architektury, przy udziale wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. Sąd konkursowy oraz zaproszeni do współpracy z nim specjaliści skupiali jednak bardzo wiele środowisk. Uczestniczyły między innymi władze Wrocławia, gdyż Muzeum jest miejską placówką. Był Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, ponieważ dawny klasztor bernardynów, czyli główna część muzeum, figuruje w rejestrze zabytków. Współpracowali także m.in. eksperci od ekologii oraz od dostępności architektonicznej dla osób o szczególnych potrzebach.
Pomysł przebudowy Muzeum Architektury związany jest z koniecznością dostosowania placówki do obecnych wymogów m.in. potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz zapewnienie dodatkowych przestrzeni wystawienniczych i pracowni.
W ubiegły weekend poznaliśmy zwycięski projekt i wyróżnienia. Pierwsze miejsce zajęła praca pracowni TŁO Michał Sikorski Architekt z Warszawy. Koncepcja ta przewiduje budowę nowego pawilonu, na elewacji którego miałby zostać umieszczone elementy z nieistniejących wrocławskich budynków m.in. Solpolu.
– Zdecydowaliśmy się na pracę z silnym przesłaniem ideowym. Jednocześnie pozostawia ona pole do negocjacji na temat ostatecznego wyglądu obiektu. Te negocjacje będą prowadzone z miastem Wrocław oraz z konserwatorem zabytków. Elewacja nowego pawilonu będzie ekspozycją elementów z obiektów, które już nie istnieją. Liczymy, że to nie będzie budynek statyczny. On będzie podlegał przeobrażeniu, nie tylko wraz z rozrostem zaplanowanej na nim zieleni. Być może będzie obrastał też w nowe artefakty, detale architektoniczne, które będą dokładane. To powinno się dobrze starzeć – uzasadnia wybór architekt Maciej Miłobędzki, przewodniczący jury.
Nowy pawilon ma stanąć na działce u zbiegu al. Słowackiego z Bernardyńską. Miejsce to zostało już zarezerwowane w MPZP. Twórcy zapewniają, że nowy budynek ma nawiązywać do ogolicznej gotyckiej zabudowy. Plan nie dopuszcza też fizycznego połączenia nowego obiektu z zabytkowym klasztorem benedyktynów, w którym znajduje się muzeum, dlatego oba budynki zostaną połączone korytarzami podziemnymi.
Wybór projektu w konkursie, nie oznacza jednak, że nowy pawilon będzie wyglądał dokładnie tak, jak w przygotowanym projekcie. Autor zwycięskiej koncepcji otrzyma teraz zaproszenie do negocjacji, których finałem ma być umowa na szczegółowe opracowanie projektu (zgodnie z prawem zamówień publicznych – w tzw. trybie z wolnej ręki). Koszty tego opracowania, tak jak koszty nagród w konkursie na koncepcję, pokryje Miasto.
– Mamy we Wrocławiu jedyne muzeum architektury w Polsce. Całe jego sąsiedztwo to zagłębie muzeów. Przypomnę, że na obrzeżach Parku Słowackiego funkcjonuje także Muzeum Narodowe, Panorama Racławicka oraz Muzeum Poczty i Telekomunikacji. To wszystko składa się na bardzo ważną przestrzeń w sercu miasta, która musi być urządzana w sposób odpowiedzialny i przemyślany – podkreśla wiceprezydent Wrocławia Michał Młyńczak.
Jeszcze przed ogłoszeniem wyników konkursu oceniano, że koszt wykonania przewidywanej przebudowy i rozbudowy przekroczy 100 mln zł. Muzeum Architektury będzie ubiegać się o finansowanie zewnętrzne.
– Chcemy aplikować o granty unijne, o fundusze norweskie. Oczywiście, spojrzymy także w stronę miasta Wrocław. Jeśli sprawnie zepniemy budżet, w 2026 roku moglibyśmy zacząć właściwą inwestycję. Etapami, bo nie wyobrażam sobie, żebyśmy mieli cała naszą instytucję zamknąć z powodu rozbudowy i przebudowy na kilka lat – mówi dr Michał Duda, dyrektor Muzeum Architektury, który również zasiadał w sądzie konkursowym. – To, co nas urzekło w zwycięskiej koncepcji, to nie podsuwanie gotowego rozwiązania, lecz strategia. Od frontu pokażemy detale uratowane ze zniszczonych budynków. Nie tylko tych, które zabrała wojna. Również z tych, które burzymy współcześnie, bo przecież dzisiaj też rozstajemy się z architekturą. Jednocześnie, używając na ścianach nowego pawilonu materiałów rozbiórkowych, podkreślamy, że w dobie kryzysu klimatycznego powinniśmy się zastanowić, ile jeszcze budować. Czy w ogóle budować. Równie ważne, jak ten nowy pawilon, jest nowe opracowanie wnętrz dawnego kościoła, który w obrębie całego kompleksu poklasztornego jest naszą najcenniejszą przestrzenią wystawienniczą – dodaje dyrektor.
Pozostałe koncepcje
Do konkursu zgłoszono łącznie 36 koncepcji przebudowy Muzeum Architektury. Sąd konkursowy poza zwycięską pracą przyznał dodatkowe nagrody.
Drugą nagrodę przyznano wrocławskiej pracowni Ch+ Architekci. Trzecia przypadła warszawskiej pracowni projektowej Jędrak-Kościesza. Dodatkowo wyróżnienia przyznano za trzy koncepcje. Otrzymali je: Atelier Tektura, Karol Żurawski oraz Kuryłowicz & Associates.
Za pierwsze miejsce wypłacona zostanie nagroda pieniężna w wysokości 50 tys. złotych, za drugie – 40 tys. złotych, za trzecie – 30 tys. złotych. Po 10 tys. złotych zostanie wypłacone autorom trzech wyróżnionych prac. Wszystkie 36 nadesłanych koncepcji można obejrzeć w Muzeum Architektury. Będą wystawiane do końca stycznia. Projekty można zobaczyć też w galerii poniżej:
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą?
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej
-
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny”
-
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
-
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.
Najpopularniejsze
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
2 września funkcjonowanie rozpocznie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Docelowo uczyć się ma tam 1200 dzieci.



