Emeryci ledwo wiążą koniec z końcem? We Wrocławiu najwyższa emerytura to 34 tys. zł miesięcznie

Wroclife • 2024-11-19 Emeryci ledwo wiążą koniec z końcem? We Wrocławiu najwyższa emerytura to 34 tys. zł miesięcznie

Co robić by cieszyć się komfortowym życiem na emeryturze? Mieszkaniec Wrocławia co miesiąc inkasuje od ZUS-u aż 34 tys. zł. Wiemy, w jaki sposób senior dorobił się takiej emerytury.

Kluczem do wysokiej emerytury są trzy czynniki: długi okres pracy, późny wiek przejścia na emeryturę i wysokie legalne zarobki w okresie aktywności zawodowej. O tym, że pracować dłużej się opłaca z pewnością przekonany jest wrocławski rekordzista, który co miesiąc pobiera 34 tys. zł emerytury. Mężczyzna ten pracował przez ponad 55 lat aż do 78 roku życia.

Seniorów z tak dużymi emeryturami w Polsce jest znacznie więcej. W całym kraju rekordowe świadczenie wynosi 48,7 tys. zł miesięcznie. Otrzymuje je mężczyzna, który zdecydował się przejść na emeryturę dopiero po przepracowaniu… 67 lat. Co ważne po przepracowaniu, a nie osiągnięciu takiego wieku, bo wniosek o świadczenie złożył dopiero po 86 urodzinach.

Wbrew obiegowym opiniom, szansę na wysoką emeryturę mają też panie. Najbogatsza polska emerytka co miesiąc otrzymuje 37,9 tys. zł. Seniorka tak wysokie świadczenie zawdzięcza temu, żę przepracowała aż 61 lat i wniosek o emeryturę złożyła dopiero w wieku 81 lat. Tu warto zaznaczyć, że wspomniana seniorka nadal pracuje i dzięki temu w kolejnych latach jej świadczenie będzie jeszcze rosło.

Na drugim biegunie jest z kolei mieszkanka Biłgoraja, która może poszczycić się najniższą emeryturą w kraju. Jej świadczenie wynosi bowiem 2 grosze. Taką emeryturę kobieta „zawdzięcza” temu, że przepracowała w życiu jeden dzień.

Co więc zrobić by znaleźć się w gronie emerytów o wysokich dochodach? W ZUS-ie radzą, by decyzję o przejściu na emeryturę odkładać jak najdłużej się da, bo każdy dodatkowo przepracowany miesiąc to nie tylko składki podwyższające kapitał, z którego później wyliczana jest emerytura, ale też wyższe świadczenie wynikające z wieku przejścia na emeryturę.

Ustawowy wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, jednak to wcale nie oznacza, że wraz z jego osiągnięciem trzeba zakończyć aktywność zawodową – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Ci, co się zbytnio nie śpieszą i na emeryturę przechodzą później – dostają wyższe wypłaty – dodaje.

Obecny system emerytalny jest przejrzysty i opiera się na kapitale zgromadzonym przez ubezpieczonego. Gdy pracujemy na umowie o pracę, część naszych dochodów przekazywana jest do ZUS i zapisywana na specjalnym koncie (które jest waloryzowane co roku), gdy zdecydujemy się przejść na emeryturę, jej wysokość zostanie ustalona właśnie na podstawie kapitału, który zgromadziliśmy. Kwota ta jest dzielona przez specjalny czynnik uzależniony od naszego wieku i średniej długości życia w Polsce.

Najpopularniejsze

Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!

Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!

Wrocławianie i Dolnoślązacy otrzymali w piątek SMS od nadawcy Alert RCB, który rozpoczyna się od zdania „Zanieczyszczona woda w Odrze…”. To komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w związku z zanieczyszczeniem Odry. Sprawdź, co oznacza zanieczyszczenie Odry i czy korzystanie z wody we Wrocławiu jest bezpieczne.
przeczytaj więcej
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela

Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
przeczytaj więcej
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!

We Wrocławiu pojawił się nowy typ oszustwa. Ktoś podając się za pracownika agencji aktorskiej wysyła do mieszkańców SMS z propozycją zagrania w filmie lub serialu, tym samym wyłudzając od nich dane osobowe i inne informacje.
przeczytaj więcej
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?

Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?

Cała Polska z niepokojem patrzy na Odrę. Od kilkunastu dni rzeką płyną śnięte ryby, a służby wciąż nie mogą ustalić, co jest powodem zanieczyszczenia rzeki. Rządzący apelują, by nie kąpać się w Odrze i nie łowić w niej ryb. A co z miejskimi kąpieliskami? Czy w związku z zanieczyszczeniem Odry, bezpieczne jest korzystanie z wrocławskich kąpielisk?
przeczytaj więcej