Dziś 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Tak Wrocław upamiętni bohaterski zryw przeciwko niemieckiemu okupantowi
Wrocław, jak co roku upamiętni bohaterski zryw uczestników Powstania Warszawskiego przeciwko niemieckiemu okupantowi. Oficjalne uroczystości odbędą się na Promenadzie Staromiejskiej. W programie jest też okolicznościowy koncert na Rynku. Punktualnie o 17:00 w całym mieście mają zawyć syreny alarmowe.
Dokładnie 80 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie, które było reakcją na niemiecką okupację Warszawy. Walki w Stolicy potrwały 63 dni i ostatecznie zakończyły się porażką Polaków. Szacuje się, że w tym czasie zginęło ok. 150-200 tys. ludności cywilnej.
Heroiczny zryw do dziś jest upamiętniany w całej Polsce. Jego najbardziej symbolicznym momentem jest „Godzina W” przypadająca 1 sierpnia o godz. 17:00. Jest to moment uznawany za rozpoczęcie działań powstańczych. W całej Polsce, co roku, w rocznicę tego wydarzeni odbywają się uroczystości upamiętniające bohaterów, którym towarzyszy wycie syren alarmowych.
Nie inaczej będzie w tym roku we Wrocławiu. Wojewoda dolnośląski na godz. 17:00 zarządził „trening i ćwiczenia systemów alarmowych”. Mieszkańcy całego regionu usłyszą minutowy sygnał alarmowy.
O 17:00 rozpoczną się też oficjalne wrocławskie obchody na Promenadzie Staromiejskiej (przy pomniku rotmistrza Pileckiego). W programie poza złożeniem kwiatów jest także odśpiewanie hymnu państwowego oraz okolicznościowe przemówienia. – Obchody upamiętnienia rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego we Wrocławiu, jak w wielu polskich miastach stały się tradycją. Jesteśmy dumni z historii, doceniamy heroizm i walkę o wolną, demokratyczną Polskę. Wrocław to miasto do którego po wojnie trafiło około 300 Powstańców. Zachęcam wszystkich, żeby o godzinie 17.00 zatrzymać się na minutę i oddać hołd wszystkim Powstańcom Warszawskim – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Upamiętnienia rocznicy Powstania Warszawskiego zapewne możemy spodziewać się też na skrzyżowaniu ul. Kazimierza Wielkiego, Piotra Skargi i Oławskiej przed Galerią Dominikańską. Tam co roku odbywa się oddolne upamiętnienie, w którym udział biorą środowiska kibicowskie, narodowe oraz zwyczajni mieszkańcy, którzy na minutę wychodzą na środek skrzyżowania, by zatrzymać ruch.
O godz. 19:00 obchody przeniosą się na wrocławski Rynek, gdzie zaplanowano widowisko artystyczne inscenizujące wydarzenia z Warszawy z 1 sierpnia 1944 roku. Widowisko zatytułowane „Godzina W Obrazach” ma formę dramatu muzycznego, którego treść stanowią związane z Powstaniem Warszawskim powojenne utwory muzyczne oraz literatura nawiązująca do tamtych wydarzeń. – Całość wykonana przez aktorów, wokalistów, tancerzy i akrobatów przywołuje historię warszawskiego zrywu, pokazując dramatyzm tamtych dni. Usłyszymy aranżacje na małą orkiestrę tak znanych utworów, jak np. „Dziś idę walczyć mamo!”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Mała dziewczynka z AK”, „Warszawo ma” czy „Gdy w noc wrześniową”. Widowisko przygotowali artyści z Młodzieżowej Akademii Musicalowej, Grupy Everest, a akompaniować im będzie orkiestra Silesian Art Collective. Pomysłodawcami projektu są Magdalena Zawartko oraz Kamil Przyboś – zdradza szczegóły przygotowywanego koncertu Arkadiusz Filipowski z Departamentu Marki Miasta.
O związkach Powstańców Warszawskich z Wrocławiem przez cały dzień można z kolei dowiedzieć się na wystawie w Centrum Historii Zajezdnia. – Powstańcy włączyli się w odbudowę oraz życie kulturalne i społeczne naszego miasta. Związki te można prześledzić na wystawie, która znajduje się w Centrum Historii Zajezdnia – moduł poświęcony wojennym losom późniejszych wrocławian zbudowany jest w formie warszawskiego kanału. W takich miejscach warszawiacy szukali w sierpniu i wrześniu 1944 roku schronienia przed niemieckimi pociskami i bombami. Dla wielu to była jedyna droga ucieczki… – opisuje Adam Pacześniak z Centrum Historii Zajednia.
Z kolei już w następny wtorek (6 sierpnia) w Przejściu Dialogu (przejście Świdnickie) odbędzie się prelekcja „Z powstańczej Warszawy do wojennego Wrocławia. Warszawiacy w obozach pracy przymusowej w Breslau i okolicy”, którą wygłosi Kamilla Jasińska z wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Będzie to przypomnienie o cywilnych mieszkańcach Warszawy, którzy już w czasie powstania, a przede wszystkim po jego upadku, trafiali do Breslau. Dla niektórych miasto było krótkim przystankiem na drodze w głąb III Rzeszy, ale wiele osób zostało przydzielonych do pracy na miejscu. Osadzono ich w kilkudziesięciu niemieckich obozach pracy, w tym kilku, które utworzono specjalnie dla nich. Prelekcja będzie bogato ilustrowana archiwaliami, w tym rysunkami i fotografiami ze zbiorów m.in. Towarzystwa Miłośników Wrocławia – Klubu Ludzi ze Znakiem P. Wykład jest bezpłatny.
Najpopularniejsze teraz
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław
-
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Nad Odrę nie tylko na spacer. W Marinie Kleczków można spędzić także muzyczny wieczór
-
Zielony ring wokół Starego Miasta wreszcie spójny. Nowe przejście przy Bastionie Sakwowym otwarte!
-
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Śladami pierwszych zdań. Wyjątkowy szlak polskiego piśmiennictwa we Wrocławiu
-
Mieszkańcy Wrocławia mogą ponownie ubiegać się o najem mieszkania w ramach Społecznej Agencji Najmu
-
Panowie, czas na przegląd. Przy Hali Stulecia rusza akcja zdrowotna połączona z pomocą dzieciom
-
Kiedyś myślałem, że jest już dla mnie za późno - mówi aktor, Janusz Chabior.
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Święto miłośników historii na wrocławskich torach! Wyjątkowy krakowski skład typu N debiutuje w stolicy Dolnego Śląska
Najpopularniejsze
Będzie podwyżka czynszów za wynajem mieszkań od TBS Wrocław
Od 1 lipca 2026 r. mieszkańcy wrocławskich osiedli TBS muszą spodziewać się podwyżki czynszów. Spółka tłumaczy, że pierwsza od czterech lat zmiana stawek to konieczność podyktowana rosnącymi kosztami utrzymania budynków.
Dolny Śląsk: Na zamkniętą w latach 90-tych linię wrócą pociągi. Zobacz postępy prac [ZDJĘCIA Z DRONA]
Na zamkniętą dla regularnego ruchu pasażerskiego w połowie lat 90-ty linię kolejową nr 310 w za nieco ponad rok mają wrócić pociągi. Prace rewitalizacyjne na trasie z Łagiewnik do Piławy Górnej są już na zaawansowanym etapie. Nowe tory pojawiają się na kolejnych odcinkach, budowane są też perony i przystanki.

