Wrocław: Na jednym bilecie pociągiem i MPK. Umowa podpisana, wchodzi w życie 1 sierpnia [ZASADY]
Umowa między Gminą Wrocław i przewoźnikami kolejowymi Polregio oraz Koleje Dolnośląskie jest już formalnie podpisana. Od czwartku, 1 sierpnia 2024 roku, pasażerowie znów będą mogli korzystać z połączeń regionalnych w ramach biletu MPK.
We wtorek nastąpiło oficjalne podpisanie umowy, jednak prawdziwe dokumenty zostały już podpisane w ubiegłym tygodniu, by porozumienie mogło zacząć funkcjonować od 1 sierpnia. Władze miasta po latach bojów doszły w końcu do porozumienia w zależnymi od samorządu spółkami kolejowymi i przywrócona zostaje możliwość korzystania z pociągów na terenie miasta.
Marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Gancarz podkreślał, że jest to spełnienie ważnej obietnicy wyborczej i przykład dobrej współpracy miasta z województwem.
– Chciałem podziękować panu prezydentowi i pani wiceprezydent za wizję i otwartość na to, żeby osiągać porozumienie ponad podziałami politycznymi, dla dobra mieszkańców Wrocławia i Dolnoślązaków. Gdyby nie państwa otwartość, zaangażowanie i determinacja, zaangażowanie współpracowników po obydwu stronach, i urzędu marszałkowskiego, i urzędu miasta, tego porozumienia pewnie dzisiaj by nie było – powiedział marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Gancarz, który podtrzymał postulat utworzenia wspólnego biletu na wszystkie środki transportu w całym regionie.
– Jestem przekonany, że tych dobrych pomysłów i rozwiązań dla wrocławianek, wrocławian, ale także Dolnoślązaczek i Dolnoślązaków będzie jeszcze więcej – dopowiadał prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
W tym roku miasto wraz z partnerami zapłaci przewoźnikom kolejowym 15 mln zł. W kolejnych za honorowanie biletów miasto płacić będzie 33-37 mln zł rocznie w zależności od wsparcia ze strony partnerów (w projekt włączyło się m.in. starostwo powiatowe oraz Stowarzyszenie Aglomeracja Wrocławska).
Wspólny bilet na kolej i MPK we Wrocławiu – zasady
Możliwość korzystania z pociągów na bilecie MPK Wrocław odbywać się będzie na zasadach zbliżonych do tych, na których system funkcjonował już w latach 2013-2021.
Z połączeń kolejowych od 1 sierpnia 2024 r. korzystać będzie można posiadając:
-
ważny imienny bilet okresowy na więcej niż jedną linię MPK (np. 7-dniowy, 30-dniowy, 60-dniowy, 180-dniowy, 365-dniowy lub semestralny),
-
ważny okresowy bilet 30, 60 lub 90 dniowy,
-
ważny bilet czasowy na co najmniej 24 godz., wcześniej skasowany w pojeździe MPK,
-
bilet pracowniczy.
W pociągach obowiązywać będą takie same ulgi, jak w pojazdach MPK. Bezpłatnie z połączeń korzystać będą mogły m.in. osoby powyżej 65. roku życia oraz dzieci.
Na powyższych zasadach można będzie korzystać z połączeń kolejowych na trasach wewnątrz Wrocławia oraz do i ze stacji Iwiny (leżącej przy granicy z Jagodnem).
NA TYCH LINIACH SKORZYSTASZ Z POCIĄGU W RAMACH "WSPÓLNEGO BILETU":
Najpopularniejsze teraz
-
Zanieczyszczona woda w Odrze – wszystko co musisz wiedzieć!
-
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
-
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
-
Nowe oszustwo we Wrocławiu: „na zostanie aktorem filmowym”. Nie wysyłajcie im nagich zdjęć!
-
Skażenie Odry. Czy na wrocławskich kąpieliskach można się bezpiecznie kąpać?
-
Nowy system kaucyjny coraz bliżej! Czy we Wrocławiu gdzieś oddamy już butelki w butelkomatach?
-
Przy ul. Zwycięskiej i Ołtaszyńskiej tereny nie dla deweloperów. Powstanie park.
-
Ile kosztuje zgrzewka wody? Jak wybrać najlepszą?
-
Wrocław zaprasza nad wodę. Miejskie kąpieliska gotowe na sezon 2026
-
Umowa podpisana! Tak będzie wyglądać najdroższa szkoła w historii Wrocławia [WIZUALIZACJE]
-
Niebawem rusza remont torowiska na ul. Trzebnickiej
-
UOKiK grozi Biedronce wysokimi karami. Chodzi o promocje i „pomarańczowe ceny”
-
Pierwsze elektryczne Mercedesy eCitaro dotarły do Wrocławia. MPK zamówiło kolejne 20 autobusów
-
Ponad 650 mieszkań na wynajem. SIM Wrocław szykuje inwestycję na Wojszycach
-
Nowe modele Citroën - komfort, przestrzeń i atrakcyjna cena.
Najpopularniejsze
Wielka inwestycja w Miękini. Tajwańczycy zamiast Intela
Miękinia pod Wrocławiem stanie się nowym centrum zaawansowanych technologii. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie strona tajwańska zdecydowała, że właśnie tam powstanie Tajwański Park Technologiczny, który zostanie zlokalizowany na terenach przygotowanych wcześniej pod inwestycję Intela.
Nowa szkoła we Wrocławiu gotowa na przejęcie uczniów. Pierwszy dzwonek 2 września [ZDJĘCIA]
2 września funkcjonowanie rozpocznie nowy Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej na Lipie Piotrowskiej. Docelowo uczyć się ma tam 1200 dzieci.

