Koniec Tarczy Antyinflacyjnej, teraz można będzie dostać Bon Energetyczny. Sprawdź, czy się załapiesz na 1200 zł!
Od lipca przestała obowiązywać Tarcza Antyinflacyjna na ceny energii elektryczny. W związku z nagłym wzrostem cen, od 1 sierpnia najubożsi mogą jednak ubiegać się na Bon Energetyczny. Sprawdź, kto i jak może uzyskać pomoc.
Bon Energetyczny to specjalne świadczenie w wysokości od 300 do 1200 zł, które będzie przyznawane najuboższym rodzinom w związku z podwyżkami cen energii elektrycznej obowiązującymi od 1 lipca. Tego dnia przestała obowiązywać uchwalona przez poprzedni rząd Tarcza Antyinflacyjna. Nowy rząd by częściowo zminimalizować skutki podwyżek uruchamia pomoc w postaci Bonu Energetycznego. Nowe, jednorazowe świadczenie, otrzymają jednak nie wszyscy Polacy, a tylko grupa o najmniejszych dochodach.
Komu należy się Bon Energetyczny?
O pomoc mogą ubiegać się gospodarstwa domowe, które w ubiegłym roku nie miały wysokich dochodów. Progami są:
-
dla osób samotnie gospodarujących – 2500 zł / miesiąc
-
dla członków gospodarstw wieloosobowych – 1700 zł / miesiąc na osobę.
Podstawą wyliczenia są dochody z 2023 roku (można je sprawdzić na deklaracji PIT za ub. rok). Obowiązuje tutaj również zasada złotówka za złotówkę, co oznacza, że przy nieznacznym przekroczeniu kryterium dochodowego będzie można otrzymać pomoc finansową, która jednak będzie obniżona o tyle, o ile przekroczone jest kryterium.
Ile można dostać?
Wartość bonu energetycznego zależy od liczby osób w gospodarstwie domowym. Osoby mieszkające samotnie otrzymają 300 zł. Członkowie 2- lub 3-osobowego gospodarstwa domowego otrzymają 400 zł, 4- lub 5-osobowego – 500 zł, a członkowie 6-osobowych i większych gospodarstw 600 zł. W przypadku ogrzewania domu energią elektryczną kwota ta będzie podwojona. Bon energetyczny można otrzymać tylko 1 raz.
Gdzie składać wnioski?
Aby otrzymać pomoc w formie bonu energetycznego należy w terminie od 1 sierpnia do 31 września złożyć wniosek w jednej z siedzib Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej:
– Na wnioski czekamy od 1 sierpnia przy ulicy Namysłowskiej 8, w Dziale Świadczeń, który będzie zajmował się również analizą wniosków. Ale ponieważ nasze doświadczenia wskazują, że mieszkańcom jest najwygodniej, gdy mogą składać wnioski w wybranych przez siebie lokalizacjach, przygotowaliśmy aż 10 punktów na terenie miasta, w których będzie można złożyć wniosek – mówi Andrzej Mańkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. – Spodziewamy się, że w krótkim czasie wpłynie do nas kilkanaście tysięcy wniosków, jednak mamy już takie doświadczenia, więc jestem przekonany, że damy radę – dodaje dyrektor..
We Wrocławiu wnioski od 1 sierpnia będą przyjmowane w:
-
Biurze Obsługi Klienta przy ul. Namysłowskiej 8
-
Biurze Obsługi Klienta przy ul. Hubskiej 30-32
-
głównej siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Strzegomskiej 6
-
Zespole ds. Osób w Kryzysie Bezdomności i Uchodźców przy ul. Zachodniej 3
-
Zespole Terenowej Pracy Socjalnej nr 1 przy ul. Braniborskiej 6-8
-
Zespole Terenowej Pracy Socjalnej nr 2 przy ul. Średzkiej 42
-
Zespole Terenowej Pracy Socjalnej nr 3 przy ul. Nowowiejskiej 102
-
Zespole Terenowej Pracy Socjalnej nr 4 przy ul. Oficerskiej 9a
-
Zespole Terenowej Pracy Socjalnej nr 5 przy ul. Kniaziewicza 29
-
Zespole Terenowej Pracy Socjalnej nr 6 przy ul. Kamieńskiego 190
Sam wniosek, choć długi, nie jest bardzo skomplikowany.
– Należy podać podstawowe dane wnioskodawcy, takie jak imię, nazwisko czy adres. Wskazane jest również umieszczenie danych kontaktowych, by w razie potrzeby można było się z osoba składającą wniosek skontaktować – wyjaśnia Anna Bytońska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. – Należy podać również sposób wypłaty świadczenia – najlepiej, gdy jest to numer konta bankowego, informację o sposobie ogrzewania mieszkania (osoby ogrzewające mieszkanie prądem otrzymują wyższe kwoty) oraz dane dotyczące gospodarstwa domowego i jego członków. Wnioskodawca nie musi podawać swoich podstawowych dochodów. Należy wpisać jedynie te, które są nieopodatkowane, takie jak świadczenia z funduszu alimentacyjnego, alimenty czy dochody z gospodarstwa rolnego – wylicza.
MOPS ma 60 dni na rozpatrzenie wniosku.
Bon energetyczny to program rządowy, Wrocław może się jednak pochwalić także autorskim programem wspierającym osoby, które mają kłopoty z uiszczeniem rachunków za ogrzewanie. To Lokalny Program Osłonowy, który realizowany jest już od 6 lat (5 lipca minęło 6 lat od jego uchwalenia przez Radę Miejską Wrocławia). Do Lokalnego Programu Osłonowego można również przystąpić składając wniosek w MOPS.
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą?
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej
-
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny”
-
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
-
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.
Najpopularniejsze
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
2 września funkcjonowanie rozpocznie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Docelowo uczyć się ma tam 1200 dzieci.

