Szambiarki znikną z Kłokoczyc. Urzędnicy zapowiadają podłączenie osiedla do kanalizacji [SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY]
Mieszkańcy wrocławskiego osiedla Kłokoczyce doczekają się podłączenia do kanalizacji. Deklarację budowy sieci z ust urzędników i samego Prezydenta Wrocławia, mieszkańcy usłyszeli podczas niedzielnego spotkania.
W spotkaniu z mieszkańcami (przyszło ich ponad 100) brali udział przedstawiciele Urzędu Miejskiego Wrocławia, MPWiK i ZDiUM-u. Na zebraniu przedstawiono plany budowy sieci wodociągowej. W ciągu najbliższych dwóch lat szamb będą mogli pozbyć się mieszkańcy ul. Kłokoczyckiej, Złotej Lilii, Czerwonych Maków, Czerwonej Róży i Białych Goździków.
– Wiem, jak ważna jest ta inwestycja dla mieszkańców Kłokoczyc i jak bardzo na nią czekali. Wielokrotnie spotykałem się z mieszkańcami, zapewniając, że ta inwestycja zostanie zrealizowana. Dziś te obietnice stają się rzeczywistością. Jesteśmy tutaj, żeby przedstawić Państwu zakres prac, ale także, by wsłuchać się w Wasze głosy. To przecież Wy najlepiej znacie swoje osiedle i wiecie, czego Wam potrzeba – mówił podczas spotkania z mieszkańcami Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Jednostki miejskie umowę z firmą AG System podpisały w październiku. Pierwsze pracy już ruszyły, jednak ich tempo w najbliższych tygodniach będą zależeć przede wszystkim od warunków pogodowych.
– Prace przy budowie kanalizacji rozpoczniemy od końcowych odcinków osiedla, czyli ulic Białych Goździków i Kłokoczyckiej od strony AOW. Roboty zostały zaplanowane w taki sposób, aby minimalizować utrudnienia komunikacyjne dla mieszkańców. W najtrudniejszym momencie prac wykonawca zagwarantuje bezpłatny bus, który będzie kursował po osiedlu – przekazał Tomasz Konieczny, dyrektor Centrum Nowych Technologii i Inwestycji w MPWiK.
Zgodnie z projektem powstać ma ok. 5 km nowej sieci kanalizacyjnej, do której podłączonych zostanie ponad 120 budynków, zamieszkanych przez około 500 osób. Aby zapewnić efektywne funkcjonowanie kanalizacji, powstanie przepompownia ścieków, która skieruje nieczystości do miejskiej sieci, a następnie do Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków. Inwestycja zakłada także uzupełnienie brakujących odcinków sieci wodociągowej na osiedlu o łącznej długości około 300 m.
Koszt inwestycji wynosi blisko 30 mln zł brutto, z czego prawie 28 mln zł pochodzi ze środków MPWiK, a około 2 mln zł z funduszy ZDiUM. Po zakończeniu budowy nawierzchnie ulic zostaną odtworzone w standardzie wyższym niż obecny, a w ramach działań ZDiUM planowana jest także budowa chodnika w ulicy Kłokoczyckiej od nr 146 do ul. Złotej Lilii wraz z miejscowym odwodnieniem w obrębie pętli autobusowej.
Z danych wrocławskiego magistratu wynika, że na terenie miasta wciąż funkcjonuje ok. 3 tys. nieruchomości korzystających z szamb. Urzędnicy dodają, że w prawie 1 tys. z tych przypadków możliwe byłoby już teraz podłączenie domów do kanalizacji, ale potrzebna jest do tego wola samych właścicieli posesji. – Mieszkańcy tych nieruchomości mają dostęp do sieci kanalizacyjnej i w każdej chwili mogą się do niej podłączyć – deklaruje Martyna Bańcerek, rzeczniczka MPWiK.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą?
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej
-
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny”
-
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
-
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.
Najpopularniejsze
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
2 września funkcjonowanie rozpocznie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Docelowo uczyć się ma tam 1200 dzieci.


