180 lat temu z Dworca Marchijskiego we Wrocławiu odjechał pierwszy pociąg. W rocznicę pojedzie pociąg retro
W najbliższą sobotę, 19 października z Wrocławia do Legnicy wyruszy specjalny pociąg retro, który upamiętni 180. rocznicę uruchomienia Dworca Marchijskiego we Wrocławiu.
Pierwszy pociąg z Dworca Marchijskiego (dzisiejsze jego fragmenty stoją przy pl. Orląt Lwowskich) wyruszył dokładnie 18 października 1844 r. o godz. 10:00. Odjazdowi towarzyszył dźwięk fanfar i wiwat publiczności. Dzień później pociągi z Wrocławia do Legnicy kursowały już regularnie.
W 180. rocznicę tego wydarzenia, Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu i Koleje Dolnośląskie przygotował wyjątkową podróż. W najbliższą sobotę )19 października), tak jak 180 lat temu, o godz. 10:00 z Wrocławia do Legnicy, dawnym szlakiem Kolei Dolnośląsko-Marchijskiej, wyruszy pociąg. Wyjątkowy pociąg.
– Będzie to nie lada gratka dla miłośników kolei i historii regionu. Do zestawienia pociągu wybraliśmy nasze najstarsze wagony osobowe z końcówki lat 30. XX wieku oraz lokomotywa SP42, czyli popularny „Kociołek”, rocznik 1970 – mówi Ryszard Boduszek, prezes Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu.
Historyczny skład wyjedzie z Wrocławia Głównego do Rokitek, przejeżdżając przez Środę Śląską, Malczyce, Legnicę i Miłkowice, a więc fragmentem dawnej magistrali Wrocław – Berlin, obecnej linii kolejowej nr 275.
– Linia ta miała swój początek na Dworcu Marchijskim we Wrocławiu, którego fragment przetrwał do czasów współczesnych, w sąsiedztwie dworca Wrocław Świebodzki. Nazwa „Kolej Dolnośląsko-Marchijska” pochodzi od charakteru połączenia stolicy Dolnego Śląska z terenem historycznej Marchii Brandenburskiej i stolicą ówczesnych Prus, Berlinem – wyjaśnia prezes Boduszek.
Przejazd historycznym składem to nie koniec zaplanowanych na sobotę atrakcji. Na peronie drugim dworca w Legnicy na skład retro przy stoisku Kolei Dolnośląskich czekać będzie Marek Żak z Muzeum Miedzi w Legnicy, który opowie o historii linii kolejowej, a następnie zaprosi na spacer po „kolejowych zakamarkach” miasta.
– Zabytkowe składy stanowią zawsze nie lada gratkę dla miłośników kolei, dlatego zapraszamy wszystkich serdecznie chociażby po to, by zobaczyć pojazd na stacji Legnica już w tę sobotę – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.
Pociąg „Marchijski” z dworca Wrocław Główny wyjedzie o godz. 10:00. Planowany przyjazd do Legnicy to godz. 11:51. O godz. 13:00 z Legnicy do Rokitek odjedzie pociąg „Semafor” – powrót do Legnicy o godz. 14:23. O godz. 14:43 skład retro wyruszy w drogę powrotną do Wrocławia Głównego.
– Klub Sympatyków Kolei co jakiś czas organizuje przejazdy zabytkowym taborem, a dzięki zebranym środkom remontuje stare pojazdy. Koleje Dolnośląskie planują kilka wspólnych niespodzianek we współpracy z nimi, dlatego prosimy o śledzenie informacji w tym zakresie – mówi Wojciech Zdanowski, wiceprezes Kolei Dolnośląskich.
Bilety do nabycia w pociągach w cenie 75 zł (normalny) i 55 zł (ulgowy) na trasę Wrocław – Legnica – Wrocław oraz 35 zł (normalny) i 25 zł (ulgowy) na trasę Legnica – Rokitki – Legnica. Można je kupić przed czasem na stronie internetowej Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu, a także – jeśli nadal będą dostępne – u konduktora przed przejazdem.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą?
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej
-
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny”
-
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
-
Święto Wrocławia 2026. Hanna Suchocka Honorową Obywatelką Wrocławia
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
Najpopularniejsze
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
2 września funkcjonowanie rozpocznie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Docelowo uczyć się ma tam 1200 dzieci.

